Позиция на Иван Хиновски, председател на БЕМФ: АЕЦ “Козлодуй” спира, ако влошим отношенията с Русия

Иван Хиновски

Предлага четири мерки

Като специалист с дългогодишен опит в управление на енергетиката се чувствам длъжен да споделя в публичното пространство някои мои тревожни очаквания и прогнози от настоящата политическа обстановка в страната в контекста на влошените дипломатически отношения с Русия.

Не се чувствам компетентен да оценявам и да давам съвети по сложния казус на българо-руските дипломатически отношения, но съм длъжен да ви информирам, че едно ново  влошаване на отношенията водещо до прекъсване на търговските отношения в областта на ядрената енергетиката на България ще има изключително тежки последствия за енергийната и националната сигурност на страната. Напомням,  че 100% от доставките на ядрено гориво, резервни части и инженерни услуги за АЕЦ “Козлодуй“ се осигуряват от руски компании, което въпреки предприетите действия не може да бъде променено в близките 3-4 години. И ако „разярената Русия“ постъпи като в случая с газовите доставки и прекрати търговските отношения в областта на ядрената енергетика, България ще изпадне в изключително тежка криза поради принудителното спирането на АЕЦ “Козлодуй“ след 2024 година, когато запасите на свежо ядрено гориво ще бъдат изчерпени. За избягване на тази криза, предлагам по дипломатически път да бъде направено всичко възможно за запазване на състоянието на търговските отношения в областта на ядрената енергетика (въпреки моите очаквания, че и тук ще ни бъде наложено условието за заплащане в рубли!).

Задълбочените анализи на специалистите показват че без АЕЦ “Козлодуй“ мощностния и енергиен баланс на страната ще останат неосигурени, което означава: недостиг на електроенергия и вероятни ограничения на електроподаването през зимните месеци, спиране на износа с всички последствия за икономиката на страната, повишаване на цената на електроенергията за бита и други.  

В случай, че се стигне до такова екстрено развитие на отношенията и прекъсване на услугите,  с цел компенсиране на последствията, предлагам програма за компенсиране на последствията със следните 4 мерки:

1) Да се разработи програма за привеждане в готовност за рестартиране на всички спрени въглищни мощности в България и осигуряване на работата им на местни въглища, независимо от икономическите и екологични характеристики, като ТЕЦ “Бобов дол“, ТЕЦ “Русе“, ТЕЦ “Марица 3“, ТЕЦ “Сливен“, немодернизираните блокове на ТЕЦ “Варна“ (ако не са демонтирани).

2) АЕЦ “Козлодуй“ да има готовност и разработи нова програма за презареждане на блоковете след 2023 година и работа на минимален товар – само един  блок.

3) Да се обяви незабавно международен конкурс за предоставяне на концесия за добив на доказаните от досегашни проучвания запаси на природен газ в „Етрополската свита“, като специално се покани и досега работилата компания „DirectPetrolium” от САЩ. 

4) Да се разработи съвместно с румънската страна на програма за усвояване на хидроенергийния потенциала на река „Дунав“ , която в рамките на 5-6 години може да допринесе за диверсификация на енергийния баланс на страната при множество други положителни ефекти за икономиката на страната.

Далече не съм убеден, че тази програма ще бъде посрещната с консенсус от всички политически партии в страната, но съм дълбоко убеден, че тя е единственият изход от задънената улица на потенциалната криза от едно евентуално спиране на доставките на ядрено гориво и резервни части за АЕЦ “Козлодуй“, която би възникнала след 2023 година. 

Но именно сега е време да мислим и планираме действията за избягване на проблемите!

Иван Хиновски, председател на Управителния съвет на Българския енергиен и минен форум

Лична позиция

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика