Председателят на Съвета на съдебните заседатели в Софийски градски съд Борислав Тасев пред „Труд“: СГС сменя съдебни заседатели в разрез със закона

Съдебни заседатели готови на протест заради порочни практики

Софийският градски съд (СГС) е един от най-големите и натоварени в страната. През последните години на няколко пъти стана център на вниманието със скандали с магистрати. Но там работят и съдебни заседатели, с които също има множество нерешени проблеми. А това са хората, които седят наравно със съдиите в един процес. Те участват в заседанията и се подписват под присъдите. Но за техните проблеми рядко се говори. Срещнахме се с председателя на Съвета на съдебните заседатели в СГС Борислав Тасев, който ни разказа за някои смущаващи практики.

- Г-н Тасев, като председател на Съвета на съдебните заседатели в СГС вие следите работата на колегите ви и можете ли да посочите кои са най-наболелите им въпроси и проблеми?

- Някои от тях са чисто организационни, но има и наследени от предходното ръководство. Най-големият проблем, който ръководството не желае да промени, е, че в СГС съществува порочна практика. А тя се състои в следното. Съдебният състав се избира на случаен принцип. Това включва както съдиите, така и съдебните заседатели. Стига се до съдебна зала, но има случаи, в които не се дават ход на делото и то не тръгва. В тези случаи председателят на състава остава същият, а съдебните заседатели се сменят с нови - отново на случаен принцип. Интересувал съм се и съм отправял запитване до всички окръжни съдилища в България дали някъде съществува тази практика, но никъде я няма. Това се прави единствено в СГС, без да става ясно защо.

- На какво правно основание се сменят заседателите? Все пак в закона е записано категорично, че има неизменност на съдебния състав.

- Това решение е взето от Общото събрание на съдиите преди повече от 5 години. Проблемът е наследен от предишен мандат на предишно ръководство на СГС. Но тази практика ограничава самите съдебни заседатели от процеси. Те не разглеждат нови дела, тъй като ги сменят непрекъснато. СГС е със статут на Окръжен съд и разглежда изключително тежки дела, включително и срещу депутати, магистрати и министри (От ноември м.г. новоборазуваните дела срещу представител на властта се гледат от спецсъда, а в СГС останаха само започналите - б.р.). Това е и най-натовареният съд.

Когато един съдебен заседател бъде избран, той трябва да отдели време, за да отиде и да се запознае с делото, за което е разпределен. В сегашната ситуация обаче почти в 90% от случаите, да не кажа дори в 100% - никой не го прави. В момента съдебните заседатели влизат като роботи на едно дело, седят и подписват на финала една присъда. Тук идва и другият основен въпрос - че ние не съдим машини, а хора и това са реални човешки съдби. Тази организация и практика води до факта, че няма дори един съдебен заседател, който да знае и да е подготвен за делото, на което влиза. А това са дела, по които може да се четат присъди по 15-20 г. затвор. Не знаеш за какво влизаш, а в следващия момент осъждаш един човек на толкова години затвор. Другите съдилища нямат чак такива присъди – гледат се по-леки дела, с по-леки присъди. Тук обаче всяко трето дело е тежко.

- А каква е причината да не четат материалите по делата, на които влизат?

- Когато попиташ защо не го правят, те казват – отделям 3 часа да прочета делото. Но тези три часа никой не ги плаща. В следващия момент ги сменят, тъй като не е даден ход на делото, защото някой не е намерен или призован, идва молба от болен адвокат и т.н. Причините за отлагане могат да бъдат много. Заседателите не знаят кога ще бъде даден ход и нямат стимул да отидат да четат едно дело. Давам конкретен пример. Аз лично имах дело за убийство. Отделих 3 часа, запознах се с материалите и го отложиха, тъй като не се яви един свидетел. После ме смениха. Логично е, че няма да искам да отида да чета пак дело. И така излиза един въпросителен – ние какво правим в тази зала? В коридорите на СГС между съдиите се говори, че не могат да се съобразяват с графика на съдебните заседатели, тъй като достатъчно се съобразяват с графика на страните по делото. Това е меко казано абсурд, тъй като съдебният заседател в зала е равен на съдия – има право на въпроси, има право да изисква доказателства, да разпитва и на финала има равен глас със съдията. Така е устроен законът, че винаги съдебните заседатели са мнозинство и могат да обърнат цялото дело. Това е най-наболелият ни проблем.

- А до момента какво сте предприели, за да го решите?

- Писали сме редица молби – до Инспектората на Висшия съдебен съвет, до самия ВСС, до ръководството на СГС. Наскоро изготвихме новите вътрешни правила, в тях е залегнал този проблем. На последните срещи с ръководството на СГС магистратите казаха, че точно този член няма да бъде приет от тях. Отново ще отправим предложение до тях за отпадане на тази практика като ще поискаме да издадат съответната заповед, с която да приемат или да отхвърлят искането ни. На базата на това, в зависимост от решението, ще се обърнем към Административния съд в София и Върховния административен съд. Така ще видим по съдебен ред прави ли се или не. А междувременно ВСС не прави нищо по този въпрос. За мен лично, както и за много други колеги, това противоречи изцяло на законодателството. Най-малкото погледнато отстрани, в нито един друг съд това не се прави. Защо в СГС се прави и кое го налага? Та това е съдът, който разглежда най-сериозните дела в държавата.

- Намеквате, че имате съмнения за някакви други интереси?

- Абсолютно е възможно. Ако сте адвокат, пускате една молба, че не може да дойдете на делото, сменят заседателите и това е. Не е нищо сложно. Прави се непрекъснато.

- Бихте ли обяснили как се избират съдебните заседатели, имат ли право на отвод и в какви случаи?

- В закона много ясно е написано, че съдебният състав е неизменяем, единствено в случаите, предвидени от закона, които са специално уредени и там никъде няма такава хипотеза, каквато прилага СГС. Както и в новата наредба, която ВСС е приела, много ясно е записано, че повторен избор на съдебни заседатели става само и единствено в случаите за съдиите, което пак препраща на случаите на отвод. Съдебните заседатели имат право на отвод, както при съдиите. Те вървят в един раздел заедно със съдиите, в чл. 29 от НПК се определя в кои случаи се отвежда един състав.

Аз съм бил на дело, на което осми път се сменяха съдебните заседатели. Чисто организационно, това е огромен проблем. Защото цялата процедура минава отново през съдебен секретар, администрация, започва едно звънене по телефоните. Когато заседател бъде избран на случаен принцип, служителят който го избира, се обажда и пита дали е свободен на конкретна дата. Много често се случва колегите да не могат да влязат в зала, да не си вдигат телефона. Губенето на време е в огромни мащаби. И си представете за колко много дела става въпрос. Мога да дам за себе си пример, че за тази една година съм чел само един път присъда. И съм сменен над 10 пъти.

- Можете ли да посочите някои от по-сериозните и тежки дела, по които са сменяни заседатели на този принцип?

- Има дело за едно момче, което беше убило майка си, но тъй като процесът все още е висящ и се гледаше на закрити врати, не мога да дам повече информация. Но това беше сериозно дело, тежко дело, с известни адвокати. Там имаше също смяна на съдебните заседатели.

- Средно в колко дела участва един съдебен заседател?

- Над 60 на година, но точно към момента няма справка кой в колко е влизал. Има съмнения сред колегите, че системата, която разпределя, не е безпристрастна. Някои заседатели са доста често на дела, а други изобщо не ходят.

- Това не е ли все пак в резултат на случайния принцип?

- Случайно вие сте избрана 30 пъти, а аз нито един път. Няма нищо случайно в случайния принцип. Това го гарантирам. Отделно натовареността пада още повече, когато те сменят. Ако не ме сменяха, щях да имам поне 10-12 висящи дела. В момента имам две. По коридорите между колегите ми се чува, че търпението започва да се изчерпва изключително бързо. Ако ръководството каже „не може“, демокрацията познава и един друг принцип – на протест. Повечето ми колеги искат точно тази форма, но засега удържам фронта. Но ако седнем и се замислим – ако пет дни СГС не заседава, защото без нас не могат да заседават, какво ще се случи със системата? Прокурори, адвокати, вещи лица, съдиите, графиците им – ще настане хаос. За 5 дни протест те не могат да се оправят една година. Все пак и ние имаме търпение. И пак казвам – ние не сме роботи, на които да им кажеш – влез и подпиши присъдата. Ние искаме отношение и ние също имаме изисквания. Ние без вас можем, но вие без нас не можете. Няма никакъв шанс съдебните заседатели да отпаднат. Те винаги са били част от съдебния състав и от системата. Това е основен принцип, откакто съществува правосъдие. Много е близко момента на започване на протести. Но тогава всички ще ни чуят, тогава и правителството ще ни обърне внимание. Отзвукът ще е огромен, ако блокираш толкова много дела. Използваме всички видове механизми, но когато си срещу една стена, не може да продължи дълго.

На съдебните заседатели в Софийския районен съд търпението също е на път да се изчерпа, защото там положението също е тежко, но там не ги сменят.

- А доколко е законен съставът, който подписва присъдата, след като има случаен избор на едни съдебни заседатели, които впоследствие се сменят с други?

- Има едно дело, което се върна от Софийския апелативен съд на СГС за незаконен състав. Отделен е въпросът колко са адвокатите, които се сещат да го погледнат и да обжалват присъда с този мотив. Това дело е отпреди години и започна отначало. А когато започне отначало, това означава мине пак цялата процедура. И когато стигне до последна инстанция вече са минали много години и дори подсъдимият да е виновен заради забавянето практиката на ВКС е категорична – присъдата се намалява. Отделно от това текат и давностни срокове.

- Има ли и други проблеми, за които ще настоявате да бъдат решени възможно най-скоро?

- Другите проблеми касаят основно заплащането. С новите изменения съдебните заседатели получават не по-малко от 20 лв. на ден. Само че, когато бъдеш извикан в 13 часа за дело, много често стоиш поне 2-3 часа без да влизаш, защото съдията го няма или няма свободна зала. И това загубено време никой не ти го плаща. Реално погледнато ти си ангажиран, защото седиш и чакаш. В закона е записано, че се плаща времето от началото на протокола до края на заседанието. Според нас, това трябва да бъде променено и заплащането да тече от насрочването на заседанието. Аз не съм подсъдим, за да седя да чакам и да не ми плащат. Имам колега, който беше стоял за дело четири часа. След това влезе за 5 минути, съдът не даде ход на делото и дори го смениха. Той си загуби половината ден, за да го сменят на финала. Това е абсурдно. Иначе по всички други въпросни искания и становища, трябва да призная, че се разбираме със съдиите. Не се караме, разбираме се, не се държат арогантно и винаги зачитат нашето мнение и становище.

Нашият гост

Борислав Тасев е на 28 години и е юрист и политолог по образование. Той встъпва в длъжност като съдебен заседател в Софийския градски съд (СГС) в мандат 2017-2021 г. Преди малко повече от половин година на Общо събрание на съдебните заседатели на СГС е избран съвет от 9 члена, Борислав Тасев е излъчен за председател на съвета и представлява всички над 180 съдебни заседатели в СГС.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта