Президентът отряза К. Петков за КСНС (обзор)

Нито интеграцията на Република Северна Македония, нито въздушният суверенитет на България могат да бъдат обект на договорки, обяви Радев.

Няма как да се изтегли ветото, категорични са от ИТН и от БСП

Премиерът поел ангажименти към САЩ за Македония, опитва се да прехвърли вината за неизпълнението им на партиите

Президентът Румен Радев попари мераците на Кирил Петков за свикване на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС). Вместо очаквана дата за насрочване на заседание, днес премиерът получи съвети от държавния глава. “Колкото по-тясно управляващите се придържат към официалната българска позиция, изразена в приетите от Народното събрание документи, на последния Консултативен съвет, колкото по-дълбоко се вслушват в гласа на българите у нас и в РСМ, колкото по-отговорно се държим като член на ЕС и се придържаме принципите на Съюза, толкова по-лесно ще ни бъде в политиката и решенията спрямо РСМ”, подчерта Радев.

Попитан от репортери ще свика ли КСНС, президентът отговори по следния начин:

“КСНС е орган за подпомагане на диалога и за търсене на общо решение в името на важни национални цели. По отношение на РСМ широк национален консенсус не само, че има, той е силно изразен. Управляващите трябва да са наясно с това. Има ли прогрес от страна на РСМ по изпълнение на нашия договор, има ли промяна в позициите на нашите европейски партньори и европейски институции - по тези въпроси трябва да чуя министър-председателя.” 

“Нито интеграцията на Република Северна Македония, нито въздушният суверенитет на България могат да бъдат обект на договорки. За човешки права няма пазарлък”, каза още Радев.

“Труд” потърси за коментар по темата почетния председател на ВМРО Красимир Каракачанов, който обясни изненадващото настояване на Кирил Петков за свикване на поредно заседание на КСНС за Северна Македония (предишното бе на 10. януари 2022 г.) с обещания на Петков към Вашингтон. “Кирил Петков е поел ангажименти пред САЩ и сега, когато е ясно, че няма да може да ги изпълни се опитва да се измъкне, като прехвърли вината върху парламентарните партии. Сигурно е, че ако се свика ново заседание на КСНС по темата Северна Македония, и ИТН, и БСП, и “Възраждане” ще поддържат казаното в рамковата позиция от 2019 г.”, подчерта Каракачанов.

Дипломати разказаха, че още от първите дни на премиерския си мандат Кирил Петков прави опит да води лична външна политика заедно със съветничката си Весела Чернева. Преди две седмици от “Дондуков”1 спуснали на външно проектодокумент с предложения за компромис с РСМ. След получен отказ последвал опит за уволнение на двама шефове на дирекции и на двама служители на външно. Теодора Генчовска обаче била против.

Петков пробвал и с обещания за облаги към българи от Северна Македония да постигне доказателства за напредък в отношенията. Настоявал съседите ни да свалят обидните надписи, определящи българите като окупатори и фашисти, както и да бъде изтеглен учебникът по история за пети клас. Водени били и разговори за компромис чрез двустранни протоколи, които да обвързват със срокове поети от РСМ ангажименти, които също няма как да станат факт заради съпротивата на две от партиите в коалицията - ИТН и БСП. Лидерите на двете формации са категорични, че ще излязат от властта, ако се направи опит за “изтегляне напред на ветото” по думите на Кирил Петков.

С Ковачевски не бе обявена тема на срещата

Премиерът искал да отчете прогреса на диалога

Абсурдно обяснение на настояването си за заседание на КСНС даде от Рим премиерът Кирил Петков.

“Свикването на КСНС е необходимо, за да бъде отчетен прогресът по диалога между България и РСМ през последните шест месеца, както и да се обсъди всичко случило се през този период, което има отношение по темата”, обяви Петков. Той подчерта, че парламентът е най-важната институция в този казус, но според него нямало по-добър формат от КСНС. “Така че да седнем около една маса и да обсъдим стъпките, които да направим заедно напред”, настоя Петков. Той изтъкна, че е нужен широк консенсус по темата, включващ не само управляващите партии, но и опозицията.

Според премиера, за отпадане на българското вето може да се говори, само след като Министерството на външните работи представи резултатите по диалога с нашата съседка, отчетения прогрес и възможните стъпки бъдат разгледани в Народното събрание.

“Срещата ни е да обсъдим хода на преговорите между министерствата на външните работи”, каза премиерът на Република Северна Македония Димитър Ковачевски преди началото на разговора с българския си колега.

Срещата между двамата премиери беше обявена предварително в програмата на Ковачевски, без да бъде уточнена темата на разговорите между двамата.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика