Политически наблюдатели пред “Труд news”: Кабинетът „Главчев“ балансиран и с експерти

По време на консултациите президентът Радев призова за ревизия на финансите, а ГЕРБ-СДС и ДПС заявиха, ограничаването на разходите на финансовото министерство е заради “опасност от ликвиден проблем”.

Силно се притеснявам, че тези 3% дефицит са в резултат на игра с ДДС и с парите за общините, заяви президентът Румен Радев

Съмнения за манипулация на данните на НСИ

Изненадващо балансиран състав на кабинет с експерти и доказани професионалисти представи номинираният за служебен премиер Димитър Главчев, заявиха пред “Труд news” политически наблюдатели с многогодишен опит. Техни колеги, с които „Труд news” разговаря, потвърдиха и допълниха, че ситуацията в държавата е доста разбалансирана, което изправя кабинетът „Главчев” пред сериозни проблеми.

Още при консултациите президентът Румен Радев посочи един от тях свързан с финансите на държавата: “Силно се притеснявам, че тези 3% дефицит в края на миналата година са в резултат на значителни и особени финансови гимнастики и насилствено натискане на дефицита, изпразване на Фонда за сигурност на енергийните системи, декапитализация на енергийни дружества в огромни размери, игра с ДДС и с парите за общините”.

“През последните няколко дни се е появила информация, от която става ясно, че се извършват разходи на публични финанси в особено големи размери”, отбеляза по този повод и Теменужка Петкова (ГЕРБ-СДС). А Йордан Цонев (ДПС) допълни, че точно заради опасността от ликвиден проблем в парламента е гласувано решение за ограничаване на разходите от финансовото министерство в последните дни на кабинета “Денков”.

“Има съмнения, че се манипулират данните на официалната статистика в Национален статистически институт (НСИ), каза и лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов. По думите му това се правело под диктата на финансовия министър Асен Василев, “за да влезем в неговия фетиш - 3% дефицит”.

“Старал съм се в правителството да попаднат експерти, да има приемственост и да бъде политически балансирано”, каза самият Главчев при представянето на проекто-кабинета пред президента Румен Радев и представителите на парламентарните формации.

“Не забравяйте, че според Конституцията, така както вие я променихте, отговорността е на кандидата за министър-председател и той следва да прецени дали да се съобрази с вашите претенции, или не”, каза Радев на представителите на партиите. И постави срок до понеделник вечерта за евентуални корекции в състава на Министерския съвет, защото “няма намерение да бави политическия процес” и вторник ще издаде 3 указа - за служебното правителство, за избори за Европейски парламент и извънредни парламентарни избори на 9 юни.

Проф. Харалан Александров, социален антрополог, пред “Труд news”: Силно експертен профил и опит за приемственост

Прави впечатление опитът за политически баланс и експертен профил на представеното служебно правителство, както и фактът, който е интересен, че четирима от министрите са и участници в кабинета “Денков-Габриел”, което значи, че има и опит за приемственост. Това са трите характеристики на проекто-кабинета “Главчев” - политически балансиран, приемственост и силно експертен профил. От представения списък с имена съм работил отблизо само с предложения министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов и имам добри впечатления. Той е безспорен експерт в своята област, запознат е много добре с пенсионната система, с пазара на труда. На този фон прави впечатление истеричната реакция на Кирил Петков, който се е дистанцирал рязко и радикално, но тази реакция не зная дали е в полето на политиката или на психологията. Да пожелаем успех на това управление, няма да му е лесно, ще бъде атакувано от много посоки, при това в една свръх политизирана и радикална изборна среда.

Проф. Пламен Киров, конституционалист, пред “Труд news”: Подборът е добър от гледна точка на професионализма

Господин Главчев очевидно успя да формира един балансиран кабинет, в който както виждаме се запазват част от досегашните министри, предложиха се нови лица на възлови места. Подборът е добър от гледна точка на професионализма на проекто-състава на служебния кабинет. Мандатът на служебния кабинет може да е по-дълъг, всичко зависи от способността на новоизбрания парламент бързо да формира парламентарно правителство. Нещо са се объркали политиците в България, че изборите се организират от изпълнителната власт, била тя редовно или служебно правителство. За организацията и провеждането на изборите у нас има постоянно действащ орган и това е Централната избирателна комисия (ЦИК). Изпълнителната власт изпълнява само логистични функции - осигурява само парите и охраната на вътрешния ред. Това са европейски стандарти, наложени от Венецианската комисия за демокрация чрез право на Съвета на Европа.

Димитър Главчев

Министър-председател

Роден в София, магистър по международни икономически отношения и по счетоводна отчетност от УНСС. Притежава над 30 години професионален стаж в областта на одита, финансовия контрол и счетоводството. Избран за председател на Сметната палата на 28 юли 2023 г.

Народен представител и член на Комисията по бюджет и финанси от 41-то до 46-ото Народно събрание. Зам.-председател на Комисията по бюджет и финанси и председател на Постоянно действащата подкомисия по отчетност на публичния сектор в 41-ото Народно събрание.

Председател на 44-ото Народно събрание за периода 19.04.2017 - 17.11.2017 г. Зам.-председател на 43-ото Народно събрание.

Людмила Петкова

Заместник министър-председател и министър на финансите

Има магистърска степен по “Икономика и управление на търговията” от Университет по национално и световно стопанство. От 2014 година заема поста директор на Дирекция “Данъчна политика” в Министерство на финансите. От 2013 до 2014 година е била заместник-министър на финансите.

Мария Павлова

Министър на правосъдието

Завършва право в Пловдивския университет. Била е служебен министър на правосъдието при Огнян Герджиков (2017 г.). През 2021 и 2022 е зам.-министър на правосъдието в две служебни правителства.

От 09.08.2022 г. - 13.06.2023 г. е зам.-министър на правосъдието, след това е назначена за заместник главен прокурор при Върховна касационна прокуратура от Прокурорската колегия на ВСС.

Калин Стоянов

Министър на вътрешните работи

Министър на вътрешните работи в кабинета “Денков”. Постъпва в системата на МВР през 2003 г. От 2011 г. до 2016 г. е разузнавач в ГДБОП и в отдел “Криминална полиция” към ОДМВР - Бургас. През май 2021 г. е назначен за директор на ГДБОП.

Атанас Запрянов

Министър на отбраната

През 1974 г. се дипломира във Висшето народно военно училище “В. Левски”. През 1982 г. завършва Военна академия по свръзките “Будьони” в Санкт Петербург. От 2005 г. е зам.-началник на Генералния щаб по ресурсите. През 2007 г. е назначен за представител на началника на Генералния щаб на Българската армия във Военния комитет на НАТО и във Военния комитет на Европейския съюз. На 5 юли 2015 г. е назначен за зам.-министър на отбраната.

Ивайло Ценов

Министър на външните работи

Дипломат от кариерата. 15 години е консул във Виена.

Съветник, завеждащ Консулската служба в посолството на България в Австрия.

С много добри връзки с австрийското правителство.

Владимир Малинов

Министър на енергетиката

Изпълнителен директор на националния газопреносен оператор “Булгартрансгаз” ЕАД. Председател е на Съвета на директорите на “Газов хъб Балкан” и е член на Борда на директорите на Gastrade S.A.

Петко Николов 

Министър на икономиката и индустрията

Председател на Надзорен съвет на Агенцията за приватизация. Член на Управителния съвет на Фондация “Доверие и закрила”. Секретар на Софийска окръжна адвокатска колегия. Председател на Български адвокатски съюз към Софийска окръжна адвокатска колегия.

Кирил Вътев

Министър на земеделието и храните

Министър на земеделието и храните в кабинета "Денков".

Член на Управителния съвет на Асоциацията на месопреработвателите. Завършил е Националната спортна академия с профил „Свободна борба“ (1978 - 1982 г.) и в продължение на 11 години е бил треньор по свободна борба.

Росен Карадимов

Министър на иновациите и растежа

Председател на Надзорния съвет на Българската банка за развитие. Преподавател в СУ.

Председател е на Управителния съвет на “Институт за нов икономически напредък”. Народен представител е в VII Велико народно събрание, участвал е в приемането на Конституцията на Република България от 1991 г. Адвокат е към САК от 1995 г.

Виолета Коритарова

Министър на регионалното развитие и благоустройството

От юни 2018 година досега е била изпълнителен директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър. Експерт с опит в областта на геодезията и геоинформационните системи, инвестиционното планиране, поземлените имоти и регистри.

Георги Гвоздейков

Министър на транспорта и съобщенията

Транспортен министър в кабинета “Денков”. Авиационен инженер, завършил магистърска програма по “Авиационна техника и технологии”, “Проектиране на летателни апарати” във ВВВУ “Георги Бенковски” Долна Митрополия.

Петър Димитров

Министър на околната среда и водите

Зам.-министър на околната среда и водите.

В периода май-декември 2021 година и от август 2022 до началото на юни 2023 година е зам.-министър в МОСВ в рамките на служебни кабинети на Стефан Янев и Гълъб Донев.

Галя Кондева

Министър на здравеопазването

Завършва Медицинската академия в София през 1987 г. От 2022 г. е директор на Специализираната болница за активно лечение на хематологични заболявания.

Ивайло Иванов

Министър на труда и социалната политика

Магистър по финанси и кредит от Стопанската академия “Димитър Ценов” в Свищов.

Той е бил заместник-министър на труда и социалната политика през 2016 г. От 2003 г. работи в Агенцията за социално подпомагане.

Валентин Мундров

Министър на електронното управление

От 15 юни е зам.-министър на електронното управление в кабинета “Денков”. Бил е експерт в Агенция “Митници”, както и в Министерството на здравеопазването. Магистър със специалност “Индустриално инженерство” в ТУ-София.

Галин Цоков

Министър на образованието и науката

Просветен министър в кабинета “Денков”. Професор по управление на образованието в Пловдивския университет “Паисий Хилендарски”.

Автор е на над 100 научни публикации издадени в България и чужбина.

Георги Глушков

Министър на младежта и спорта

Първият българин играл в Националната баскетболна асоциация, както и първият източноевропеец в това първенство.
От 2011 година е президент на Българска федерация по баскетбол.

Евтим Милошев

Министър на туризма

Сред основателите на Асоциацията на филмовите и телевизионните продуценти в България (АФТП).

През 2016 г. е удостоен с най-високото отличие на Министерството на културата за принос в развитието на българската култура и национална идентичност - “Златен век”.

Найден Тодоров

Министър на културата

Завършва с отличие музикалното училище “Добрин Петков” в Пловдив.

В периода 2005-2017 г. е директор на Държавната опера в Русе. От 2017 г. е директор на Софийската филхармония.
Заема поста служебен министър на културата в кабинета с премиер Гълъб Донев от 3 февруари до 6 юни 2023 г.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения