Празнуват деня на българския мавруд

Международен ден на мавруда честваха в 13 държави по света.

В 13 държави по света

99 на сто от винените туристи търсят местни сортове

Наричат го лечебен еликсир

За първи път на 26-ти октомври у нас и в 13 държави по света честваха Международен ден на мавруда. Чаша с български мавруд вдигнаха във винени барове и заведения по цял свят. А сомелиери, инфлуенсъри и специализирани винени журналисти направиха виртуална дегустация с българско вино в Германия, Полша, Унгария, Словения и Сърбия. Идеята за популяризиране на типично българския сорт е на Българската асоциация на винените професионалисти.

Практиката показва, че над 99 на сто от чуждите туристи, които идват специално за винени обиколки или път резервират еднодневни преживявания, търсят местни сортове вина, които не могат да бъдат пробвани в други страни по света като мавруд, рубин или гъмза, обясни председателят на асоциацията Ивайло Катерски. Повишава се и интересът на българските потребители към родните вино и сортове.

Маврудът може да бъде едно от лицата на българското вино по света, категоричен бе ръководителят на експерименталната изба към Аграрния университет на Пловдив инж. Ламбрин Топузлиев. Още повече, че чудесно се вписва в световните тенденции за налагане на виното като лечебен продукт, който се консумира за здраве. Маврудът е сред сортовете, който съдържа най-много ресвератрол и антиоксиданти, които се свързват със свободните радикали и предотвратява стареенето. Освен това маврудът е и с високо съдържание на мелатонин. От гроздовите семки на сорта пък се добиват етерични масла, които се използват в козметичната промишленост, допълни Топузлиев.

Едва 2,5 на сто от лозовите насажденията у нас са мавруд или малко над 15 хил. декара от 600 хиляди декара общо в страната. Сортът вирее основно в Тракийската низина и е популярен сред чуждите туристи не само защото е местен сорт, но и защото е изключително разпознаваем, обясниха винените експерти. Предполага се, че сортът е стар местен и за това говори и фактът, че е един от малкото, който може да се оглежда на собствен корен, а не само на присадка. Разпознава се по дивите нотки във вкуса и аромата с типични мармаладени нюанси.

Сортът обаче е известен и като капризен, защото зрее късно и само на ограничена територия.

Превръщат празника в традиция

Правят винена карта на София

Винена карта на София ще показва заведенията, магазините и винените барове, в които могат да се опитат предимно български вина и сортове. Освен това тя ще подсказва на жителите и гостите на столицата къде могат да открият преживявания, свързани с виното като дегустации и представяния, както и да купят винени турове. Картата трябва да бъде готова до края на годината. Местата ще са подбрани, така че не просто да продават българско вино, но и да го представят с отношение. От Българската асоциация на винените професионалисти ще превърнат Международния ден на мавруда в традиция, като идеята е всяка година минимум една седмица да е посветена на мавруда, който да бъде популяризиран със събития, дегустации и представяния.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Бизнес