Политически анализатори пред “Труд” за реакциите на управляващите: Хаос и разнобой в говоренето на властта (обзор)

Сутринта управляващите решиха, че основен приоритет за страната ни е евакуацията на българите, които живеят в Украйна, които по неофициални данни са между 200 000 и 300 000. А премиерът Кирил Петков предложи хората да се настаняват в хотели.

Военният министър Стефан Янев посъветва да не бързаме с етикета “война”

Петков: Без паника, 10 работни групи оценяват рисковете

Пълен хаос, липса на бърза и адекватна реакция, разнобой в изказванията на водещи фигури на българските власти белязаха първите часове след началото на военната операция в Украйна. Такава бе оценката, която политически и военни анализатори дадоха пред “Труд” след изказванията на президент, премиер и министри, както и действията на управляващото мнозинство в парламента.

Хронологията на събитията също е убедително доказателство на експертите. В 8,00 часа президентът Радев събра на извънредна среща шефовете на службите у нас, премиера Кирил Петков и военния министър Стефан Янев. Час и половина по-късно Радев обяви, че “към момента няма пряка военна заплаха за сигурността на България по данни на всичките ни служби”. Петков обяви, че приоритет номер 1 е извеждането на българите от Украйна - с Министерството на транспорта организираме сухопътен транспорт. И каза, че има данни за близо 4000 наши сънародници, които искат да дойдат в България. Петков обяви, че транспортният министър и Министерството на туризма ще осигурят превоз и съответно хотели за настаняването им. 

Военният министър Янев обаче посъветва “да не бързаме да слагаме етикети дали е ограничена военна операция или война ситуацията в Украйна”. 

По това време парламентът се упражняваше върху полемична словесност и над три часа продължи дискусията по точка 2 от държавния бюджет. От опозицията предупредиха, че с оглед на ситуацията в Украйна и отражението є на енергийните и финансовите борси, финансовата рамка за 2022 година е напълно неадекватна.

Последва ново включване на Петков, но от Министерския съвет, за да каже, че откриваме 3 пункта, в които ще можем да приемаме българи. “Около 120 са заявили желание да се евакуират”, съобщи премиерът след заседанието на Министерския съвет.

Петков обясни, че не трябва да се предизвиква паника, защото “към момента няма никакъв риск за военни действия към България”.

Малко след това премиерът обяви в присъствието на енергийния министър Александър Николов: “Гражданите трябва да знаят, че компенсациите продължават и не трябва да се опасяват от високи цени на тока и на газа”.

Николов също направи коментар: “С оглед на това, че основен доставчик е “Газпром”, е трудно да се каже - плановете са ясни и следим всички алтернативни канали, трасета и партньори. Доставките към момента са нормални, няма забавяне, но това не означава, че това няма да се промени”.

Около 14,30 часа от външно министерство съобщиха, че към момента над 300 български граждани са потърсили помощ за евакуация, като продължават обажданията от тяхна страна към Ситуационния център на МВнР и двете ни дипломатически представителства в Украйна.

По същото време в Народното събрание депутатите все пак прекъснаха гледането на бюджета и започнаха обсъждане на обща декларация за ситуацията в Украйна. Опозицията бе категорична, че мнозинството е абсолютно неподготвено за реакция при кризи и вероятно към този час българският парламент е единствен без реакция. “В комшията гори. Ние имаме проблеми, ние сме съседи. Не можем да се правим, че нищо не се случва. И не можем да се занимаваме с алинеи, точки и запетаи. Ситуацията е сериозна, каза лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ.

Премиерът Петков отиде да говори и пред парламента, където обяви, че 10 работни групи оценяват рисковете.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика