Пореден провал за Радан Кънев и „зелените“

Снимка: Архив

ЕК е приключила процеса за докладване за състоянието на растителните и животинските видове в Европа

Напразни са усилията на евродепутата от коалицията „Демократична България“ Радан Кънев да убеди Брюксел да отхвърли доклада на страната ни за доброто състояние на растителните и животински видове. 

Още през септември Европейската агенция по околна среда уведомява българските власти, че „папката за България е затворена“ и изразява благодарност за добрата работа и съдействието, научи “Труд”.

Не съществува механизъм, който да отмени данните, че у нас състоянието на животинските и растителните видове, включително и на тези в защитените зони от „Натура 2000“, е добро. 

А Радан Кънев изпълнява поръчка на тукашните „зелени“, които имат изгода от манипулациите, че природата в България е в лошо състояние. Причината – колкото по-зле е околната среда у нас, толкова повече пари те получават от еврофондовете, за да я опазват. 

Основателни са съмненията, че става дума и за популистки ход, целящ медийно внимание и предизборни дивиденти за „Демократична България“. 

Какво съдържа докладът България

На всеки шест години всички страни-членки на ЕС изготвят доклади с данни за състоянието на животинските и растителни видове както в страната, така и в защитените зони от „Натура 2000“.

Чрез това докладване се определя на кои места в България ще се инвестират пари за опазване на растителните и животинските видове.

Данните, които Министерството на околната среда и водите изпраща в Брюксел показват, че у нас повечето растителни и животински видове са в добро природосъобразно състояние.

Това е основно вследствие на обезлюдяване на големи  части от нашата страна в резултат на демографската криза и факта, че близо 35 % от територията на България е в „Натура 2000“ - тоест там няма никаква човешка и инвестиционна дейност. Докладът доказва, че имаме достатъчно мечки, вълци, лисици, кози, елени, сърни, диви прасета и още много видове гръбначни, безгръбначни животни, риби и птици.

Горите също са съхранени в огромният си процент, въпреки наличието на бракониерска сеч.

Годишният прираст на българската гора е 15 млн. кубически  метра при 6 млн. законна и незаконна сеч. Наличният обем дървесна маса в частните, общински и държавни гори е почти 1 милиард  кубически метра. И въпреки някоиманипулативни твърдения, тя се увеличава всяка година с около 10 милиона кубика.

Предишните опити на евродепутата да дискредитира България

През 2019 година Радан Кънев внася в Европейския парламент петиция с искане да се спре изграждането на автомагистрала „Струма“ в района на Кресненското дефиле. 

Тя отново е организирана от „зелените“. Целта им е да провалят българския проект и да се приеме вариантът на швейцарската фирма Амберг. Тя трябва да построи тунел с дължина над  15 км и на стойност над 1,3 милиарда евро.

В началото на декември 2019-та се състои дебат в Европейския парламент, след който с голямо мнозинство петицията е отхвърлена. Най-парадоксалното е, че вносителят на петицията Радан Кънев не присъства на заседанието под предлог, че е на семинар в София.

В същото време е страскаща статистиката за пътните инциденти в Кресненското дефиле - от 2010 до 2019 г. в сегашния двупосочен и тесен пътен участък на пролома, при 531 тежки катастрофи са загинали 235 души – това го прави един от най-смъртоносните пътни участъци в България. 

Няколко месеца след неуспеха на петицията – през април 2020 г., Кънев, пак по заръка на „зелените“, прави опит да предизвика наказателна процедура срещу България заради „Натура 2000“. Но и тази негова инициатива не е приета. 

До сега има три опита на Радан Кънев да дискредитира България пред ЕС – и трите напълно неуспешни. Остава очакването коя е следващата поръчка, която „зелените“ ще възложат на Кънев срещу България. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България