Показаха техника и оборудване за бедствия и аварии (СНИМКИ)

Снимки: Анита Иванова
На 18 юли професионалния си празник отбелязват екипите от "Гражданска защита"

Водно оръдие, спасителен пожарен автомобил и екипировка предизвикаха интереса на малки и големи

На 18 юли отбелязваме професионалния празник на спасителите и екипите от "Гражданска защита". Това бе и повод отделните служби - "Пожарна безопасност и защита на населението", Министерство на отбраната, Столична община, ПСС, БЧК, ВМА, ДАПП, както и Асоциацията на доброволците, да покажат на гражданите различна техника и оборудване, които използват спасителните екипи при различни бедствия и аварии.

Част от интересна екипировка бе разположена на пл. "Батенберг", където всеки гражданин можеше да види и да се докосне до различно оборудване.

Разбира се, най-голям интерес за децата се оказаха пожарните автомобили. Малчуганите, а и не само, имаха възможност да се качат в колите, както и на "тавана" на самия пожарен автомобил.

Обект на интерес предизвика пожарният спасителен автомобил. 

"В него има въжета, пожарна техника за ПТП-та, както и инструменти, като разпъвач и ножица. Носилката също е част от оборудването. Имаме няколко вида носилки, в зависимост от това, какво е произшествието. Има - гръбначна, сглобяема и въжена носила. Това е колата, която отива на терен за различни бедствия и аварии, като - земетресения, наводнения и катастрофи. В задната част на автомобила има кран, който използваме за преместване или повдигане, в зависимост от това дали трябва да се отдели нещо отнякъде или да се повдигне или спусне", обясниха пред нашата медия от "Пожарна безопасност и защита на населението".

От Планинска спасителна служба (ПСС) показаха тяхно АТВ, а от ВМА - скрининг тестуване.

Шатрите на военните също не бяха зад подминаване. Там презентираха водно оръдие, кислородни бутилки и различни части от екипировка, която се използва при бедствия и аварии.

Водно оръдие

Екипировка

Митко Георгиев от Доброволно формирование към Столична община обясни, че през последните дни той и негови колеги - професионално обучени доброволци, оказват помощ в борбата с огъня. През вчерашния ден те са били в една от критичните точки в страната - село Отец Паисиево.

Митко Георгиев

"Вчера част от екипа се завърнахме от село Отец Паисиево. На терен имаше доста спонтанни доброволци, които присъединихме към нас, тъй като сме минали професионално обучение. Така успяхме да им помагаме и насочваме, за да може да използваме тяхното усилие. Няма какво да се лъжа, това е доста изтормозващо физически и психически мероприятие. Един час, след като вчера започнахме да гасим, вече бяхме каталясали от цялата топлина и вятър, които постоянно върти пожара около нас. Наложи се на няколко пъти да тичаме, защото имаше възможност да ни пресече пътя и да ни загради, и да не може ние да се спасим. Също така, за секунди, вековна гора - борове, които са по 20-30 метра изчезват за секунди. За 2 секунди цялото нещо става в пламък. Адреналинът е голям мотиватор, който ни движи напред. Но го има и усещането на безсилие, като видиш тези масиви от гора и поля как заминават за секунди. Преди време бяхме и много голяма и силна група и при наводненията в Карловско преди време", каза пред "Труд news" Митко Георгиев. 

Красимир Димитров от Дирекция "Аварийна помощ и превенция" отбеляза, че има наличен полигон за обучение и различни материали и филми, които са налични относно различни бедствия.

"Имаме над 70 сигнала на тел. 112, в който получаваме сигнали за различни видове кризи и аварии. В полигона, който се намира на "Панчарево" обучаваме много деца от 5-и и 6-и клас. Там имаме площадка за безопасност на движението, както и класна стая, имитираща 7 по Рихтер, както и филми-анимации, които ги разпространяваме в училищата как да се действа по време на аварии. Обърнали сме внимание при децата да учат правилата за поведение при различните видове бедствия. Има раници на оцеляване и др.", каза директорът на Дирекция "Аварийна помощ и превенция" Красимир Димитров.

"Опасностите в София са много, защото климътът се променя в цяла Европа. Критично място, за нас, е река Искър, както и местата около Южната дъга на район "Витоша", допълни още Димитров.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България