Предизборно заиграване с пенсиите

Две преизчисления на пенсиите да бъдат направени през 2023 г., предлагат от БСП.

Две преизчисления на сумите през 2023 г. предлагат от БСП

Само за поисканото повишение от 1 януари 2023 г. са необходими 1,8 млрд. лв.

Увеличение за старите пенсии

Пенсиите да бъдат преизчислени на два пъти през 2023 г. - от 1 януари и от 1 юли, предлагат депутати от БСП с промени в Кодекса за социално осигуряване, които вече са внесени в парламента. В този ход редица политически анализатори, до които “Труд” се допита, видяха опит на БСП да трупат точки сред избирателите си заради възможните предсрочни избори.

Предложението на БСП е от 1 януари 2023 г. отново да бъдат преизчислени пенсиите, отпуснати до 24 декември 2021 г., както беше направено от 1 октомври 2022 г., но този път с коефициент за всяка година трудов стаж в размер на 1,35. От 1 октомври пенсиите бяха преизчислени като се използваше тежестта на всяка година осигурителен стаж, която е била в сила при отпускане на съответната пенсия. В резултат старите пенсии отново останаха по-ниски от новите, макар разликата значително да беше намалена. Ако предложението на БСП намери подкрепа в парламента, най-много ще нараснат най-старите пенсии, отпуснати преди повече от 15 години.

За пенсиите, отпуснати до 1 април 2009 г., всяка година осигурителен стаж се умножаваше по 1 на сто. За пенсиите, отпуснати между 1 април 2009 г. и края на 2016 г., процентът за всяка година осигурителен стаж е 1,1. От 1 януари 2017 г. тежестта на всяка година стаж нараства на 1,126 на сто, от 1 януари 2018 г. на 1,169 на сто, от 1 януари 2019 г. до 24 декември 2021 г. е 1,2 на сто, а от 25 декември 2021 г. е 1,35 на сто.

Преизчисляването на пенсиите с действащия в момента процент 1,35 за всяка година трудов стаж ще доведе до съществено повишение на старите пенсии. Колкото по-отдавна е отпусната една пенсия, толкова по-голямо ще бъде увеличението ѝ.

Целта на предложението е да бъде възстановена равнопоставеността между пенсионерите, които са получили първата си пенсия в различни години, гласят мотивите на депутатите. Основен принцип в Кодекса за социално осигуряване е, че пенсиите зависят от съотношението между осигурителния доход на човека и средния осигурителен доход и от трудовия стаж. Но заради начина на преизчисляване на пенсиите от 1 октомври, пенсиите, отпуснати през различни години, останаха с различни коефициенти за тежест на осигурителния стаж. С предложението на депутатите това ще бъде променено, но в резултат може да се окаже, че някои стари пенсии са по-високи от новите.

За преизчисляването на пенсиите от 1 януари 2023 г. са необходими 1,8 млрд. лв., пише в мотивите на депутатите.

Втора промяна от 1 юли

Осъвременяване със средния доход за 2021 г.

От 1 юли 2023 г. да има още едно преизчисление на пенсиите, отпуснати до края на 2020 г., предлагат депутати от БСП. Идеята е преизчисляването да се направи като индивидуалният коефициент на пенсионера се умножи по средния осигурителен доход за страната за 2021 г. Но преизчислението от 1 януари вече ще е изравнило старите пенсии с новите.

Затова е трудно да се направи оценка за ефекта от предложеното преизчисляването от 1 юли. В мотивите на депутатите няма изчисления колко допълнителни средства ще бъдат необходими за второто преизчисляване.

Ще нараснат лихвите за обслужване на дълга

Дефицитът в хазната ще надмине 13,3 млрд. лв.

Дупка в бюджета над 8% от БВП

Бюджетният дефицит ще надмине 13,3 млрд. лв. през следващата година, ако парламентът приеме предложението на БСП за преизчисление на пенсиите и не бъдат свити други разходи.

Дефицитът в държавния бюджет за 2023 г. ще надмине 13,3 млрд. лв., ако бъде прието предложеното от БСП преизчисление на пенсиите и не бъдат намалени други разходи на хазната или не бъдат увеличени данъците.

Според един от разработените от Министерството на финансите варианти на бюджет за 2023 г., при запазване на действащите в момента политики дефицитът в хазната за следващата година ще бъде 11,5 млрд. лв., или 6,6% от очаквания брутен вътрешен продукт. Именно защото такъв дефицит е неприемлив, а служебното правителство няма подкрепата на парламентарно мнозинство, за да предлага реформи, в парламента беше внесено предложение за удължаване на действащия в момента бюджет до приемането на нов.

С допълнителните 1,8 млрд. лв. за пенсии, ако бъде прието предложението на БСП, дефицитът в хазната ще нарасне до над 8% от БВП, ако не бъдат ограничени други разходи или не бъдат увеличени данъците. Това ще бъде рекорден бюджетен дефицит за хазната и може да ни отдалечи от влизане в еврозоната.

Но по-големият проблем е, че ще се наложи взимането на по-голям държавен дълг, за да може пенсиите да бъдат изплащани. Според базовия вариант за бюджет на Министерството на финансите, през 2023 г. ще трябва да бъде пуснат нов държавен дълг в размер на 15,9 млрд. лв. Теза пари ще бъдат необходими за покриване на бюджетния дефицит от 11,5 млрд. лв. и за плащане по държавния дълг, като само по външния дълг трябва да бъдат изплатени 3 млрд. лв. В резултата държавният дълг в края на следващата година ще достигне 50,3 млрд. лв. С допълнителните 1,8 млрд. лв. за пенсии необходимият нов държавен дълг ще нарасне на 16,9 млрд. лв. Това ще доведе до нарастване на лихвите, които плаща хазната по държавния дълг. Когато инвеститорите видят каква голяма нужда има хазната от нови заеми и в условията на нарастващи лихви в еврозоната, те ще поискат доста висока доходност, за да финансират бюджета.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Вашите пари