Празът – аспержите на бедните

Празът издържа на студ, затова можете да го съхраните до пролетта.

Есенни рецепти

Този братовчед на лука и чесъна е по-фин на вкус от тях

Съдържа алицин, който има антибиотични свойства

Празът се смята за типично есенен зеленчук, защото в зависимост от сорта се прибира или в края на лятото, или през ноември, преди първите зимни студове. Той издържа на ниски температури, затова спокойно можете да го държите няколко седмици на балкона, а ако го „посадите“ в голяма саксия с пясък и го покриете – и до пролетта.

Този братовчед на лука, чесъна и пресния лук се смята за аристократ между тях, защото има много по-фин вкус. Някои го сравняват с аспержа, макар че между двата зеленчука няма нищо общо – тя принадлежи към семейството на аспарагусовите (Зайчесянкови). В годините на соца, когато у нас не се внасяха аспержи или бяха безбожно скъпи, домакините находчиво ги заменяха с родния праз. 

Отначало дългостебленият зеленчук е отглеждан в Централна Азия, пренасят го в Египет и древния Рим. Бързо се разпространява в Северна Африка и Европа, а след това - в Америките, заедно със заселниците. Поради високата му цена празът първоначално е бил достъпен само за богатите. Навлязъл е първо в кухните на аристократите, най-вече във Франция, Шотландия и Уелс.

В нашата кулинарна традиция се използва най-често в баници, лучници, зелници, нарязан на ситно в картофена салата или смесен с доматена салца. От него се приготвят супи и яхнии – със или без месо. Може да се пече на фурна и да се панира, но в тези случаи винаги трябва да се задушава предварително, защото има твърди влакна, които омекват трудно. 

Празът е много полезен зеленчук, защото съдържа алицин – фитонцит, който има силно антибактериално, противогъбично и противовирусно действие, т.е. предпазва от настинка, грип, кашлица. Празът съдържа и инулин, който ферментира в дебелото черво и храни добрите бактерии. Плюс това помага за отслабването, като намалява апетита. Зеленчукът е особено полезен за бременните, защото съдържа голямо количество фолиева киселина.

Крем супа с праз и броколи

Необходими продукти:
200 г праз лук
200 г картофи
200 г гъби (печурки)
250 г броколи
20 г масло
сол, черен пипер, други подправки по избор

Начин на приготвяне:
Празът се изчиства, като се маха най-долната част с мустачките, отстраняват се най-външните пера и се подрязва отгоре, така че да останат само свежи пера. Нарязва се на колелца. Останалите зеленчуци също се нарязват. Броколите се разделят на розички. Могат да се използват както замразени, така и пресни. Всички зеленчуци се поставят в тенджера и се заливат с 2 л вода. След като всичко омекне, пасирайте супата и добавете маслото и подправките. Ако няма да пасирате, нарежете зеленчуците на по-ситно, особено праза, защото има твърди фибри, които трудно се дъвчат, дори когато е сварен. Готовата супа може да се поръси със сирене по желание.

Сьомга със „спагети“ от праз

Необходими продукти:
200 г праз лук
150 г сьомга филе
10 г масло
сол, черен пипер, подправки по избор

Начин на приготвяне:
Почистеният праз се нарязва на дълги и тънки лентички, подобни на спагети. Филето сьомга се овкусява с подправки по избор (сол, черен пипер, чесън) и се изпича за 10-ина минути на тиган (скара, фурна). Отделно в малко вода и маслото се сотират „спагетите“ от праз, докато омекнат (5-10 минути). Подправят се. Ако не ви се дъвче, може да блендирате праза в малко вода и да полеете рибата с получения сос.

Постна мусака с праз

Необходими продукти:
7-8 стръка праз лук
1 ч. ч. домати
2 картофа
1 каф. ч. ориз
2 ч. ч. вода
1 каф. ч. олио
1 ч. л. червен пипер
сол, черен пипер, джоджен, магданоз
За заливката:
3 яйца
1 кофичка кисело мляко
3 с. л. брашно
1 щипка сода бикарбонат
сол

Начин на приготвяне:
Изчистеният и нарязан праз се задушава в олиото. Добавят се последователно картофите на кубчета, оризът, червеният пипер и накрая доматите. Задушава се 10 минути, прибавят се подправки и всичко се изсипва в тава за печене. Сипва се водата и се пече до готовност на умерена фурна. Смесват се продуктите за заливката и тя се изсипва върху мусаката. Запича се до розово на горен реотан. Поръсва се с магданоз. Сервира се с кисело мляко. 

Яхния от свинско месо с праз

Необходими продукти:
700 г шарено свинско месо без кости
4-5 стръка праз лук
1 с. л. доматено пюре
3 ч. ч. вода
1 каф. ч. вино
1 дафинов лист
1 с. л. брашно
3 с. л. мас
3 с. л. олио
сол, черен пипер

Начин на приготвяне:
Месото се нарязва на по-едри парчета и се задушава в мазнината. Слага се доматеното пюре, залива се с водата и се оставя да ври почти до готовност на месото. Добавят се празът, нарязан на парчета по 2 см, черен пипер, дафинов лист и сол. Ври до готовност. Накрая се слага брашното, разбъркано във виното, и се оставя да ври на слаб огън 10 минути до сгъстяване.

Хит на седмицата

Зимен миш-маш

Необходими продукти:
150 г сирене или извара
200 г праз лук
20 г масло
3 яйца
2-3 домата (доматен сок, салца)
червен и черен пипер
магданоз

Начин на приготвяне:
Празът се нарязва на тънки кръгчета и се задушава заедно с 10 г масло и малко вода, докато омекне (5-10 минути). Докато празът се задушава, в купа се смесват доматите, натрошеното сирене и яйцата. Подправя се според вкуса (черен пипер, босилек, сминдух и други). Омекналият праз се слага в тавичка или йена и върху него се изсипва яйчената смес, добавя се и останалото масло. Ястието се запича в умерена фурна около 20 минути и се поднася топло, поръсено с нарязан на ситно магданоз.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Гурме