Правят хуманоидни роботи с изкуствен интелект

Хуманоидни роботи ще използват изкуствен интелект и ще се обучават с времето.

Ще могат да общуват с хора и машини

Ще бъдат използвани в тежката индустрия, ще се обучават във времето, за да взимат по-добри решения

Изкуствен интелект в мобилните телефони

Компанията Nvidia обяви хардуер и софтуерна платформа за изграждането на хуманоидни роботи, която включва функции с генеративен изкуствен интелект, съобщи агенция Ройтерс. Новата платформа ще включва компютърна система, която захранва робота, плюс софтуерен пакет, включващ генеративен изкуствен интелект (AI) и други инструменти, за да бъдат произведени роботи, които наподобяват хора, разкри компанията по време на годишната си конференция за разработчици.

Добавянето на генеративния изкуствен интелект ще позволи на хуманоидните роботи да предприемат действия въз основа на заявки с комбинация от език, видео, “човешки демонстрации” и минали преживявания. Всичко това е наречено Project GR00T, а компонентите с генеративен AI ще допълнят наличния хардуер и софтуерната платформа за роботика на компанията.

“Тези по-умни, по-бързи и по-добри роботи ще бъдат внедрени в тежките индустрии по света”, коментира Рев Лабередиан, вицепрезидент омнивселена и симулационни технологии в Nvidia. “Работим с цялата световна екосистема за роботи и симулация, за да ускорим развитието и внедряването”, допълни той.

Мощният компютър зад софтуера с генеративен AI се нарича “Jetson Thor” и е базиран на чиповете за изкуствен интелект на компанията. Компютърът ще даде на робота достатъчно изчислителна мощ, за да изпълнява сложни задачи и да общува с хора и машини, твърди компанията.

Пакетът от софтуерни инструменти се нарича “Isaac”, а функциите с генеративен AI GR00T са проектирани да работят за “всеки робот във всяка среда”. Инструментите включват способността софтуерът да се обучава, за да взима по-добри решения с течение на времето.

Nvidia също така твърди, че ще пусне предварително обучени роботизирани модели и друг софтуер, който да подобри функциите на роботизирана ръка и възможностите за наблюдение на множество камери.

Междувременно стана ясно, че Apple преговаря с Google за вграждане на модела с изкуствен интелект (AI) на Google - Gemini, в iPhone, съобщава Bloomberg News, позовавайки се на запознати източници. Apple наскоро е провела обсъждания и с подкрепяната от Microsoft OpenAI и обмисля използването и на нейния модел, добавя медиата, цитирана от Ройтерс.

Apple подготвя нови възможности като част от предстоящата операционна система iOS 18 за iPhone, базирана на собствени AI модели, но търси партньор за захранване на генеративни AI функции, включително за създаване на образи и писане на есета въз основа на простички подсказки.

Двете страни не са договорили условията на споразумението и не са финализирали как AI моделът ще бъде приложен, твърди Bloomberg, добавяйки, че е малко вероятно обявяването на сделка до юни, когато Apple планира да проведе годишната си световна конференция за разработчиците.

Apple по-бавно въвежда генеративен AI, който може да генерира човешки тип отговори на писмени подсказки, в сравнение с конкурентите Microsoft и Google, които ги внедряват в продуктите си.

Миналия месец главният изпълнителен директор на Apple Тим Кук каза, че компанията планира да разкрие по-късно тази година повече за плановете си как да използва генеративен AI, добавяйки, че тя инвестира “значително” в областта.

Apple и Google вече имат съществуваща сделка, която позволява Google да бъде търсачката по подразбиране в уеб браузъра Safari на Apple. Сделката обаче е подложена на регулаторен преглед в САЩ и други държави, които твърдят, че Google незаконно е задушила конкуренцията, като е платила милиарди долари на Apple и други бизнес партньори, за да гарантира, че търсачката є ще бъде стандартната за повечето телефони и уеб браузъри.

Google сключи партньорство и със Samsung през януари, за да внедри множество генеративни AI технологични продукти в серията смартфони Galaxy S24 на южнокорейската фирма.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Капитал и пазари