Предлагат повече места за студенти по „Медицина“

Министърът на образованието да може да заявява по-голям брой на местата за студенти по “Медицина”, извън заявеното от университетите, предвижда каченият за обществено обсъждане проект на МОН.

МОН с промени, заради дефицита на лекари в страната

Няма кадри за Спешна медицина, Вътрешни болести, Инфекциозни болести, Клинична микробиология, Пневмология и Фтизиатрия

Просветният министър да може да заявяват повече бройки

Да се приемат по-голям брой студенти в специалност от регулираните професии “Медицина”, за да се преодолее недостигът на лекари в страната. Това предлага Министерството на образованието и науката в проект, качен за обществено обсъждане.

Това е поредна промяна в план-приема, след като в края на юни просветният министър проф. Галин Цоков вече предложи преструктуриране в спешен порядък, така че да се отговори на нуждите на бизнеса и да има повече медицински сестри, повече хора завършили инженерни специалности, транспорт и пр.

Сега обаче от МОН предлагат текстове, които засягат единствено висшите училища, провеждащи обучение по специалност от регулираните професии “Медицина”. Мотивите те са, че така ще се даде възможност на Министерството на здравеопазването да бъде по-гъвкаво при провеждането на политиките в здравеопазването. За тази цел просветният министър ще може да определя по-висок брой студенти на база предложение от здравния му колега, пише в документа.

При изготвянето на план-приема през последните няколко години в МОН постъпвали редица писма от Министерството на здравеопазването, висшите училища, представители на местната власт и директори на болници с молба за увеличаване на броя места за специалност “Медицина”. Причината били регионални диспропорции по отношение осигуреността с лекари, включително лекари-специалисти, е отбелязано в проекта.

Там е посочено още, че друга причина да има дефицит на лекари по определени специалности са различията в начина на финансиране на специалностите. Така се създавали стимули у младите лекари да избират специалности, които са по-добре заплатени, с по-голям престиж и с по-добра професионална реализация, включително наличие на възможност за самостоятелна практика след придобиването на специалност. Съответно специалностите, които са с по-ниско заплащане, по-лоши условия на труд, по-нисък престиж и т. н. остават по-нежелани. “По данни на Министерството на здравеопазването броят на специализантите е недостатъчен спрямо заявените потребности по специалностите Спешна медицина, Вътрешни болести, Инфекциозни болести, Клинична микробиология, Пневмология и Фтизиатрия”, пишат от МОН. Третата причина за отчитания недостиг на лекари е увеличеният брой лечебни заведения в страната през последните години от една страна и неравномерното териториално разпределение на лекарите от друга.

От МОН припомнят, че България е сред страните в ЕС с най-малко общопрактикуващи лекари на човек от населението и броят им продължава да намалява.

Актуализиран списък

 

Още 2 нови защитени специалности

Изпит по химия за втората кандидатстудентска сесия на СУ тази година.  Снимка: СУ

 

Нови две специалности да станат защитени са поискали от МОН Софийският университет и Минно-геоложкият. Така списъкът им ще се разшири до 29. Досега те бяха 27 - от които 13 са в областта на филологиите, две са в областта на природоматематическите науки, а останалите 12 са инженерни.

Сега просветният министър предлага специалността “Подземно строителство” в МГУ и специалността “Ядрена химия”, която се учи само в СУ, също ще бъдат определени като защитени, тъй като се очаква да има недостиг на кадри в тези две области.

В защитените специалности липсва заявен интерес или той е нисък, а това обикновено се дължи на неадекватни възможности за професионална реализация, което води до съществени проблеми за поддържане на съответната специалност.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование