През лятото се пазете от слънчева и хранителна алергия

Д-р Ралица Калинова предупреждава родителите да не прекаляват с козметиката при бебетата.

Педиатърът предупреждава

Обриви, повръщане и търкане на очите са сигнал при най-малките, твърди д-р Ралица Калинова 

Козметичните продукти може да са виновни

Сезонните алергии са неприятни за децата и тревожни за родителите, защото се овладяват трудно. Те се проявяват по различно време на годината. Летните алергии обикновено започват през юни и свършват през септември.

Д-р Ралица Калинова, педиатър в Медицински комплекс „Доверие“, обяснява в аудиоподкаста „Беседи за здравето“, че много често към алергичната реакция има генетично предразположение. Но това не е задължително - статистиката сочи, че с урбанизацията всяко второ дете развива алергия към срещащи се в заобикалящата ни среда вещества, и то в семейства, в които няма проява на алергии. Най-често срещаните алергии са: от полените в периода, когато цъфтят дърветата, храстите, тревите; към храни; към животински продукти като косми, слюнка, пера, пух; контактните - към козметика или предмети, съдържащи никел.

Не са защитени дори малките деца, ако върху тях се прилагат прекалено много козметични продукти. Бебешката кожа след раждането е много нежна. Тя трябва да се хидратира добре и затова започваме да мажем малките с бебешко олио, кремове срещу подсичане, слънцезащитни средства, репеленти срещу комари и кърлежи. Често първият знак, че има някакъв проблем с детето е появата на кожен обрив и непоносимост към определени козметични продукти.

През лятото най-често срещана е слънчевата алергия и тази от ухапвания от кръвосмучещи насекоми, членестоноги и други буболечки. „Първата профилактика е детето да бъде мазано със слънцезащитен крем, фактор 50, не по-нисък. Важно е да не бъде извеждано навън в диапазона от 11 до 16 часа, когато ултравиолетовото излъчване е най-интензивно. Препоръчително е да седи на сянка, да носи шапка с широка периферия, която да предпазва очите и лицето. Слънчевата алергия засяга и очите“, предупреждава д-р Калинова.

Хранителните алергии често се срещат под формата на повръщане, разстройство, засилване на коликите. Те могат да се проявят и по кожата като обриви и сърбеж. „Това, което можем да направим, е да използваме внимателно козметика, както и да захранваме детето постепенно, за да можем да забележим, ако се появи някакъв сигнал, че нещо не е наред - съветва д-р Калинова. - Трябва да сме внимателни дори с адаптираното мляко, защото може да се прояви алергия към белтъка на кравето мляко.“

Педиатърката съветва родителите да следят за обриви, зачервявания, петна, за изхожданията, защото обикновено те се променят. При най-малките се засилват коликите, често има и повръщане. Може да се появи кихане, сълзене на очите, водниста секреция от носа. Децата изпитват дискомфорт, започват с ръчички да си търкат очите, да си дърпат ушите, което показва, че има нещо нередно.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве