Полицаи излизат на щафетни протести

Снимка: Пламен Стоименов/Архив

След провала на преговорите на синдикатите с Рашков и Петков

Остават исканията за 20% увеличение на заплатите и да спрат реформите в МВР на парче

Планирани са митинги в 5 града

Полицаите от най-големия синдикат в МВР организират щафетни протести “За достойно заплащане” в пет града през тази и другата седмица. Исканията им са за 20 процента увеличение на заплатите, спиране на реформите на парче в МВР, пожарната да остане във ведомството и да не се отделя в самостоятелна агенция. От профсъюза на надзирателите в арестите и затворите, които са към Министерство на правосъдието, обявиха, че ще подкрепят колегите си и ще застанат редом с тях на протестите.

Исканията на Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) и синдикат “Огнеборец” бяха поставени още в средата на февруари, когато се разбра, че и на второ четене в Закона за бюджета за 2022 г. няма предвидени суми за вдигане на полицейските заплати. На 20 февруари стотици униформени от цялата страна пристигнаха на национален протест пред Народното събрание в София. Ден по-късно синдикални лидери преговаряха с вътрешния министър Бойко Рашков и премиера Кирил Петков, но отговорът за по-високи заплати беше: “Не”. При тази ситуацията протестите ще продължат, заявиха от СФСМВР.

Синдикалните лидери от Каварна първи започнаха щафетните протести “За достойно заплащане”.

Засега втори национален протест не се планира, а само щафетни мълчаливи събирания по градове и областни дирекции на МВР. Първият протест вече се състоя миналия петък - 4 март, в Каварна, където се събраха десетки полицаи, граничари и пожарникари от дирекциите в Добрич и Варна. Те преминаха през центъра на града и застанаха пред местното полицейско управление, където бяха включени сините буркани на патрулните автомобили и пожарните коли. Шефът на полицейската синдикалната организация в Каварна Цонко Цонков каза, че още преди 2 години са били увеличени с 30% заплатите в много държавни институции, но не и в МВР, което е довело до изоставане в сектор “Сигурност”. “Не искаме да излизаме всяка година на протести, може би най-правилното решение е заплатите в МВР да бъдат обвързани с минималната или средната заплата в страната”, каза Цонков.

В сряда - 9 март, в 12 ч на обед е свикан протест пред сградата на Областната дирекция на МВР (ОДМВР) във Видин. На следващия ден - 10 март, са планирани 3 подобни протеста - в 12 ч на обед пред ОДМВР-Кърджали, в 17,45 пред ОДМВР-Ямбол и в 18,30 ч пред ОДМВР-Пловдив. За следващата седмица - на 15 март, засега е насрочен само протест пред ОДМВР-Перник от 17,45 ч.

Синдикатът на служителите в затворите в България призова членовете си от тези 5 града да подкрепят регионалните протести на колегите им от МВР. Според тях присъединяването към протестните прояви и “единствено правилно и стратегическо решение, предвид очакването на всички работещи в сектора за сигурност - за равно третиране, повишаване на доходите и решаването на важните проблеми, в търсене на нов оптимизъм и като знак за необходимост от действия на държавното управление в кризисна ситуация”.

Валентин Попов, шеф на Синдикалната федерация на служителите в МВР пред “Труд”: Нито едно от исканията ни не е изпълнено

Риск е реформата на парче

“Протестите продължават, защото исканията ни не са изпълнени. В Каварна вече минаха, престои да се проведат във Видин, Кърджали, Ямбол, Пловдив и Перник”, каза днес пред “Труд” Валентин Попов, шеф на най-големия синдикат в МВР, който организира и националния, и щафетните протести “За достойно заплащане”.
“Исканията ни са тези, с които започнахме от началото на годината. Едното ни искане - увеличаването на заплатите, знаете, че не зависи от МВР. Финансовият министър и премиерът казват - първо реформа, после увеличение. Или най-малкото - трябва да приключи функционалният анализ на МВР, след това евентуално увеличение. Евентуално.

Другото ни искане и свързано с така наречената реформа и започваме да се страхуваме, че има риск да си остане така наречена. Дали са 6 месеца за функционален анализ на състоянието на МВР. Но вътрешното министерство е тежка система и този срок, според нас, може и да не стигне. Два месеца вече минаха. От една страна ръководството извършва някакъв анализ, но ние не знаем кой го прави. Да се очаква това да се прави от служители на вътрешното министерство, от тия, дето са забъркали кашата, е абсолютно невъзможно.

Очакваме анализът да бъде извършен от специалисти извън МВР, които не са зависими от него. Разбира се, там има място за политическото и професионалното ръководство, но не като основни фигури. Що се отнася до исканията на пожарникарите, няма как да не ги поддържаме, 1300 от тях членуват в нашата федерация. И там нещата стоят не толкова, че не искат да излязат от системата на МВР, колкото, че това беше впрягане на каруцата пред магарето. Преди анализа е безсмислено да се мисли за структурни промени. Риск е да се започна реформа на парче, както досега”, допълни Валентин Попов.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Крими и право