Поскъпване на газа с 30% повлича и хляба

Поскъпването на газа ще се отрази и на цената на хляба.

Вдигат цената на насъщния първо в малките фурни

От 1 януари синьото гориво се продава по 133,41 лв. за мегаватчас

Във веригите промяната ще се забави

Газът поскъпна с повече от 30% от 1 януари, а това ще доведе до покачване на цените на хляба и на редица други стоки и услуги, според представители на бизнеса. Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) в първия ден на новата 2022 г. утвърди цена на природния газ за месец януари в размер на 133,41 лв. за мегаватчас. За предходния месец декември цената на газа беше 102,33 лв./MWh.

Поскъпването е над два пъти по-голямо от първоначално поисканото от “Булгаргаз” увеличение с 14,5%. Причината за това е нарастването на цените на международните газови пазари от 10 декември насам, след като газовото дружество внесе заявлението си в КЕВР за покачване на цената.

Поскъпването на газа ще доведе до покачване и на цената на хляба. “Всяко поскъпване на суровина се отразява върху крайната цена”, каза за “Труд” Георги Попов от Асоциацията на хлебопроизводителите и сладкарите “Хляб за България”. Той обясни, че цената на хляба в търговската мрежа няма да се промени в близките дни. Но в срок от 20 до 40 дни по-скъпият газ ще доведе и до повишаване на цената на хляба. “Технологията на продажба на хляба не позволява моментално покачване на цената на производителя”, каза Георги Попов.

Причината за това е, че производителите имат договори за доставка на хляб в търговските вериги, които са с някакъв срок на предизвестие, най-често от около 20-30-40 дни. За да повиши цената производителят трябва първо да предупреди търговеца, и след като изтече срокът на предизвестието новата цена влиза в сила.

Затова поскъпването на газа от 1 януари 2022 г. първо ще се отрази на производителите. “Започваш да се чудиш откъде да свиваш разходи, ако все още има възможности за това”, коментира Георги Попов. Чак след време и потребителите ще усетят промяната по джоба си.

Покачването на цените ще стане първо в малките фурни, които сами пекат хляба си. Причината за това е, че те нямат договори с търговци, а продават в собствения си обект. Така поскъпването на газа може веднага да се отрази на цените им. Но през първите дни малките фурни също може да се опитат да задържат цените, защото, ако ги вдигнат, хлябът им ще бъде по-скъп отколкото в големите вериги, което може да отблъсне клиентите.

“Булгаргаз” плаща авансово

Компенсации за топлофикациите

Мораториумът може да доведе до енергийна криза

Иван Иванов, председател на КЕВР

Поскъпването на газа с над 30% засега няма да се отрази на цените на парното за бита. Причината за това е наложеният мораториум върху цените на парното, тока и ВиК услугите за гражданите. На заседанието на КЕВР, на което е взето решение за поскъпването на газа, председателят на КЕВР Иван Иванов е изразил тревогата си, че повишаването на цената на синьото гориво, което се дължи на външни за страната фактори, поставя в тежко положение топлофикациите на газ. Това гориво формира 60-70% от цената на парното. Заради мораториума парното остава на цената на газа към 31 юли 2021 г., а топлофикациите купуват газ на близо три пъти по-високи цени.

Затова според КЕВР трябва да бъде въведен механизъм за компенсиране на топлофикациите. В противен случай те могат да се окажат в невъзможност да плащат на “Булгаргаз” за газа. Това пък ще затрудни “Булгаргаз”, който плаща авансово за доставяните от него количества газ. В резултат е възможно да се стигне до тежка междуфирмена задлъжнялост, което крие рискове за цялата енергийна система и за икономиката на страната, е коментирал председателят на КЕВР.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика