Пореден удар срещу строителите, съсипват бранша

Промени в ЗОП им забраняват да ползват застраховки за големи проекти

Пореден удар срещу строителния сектор са подготвили от управляващата коалиция. Този път капанът за бизнеса е заложен в предложенията за промени в Закона за обществените поръчки, публикувани на сайта на Министерство на финансите. В новите текстове е изрично записано, че ще бъде ограничено на застраховката като вид гаранция само до случаите, при които размерът на определената гаранция не надвишава 500 000 лв. Това ще се отрази изключително негативно на сектора и е нова предпоставка за фалити, категорични бяха пред „Труд“ представители на бизнеса, пожелали анонимност.

Тази промяна веднага ще утежни състоянието на фирмите, обясни почетният председател на Камарата на строителите в България инж. Светослав Глосов. Получаването на застраховка за търг, в който една строителна фирма участваа, е в пъти по-евтино от банкова гаранция и се случва за около седмица след плащане на застрахователна премия. Докато при кандидатстване за банкова гаранция се налага да се ипотекира собственост или активи на компанията, което струва в пъти повече, процедурата е по-дълга и тежка и ограничава възможностите на компаниите, обясни инж. Глосов. Това ще ограничи достъпът на фирмите до търгове, посочи той.

От бизнеса са категорични, че банките вече отказват да приемат като обезпечения бъдещи плащания по договори, сключени с държавата, за които компаниите имат да получават плащания по съответните контракти. Причина за това са забавените над година плащания към фирмите, обясниха от бизнеса. Затова и финансовите институции не приемат държавата за надлежен платец и тя е рискова за тях като обезпечение, допълни инж. Глосов.

Строителите са обезпокоени и от факта, че за да се случи обещаната от кабинета актуализация за дейностите след 30 юни 2021 г. по сключени или изпълняващи се договори в момента, трябва да бъдат приети промените в ЗОП. А това ще отнеме време. Фирмите вече чакат над година да бъдат индексирани цените по контрактите с поскъпването на строителните материали, труда и енергоносителите. Като според написаната вече методика това ще се случва на всеки три месеца със съответния инфлационен процес за периода. Според документа актуализацията ще е валидна и за старите договори. Това бе е и обещанието дадено на бизнеса от вицепремиерите Гроздан Караджов и Асен Василев. Само преди седмица обаче вицепремиерът и финансов министър Асен Василев в парламента заяви, че индексацията ще е само за нови контраки, което категорично противоречи на постигнатите договорки. Докато индексацията се случи, българските строителни компании ще фалират, притесняват се от сектора.

Сред промените предвидени в измененията на ЗОП са още при договори ин хаус юридическото лице – изпълнител да няма право да превъзлага предмета на договора или части от него на други лица. Предложена е санкция за нарушаване на забраната, както и публичност на сключените на тези основания договори, анексите към тях и извършените плащания.

С промените се въвежда и забрана за отстраняване на кандидати и участници за формални несъответствия. При част от основанията за провеждане на процедура на договаряне без обявление се ограничава възможността възложителят да покани само един стопански субект.

Със законопроекта се предлага разширяване обхвата на външния контрол, осъществяван от Агенцията по обществени поръчки, като се предвижда задължителна проверка на всички процедури за обществени поръчки на стойност над 5 000 000 лв.

Предложена е и нова форма на осъществяване на контрол чрез участие на наблюдатели при провеждане на процедури за възлагане на обществени поръчки с прогнозна стойност над европейските прагове.

Предлага се и звената за вътрешен одит в организациите да дават одиторско мнение при по-значимите обществени поръчки.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика