Престъпните манипулатори от Голямата четворка счетоводни фирми

Как Big Four санкционира незаконните дейности и фалшифицирането на финансовите отчети, често срещани в банковата система 

Големи корпоративни акционери ограбват своите компании

16 януари 2019 г. - В новия доклад, поръчан от министъра на финансите от „кабинета в сянка“ на Великобритания, депутатът от лейбъристите Джон Макдонъл, предлага да се приведе в ред финансовата система чрез атака на охранителите на банковата корупция и престъпност и на големите компании, а именно международните счетоводни фирми от Big Four (Голямата четворка).

Публикуваният през декември 2018 г. доклад „Реформиране на одиторския сектор“, бе подготвен от група експерти, водени от бившия професор по счетоводство Прем Сика, който преди това отговаряше на исканията на британски парламентаристи за фалитите на голямата компания, търговец на дребно BHS и за строителната компания Carillion. Докладът показва, че Big Four - PricewaterhouseCoopers (PWC), Ernst & Young (EY), KPMG и Deloitte са по-влиятелни и вездесъщи в престъпните си дейности дори от мегабанките на лондонското Сити и Уолстрийт.

Big Four "одитират почти всяка компания във Великобритания, най-големите банки и водещите световни корпорации", се казва в доклада. Независимият австралийски разследващ репортер Майкъл Уест говори за 98 % от най-големите световни мултинационални компании през 2016 г. Следователно Big Four санкционира незаконните дейности и фалшифицирането на финансовите отчети, често срещани в банковата система.

Те се застъпваха за хищническа практика, при която висши ръководители и големи корпоративни акционери ограбваха своите компании, за да увеличат личното си богатство, като често фалираха компаниите си и грабеха служителите си, пенсионните фондове и малките търговски кредитори. Освен това, те измислиха и контролираха световната инфраструктура и практиките за избягване и укриване на данъците, които колективно лишават правителствата от трилиони долари и еквивалентния обем на приходите, които биха могли да бъдат вложени в услугите и инфраструктурата. Изненадващо е, че те никога не са били привлечени сериозно към отговорност за ролята им в тези финансови катастрофи, престъпления и схеми.

Докладът предлага да се ликвидира доминацията на Big Four във Великобритания с един удар, като образува правителствено одиторско дружество, което ще получава държавно финансиране и ще работи в тясно сътрудничество с финансовите регулатори при одитните проверки на всички големи финансови компании, включително банки, строителни дружества, кредитни съюзи, застрахователни компании и големите инвестиционни посредници. Последствията от тази препоръка ще надхвърлят границите на Обединеното кралство.

Това е гарантирано, че ще вбеси от страх Big Four и техните клиенти по целия свят, че ако тази мярка бъде приложена и другите правителства ще трябва да направят същото. Така се получава, че с публикуването на доклада и неговата ключова препоръка да съвпадне с подготовката на предложение от Съвета на гражданите избиратели на Австралия към генералния одитор на Австралия. Предложението е за независим одит на четирите най-големи австралийски банки като единствен начин да се получи реалната картина на финансовото им състояние, в светлината на снижение на стойността на недвижимите имоти, който се използва като обезпечение за повечето от техните активи.

Структурата на счетоводните фирми в Big Four е изградена върху фундаментален конфликт на интереси. Провеждането на одити е функция, задължение на държавата и по закон счетоводството на компанията трябва да се проверява от външен одитор. По този начин счетоводните фирми имат възможност във всяка една държава да оперират на пазар, регулиран от държавата. Целта на одита е да даде на участниците в корпоративните отношения (акционери, клиенти, регулатори и др.) увереност във финансовите отчети на компанията и затова безупречността на одита е изключително важна. Въпреки това счетоводните фирми от Big Four не само одитират големите корпорации, но и предоставят консултантски услуги на същите тези корпорации и това е по-голямата част от техния бизнес, отколкото одита. Като цяло, една трета от приходите на Big Four идват от одита, а останалата част е от консултантски услуги. И затова техните одити не могат да се смятат за независими.

В резюмето на доклада за „Реформиране на одиторския сектор“ се казва: „Одитните фирми са затънали в конфликт на интереси и проявяват готовност да нарушават правилата на почти всяка цена, за да увеличат максимално своите печалби. Последва непрекъсната верига от скандали и мълчанието на одиторите беше основният фактор за загубата на пенсии, работни места, спестявания и инвестициите на хората". 

Непрекъснатата верига от скандали включва следното:
- Carillion, британска транснационална компания за експлоатация на обекти и строителство, спечели множество държавни поръчки. Докладът гласи: „Carillion започна фалит през януари 2018 г. За нея работеха около 43 000 служители (19 500 в Обединеното кралство) и дългове в размер на 7 млрд. паунда към 30 000 малки компании, повечето от които ще загубят почти всичко, което им дължи Carillion. Поради дефицита на пенсионната програма (2,6 млрд. паунда) служителите ще трябва да загубят част от пенсионните си права.

Нетекущите активи на Carillion са 2 163 млн. паунда, от които 1 571 млн. са репутационни, които не са били амортизирани в продължение на много години, а това е помагало за увеличаване на маржовете на печалбата, което пък бе изгодно за ръководителите, получаващи възнаграждение въз основа на печалбата. През 2009-2017г. дълга на Carillion се увеличи с 297%, докато дългосрочните й активи нараснаха само с 14 %... Между януари 2012 г. и юни 2017 г. Carillion изплаща дивидент в размер на 333 млн. паунда в повече, отколкото е получила в брой от оперативни дейности. Нищо от това не предизвиква никакъв интерес в одиторите. KPMG проверява одита на компанията от 19 години и винаги е издавал заключения, че няма проблеми.
- По време на финансовата криза от 2007-2008 г. всички фалирали британски банки имаха одиторски доклади, че нямат проблеми. Британските данъкоплатци в крайна сметка дадоха 1 162 трилиона паунда, за да ги спасят и подкрепят.

- Банката Lehman Brothers, която предизвика глобалната банкова криза през септември 2008 г., бе одитирана от EY, която одобри нейните годишни отчети през януари 2008 г. и издаде положително заключение за тримесечните й сметки на 10 юли 2008 г. Lehman Brothers прикрива своята изключителна уязвимост, поради коефициента на финансовия лост 30:1, използвайки счетоводния трик, че активите на стойност $50 млрд. бяха продадени малко преди края на годината с 5%-дискаунт при споразумение за продажба и обратно изкупуване, средствата бяха използвани за погасяване на дълга, а активите бяха незабавно изкупени, но дългът беше отчетен отново след приключване на сметките. Генералният прокурор на Ню Йорк обвини EY, че е помогнал на Lehman Brothers „да участват в мащабни счетоводни измами“.

Нито Съветът за финансова отчетност на Обединеното кралство, нито управлението за за финансов надзор, нито Службата за пруденциално регулиране не са разследвали одиторските грешки или са завели съдебни дела срещу фирмите. В САЩ Федералната корпорация за застраховане на влоговете (FDIC) предприе някои действия срещу PWC, но те са нищожни в сравнение с мащаба на проблема. Причината е, че Big Four има обширни връзки с правителствени и регулаторни агенции. Рязко критичен параграф от доклада гласи: „Последствията от тесните връзки и огромния поток на кадри през въртящата се врата между счетоводните фирми и правителствените агенции е, че сменящите се едно след друго правителства са се съюзили с фирмите, като ги защитават от съдебно преследване и последствията от техните грешки. ...Фирмите са поели контрола над регулаторните органи. Те наемат законодатели, бивши и потенциални министри, за да развиват своите бизнес интереси.»

Не е изненадващо, че те оказаха огромно влияние при определянето и поддържането на правилата на играта, в която са най-високо платените играчи. През 2007 г. комбинираните приходи на Big Four по света са $89 млрд., а до 2017 г. те достигат почти $142 млрд., което е увеличение от почти 60 %... През 2007 г. техните комбинирани приходи (в Обединеното кралство) са били 6 354 млн. паунда, достигайки 11 864 млн. паунда до 2017 г., и увеличение с почти 87% през период, когато икономиката на Обединеното кралство едва расте и делът на работниците в БВП падна до исторически минимум от 49,14%. През 2017/2018 (фискална година) средната печалба на един съсобственик бе приблизително 832 000 паунда в Deloitte, 712 000 паунда в PwC, 677 000 паундав Ernst & Young и 519 000 паунда в KPMG (увеличение до 601 000 паунда през 2018 г.). Тези цифри отразяват възвръщаемостта на собствения капитал с около 200%“.

Политическите партии във всяка страна, които се застъпват за финансовата реформа, трябва да докажат своята сериозност, като приемат принципите и правилата, изложени в доклада.

(Превод за „Труд“ - Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Анализи