Пресичат данъчните измами с фиктивни дружества

Европейската комисия представи инициатива за борба с укриването на данъци с използването на фиктивни дружества. Целта е фирмите в ЕС, които нямат никаква дейност, да не могат да се възползват от каквито и да било данъчни предимства, съобщиха от Европейската комисия.

Фиктивните дружества (или т.нар. „пощенски кутии“) могат да имат полезни търговски и бизнес функции, но някои международни групи и дори физически лица злоупотребяват с тях с цел укриване на данъци, посочват от ЕК. Някои предприятия насочват финансовите потоци към фиктивни дружества в юрисдикции, които имат много ниски данъци. Някои използват фиктивни дружества, за да не плащат данъци за недвижимо имущество.

Защо фиктивните компании са проблем?

Фиктивните компании често се използват за укриване на данъци. Бизнесът може да насочва финансовите потоци през фиктивни дружества към юрисдикции, които нямат или са с много ниски данъци, или където данъците могат лесно да бъдат заобиколени. По подобен начин някои лица могат да използват такива фирми, за да защитят активи – особено недвижими имоти – от данъци, било в държавата им на пребиваване, или в държавата, където се намира имотът.

Какво ще направят новите правила?

Предложените нови мерки ще установят стандарти за прозрачност по отношение на използването на фиктивни фирми, така че злоупотребата с тях да може по-лесно да бъде открита от данъчните. Използвайки редица обективни показатели, свързани с доходите, персонала и помещенията, предложението ще помогне на националните данъчни органи да открият субекти, които съществуват само на хартия.

Какви са стандартите и показателите, използвани за определяне дали дадена компания има реална икономическа дейност?

Предложението въвежда система за филтриране на субектите, които трябва да отговарят на редица показатели, за да се приеме, че са фиктивни. ЕК предлага три индикатора. Ако една компания отговаря и на трите критерия, тя ще трябва ежегодно да докладва повече информация на данъчните органи чрез данъчната си декларация.

Как работят тези индикатори?

Първото ниво на индикатори разглежда дейността на фирмите въз основа на доходите им. Критерият е изпълнен, ако повече от 75% от общите приходи на предприятието през предходните две данъчни години не произтичат от стопанската му дейност или, ако повече от 75% от неговите активи са недвижими имоти или друга частна собственост с особено висока стойност.

Вторият критерия е с трансграничен елемент. Ако компанията получи по-голямата част от приходите си чрез транзакции, свързани с друга юрисдикция, или прехвърли доход на други компании, разположени в чужбина, компанията отговаря на втория критерий.

Третият индикатор се фокусира върху това дали услугите за корпоративно управление и администрация се извършват вътрешно или се възлагат на външни изпълнители.

Какво се случва, ако фирма отговаря и на трите критерия?

Фирма, която покрие и трите критерия, ще трябва да отчита информация в своята данъчна декларация, свързана например с помещенията на компанията, нейните банкови сметки, данъчното резидентство на нейните директори и това на нейните служители. Всички декларации трябва да бъдат придружени от подкрепящи доказателства.

Какво се случва, ако една компания се окаже фиктивна?

Ако дадена компания се счита за фиктивна, тя няма да може да получи достъп до данъчни облекчения и ползите от мрежата на данъчните споразумения на своята държава-членка. За да се улесни прилагането на тези последици, държавата-членка по регистрация на дружеството или ще откаже на фиктивната компания удостоверение за данъчно пребиваване, или сертификатът ще посочи, че дружеството е фиктивно.

Освен това плащанията към трети държави ще подлежат на облагане при източника. Съответно входящите плащания ще се облагат с данък в държавата на акционера на фиктивната фирма. Съответните последици ще се отнасят за фиктивни фирми, притежаващи недвижими имоти за лична употреба от богати лица, и които в резултат на това нямат доходи. Такива активи ще се облагат с данък от държавата, в която се намира активът, сякаш е пряко собственост на физическото лице.

Кога предложението ще влезе в сила?

След като бъде приета от държавите-членки, директивата трябва да влезе в сила на 1 януари 2024 г.  

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика