Полезни храни крият смъртна опасност

Не съчетавайте цитруси със солариум, за да не развиете рак на кожата.

Развенчани митове

Ако организмът не иска някои продукти, вероятно предусеща, че ще му навредят

Опасно е, когато се прекалява с количествата

Чуем ли за плодове и зеленчуци, сме убедени, че те не могат да навредят на нашето здраве. Оказва се, че съвсем не е така и някои от популярните храни всъщност са тихи убийци, които дебнат в кухнята. Интересно е, че организмът сам предусеща кои продукти могат да му навредят и не ги иска – просто не ги обичате. Ако е така, не се насилвайте да ги ядете, защото всички ви казват колко са полезни. 

Цитруси

Цитрусовият сок не е само източник на витамин С, а и скрита опасност. Той, както и самите цитрусови плодове, ако се консумират без мярка, крият опасност от развитие на меланома. Това се дължи на съдържащите се в тях вещества, наречени псоралени. Те поглъщат ултравиолетовите лъчи, което може да увеличи увреждането на ДНК от слънчевата радиация. В дерматологията тези природни съединения се използват за направата на лекарства, които се прилагат, заедно с UVA лъчи, но под контрол, за лечение на псориазис, екзема, витилиго, кожна Т-клетъчна лимфома и други проблеми. Псоралените не предизвикват меланома сами по себе си, важна е комбинацията им със значително количество ултравиолетово лъчене. Казано образно, наистина има риск, ако пиете сок от грейпфрут, докато лежите в солариума. 

Броколи

При броколите няма колебание – те са или обичан, или мразен зеленчук. Постоянно се изтъкват ползите от този роднина на зелето, но малцина знаят, че той, подобно на всички растения от семейство кръстоцветни, влияе на щитовидната жлеза. По-точно, потиска нормалната й работа и води до появата на гуша. В същия момент съединението тиоцианат в броколите е много опасно, защото води до хипертиреоидизъм, който причинява наддаване на тегло, косопад и бърза умора. Всички тези ефекти се активират, ако превишите нормата на потребление.

Червено цвекло

Цвеклото, независимо от полезните си свойства (подобрява храносмилането, понижава лошия холестерол в кръвта), също може да нанесе вреда на организма. Не бива да прекалявате с него нито в суров, нито в сварен вид, ако имате гастрит, тъй като то повишава още повече киселинността в стомаха. Цвеклото съдържа голямо количество калциев оксалат, което е опасно за хората с бъбречно-каменна болест. Има и много захар, затова не трябва да се консумира от диабетици. Пречи на усвояването на калция и поради тази причина не се препоръчва на хора с остеопороза. 

Черен шоколад

Превъзнасяният черен шоколад крие голямо количество кадмий, а той е вреден за бъбреците. Този тежък метал е опасен при продължителна консумация, защото се натрупва в организма. За да го усвоим, са ни нужни от 10 до 30 години. Тук дори не говорим за ароматизаторите, стабилизаторите и оцветителите в шоколада, които повишават риска от рак. Дори качественият продукт, когато е в големи количества, застрашава имунитета. Кофеинът пък води до тахикардия, тревожност и повишено кръвно налягане. Повишава нивото на глюкозата в кръвта, което е пряк път към затлъстяването. 

Зелен чай

Хипертониците и склеротиците да забравят зеления чай, съветват специалисти.

Има три групи хора, на които не се препоръчва да пият зелен чай, въпреки че съдържа много антиоксиданти и, както се твърди, предпазва от рак. Едните са страдащите от стомашни проблеми (жлъчно-каменна болест, гастрит, язва на стомаха или дванадесетопръстника). Другата група са болните от атеросклероза и хипертония. Свързано е с теофилина и кофеина в зеления чай, които възбуждат централната нервна система. Кората на главния мозък преминава в състояние на възбуда, кръвоносните съдове се свиват и това може да доведе до образуване на тромби в мозъка. Третата група са страдащите от безсъние, отново заради наличието на кофеин. Специалисти съветват да не пиете зелен чай няколко часа преди сън, а по-възрастните изобщо да забравят за него през втората половина на деня.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве