Пригответе 2000 лв. за ваканцията на децата

Снимка: Център за изкуства, култура и образование “София”
Лятната ваканция на децата струва солено на родителите.

Детегледачките взимат двойно и тройно

Има занимални и за 500 лв. на месец, но без храна за децата

Ако родителите няма къде да изпратят децата си през лятото, ваканцията ще им излезе солена. Цените за частна занималня в София достигат около 1000 лв. за месец целодневна грижа. Таксите зависят от локацията и често не включват храна. Тя се предлага срещу доплащане между 7 и 30 лв. за ден, в зависимост от предпочитанията, което е средно още поне 300 лв. Това показа проверка на “Труд news”. 

Таксите обикновено включват чуждоезикови занимания, стандартни спортни дейности, занимания на открито и дори солна стая. В зависимост от амбициите и възможностите на родителите, децата могат да се обучават допълнително по програмиране, роботика, плуване или конна езда, което оскъпява таксата с около 300 лв. за занимание. Сумирано по този начин излиза, че ако мама и татко не желаят да занимават родителите си с отглеждането на внуците им или нямат такива, трябва да извадят от джоба над 1500 лв. месечно. Това включва изброените по-горе желания или потребности. 

Намират се и по-бюджетни варианти. За обикновена целодневна грижа за децата, таксите в крайни квартали на София се движат около 500 лв., отново без храната да е включена. А работното време на занималните обикновено е до 18 ч. Всяко закъснение да вземете детето обичайно се доплаща. Полудневната грижа спестява от цената само стотина лева.

Предвидени са и отстъпки за второ дете или приятел или за ранно записване, но от 5 до 10%. Цените са подобни и в другите големи градове от страната. Предвидено е и ползване на занималнята за седмица, две или за ден, като цената на услугата драстично расте. Отглеждане само за ден струва от около 50 до 100 лв. 

Предлагат се и детегледачки, чието заплащане стартира от 10 лв. на час. Проверката ни показа, че наемането на жена за грижи за детето през лятната ваканция, струва минимум 2 000 лв. месечно. Детегледачки претендират и за заплати от 3 бона, заради отговорната работа. Практиката сочи, че родителите осигуряват летните занимания основно за деца до 4-ти клас. След това ги оставят сами вкъщи, да излизат и да се срещат с приятели. А у нас Законът за закрила на детето изисква то да бъде под надзора на възрастен до навършване на 12 години. 

В повечето случаи, първите плахи опити за самостоятелност се случват на 7-8 години. Това е и най-добрата възраст за участие в летните ученически лагери, според специалисти. Зелените училища, скаутските или морски лагери тази година струват основно около 600 лв. Таксите са в зависимост от продължителността на летуването. Обикновено децата лагеруват 5 дни, като сумата включва храна. Освен това ученическите лагери се организират много преди пътуването, което дава възможност за плащането им на вноски.

Малко се добират до услугите на общината

Наплив за безплатните занимания в София

Има и дарения

Сериозен наплив към безплатната лятна занималня към Столичната община отчитат от Центъра за изкуства, култура и образование. В рамките на летния лагер, който стартира тази седмица и ще продължи до 5 юли, са подадени над 140 заявления за капацитет от по 50 деца във филиал. Заниманията на малчуганите са целодневни от 08:00 до 17:30 ч. От центъра заявиха за ,, Труд news”, че броят на групите е раздут с около 10 отгоре, за да вземат повече малчугани.

Към момента филиалите “Бели Брези” и “Лозенец” са приели по около 85 деца, а подадените заявления са общо за над 250 желаещи. Приоритетно или над 98% от записаните са ученици, които през годината са посещавали дейности към центъра. Няма никакъв шанс дете, което заявява сега желание да се включи, да се добере до място там, уточниха от центъра. Отделно, кандидатстването е било до 10 май.

Летният лагер и дейностите през годината се финансират изцяло от държавата през Столичната община. Въпреки това родителите плащат по 40 лв. седмично под формата на дарение за консумативи и пособия. Това прави по 8 лв. на ден или близо 200 лв. за целия период на лагера, показа още проверката на “Труд news”.

Напълно безплатно обаче е посещението на спортни и занимателни дейности, организирани от Център за подкрепа на личностното развитие по програма “Ваканция” на Общината. Тя се провежда във всички райони на София, а графикът е публикувана в общинския сайт. Заниманията обаче не са целодневни, а почасови.

Тийнейджърите пък може да се включат безплатно в летните прояви на Превантивно-информационен център по проблемите на наркоманиите. Там предстоят две летни академии, както и културни прояви с информационен характер. Младежите могат да се ангажират като доброволци в инициативите и така да запълнят интересно малко свободно време през лятото.

Малко се добират до услугата на общината

На учене чрез правене залагат във Велико Търново

Хлапетата в старата столица могат да се учат как да сглобяват собствени електронни платки.

Има и академия за спорт

Веселина Ангелова,
Труд news, Велико Търново

Фондация “Тинузавър” във Велико Търново организира за учениците през лятната ваканция занимания, които съчетават учене чрез правене и комбиниране на забавното с полезното.

“В курса по роботика всеки ще си създаде собствена автоматизирана система за напояване на растения. Ще сглобим собствени електронни платки, ще се научим да работим с поялник, ще се научим как се отглеждат растения, как се програмират микропроцесори. Заниманията предвиждат още писане на програми за управление на напоителната система”, обяснява Невен Боянов, който е IT специалистът и преподавател, както и създател на платформа за забавно изучаване на електроника, роботика и програмиране.

Дирекцията на пожарната във Велико Търново през лятната ваканция е ангажирана с малчугани от разкритите на територията на общината 20 центъра за работа с деца и младежи. По време на Детската академия за спорт и превенция децата се обучават как да действат при бедствия, правилата за безопасност на движение и др.

Масово баби и дядовци обгрижват децата

Хилядарка да приготвят родители в Пиринско

Има и лагери за по 4 дни, които струват около 450 лв.

Калкулират по 100 лева минимум на ден

Светлана Василева,
Труд news, Благоевград

Поне хилядарка трябва да приготвят родители, ако искат детето им да прекара 10 дни в детски лагер. Цените на приключенските лагери в планината на различни фирми варират от 750 лева до 850 лева. Приключенските са за деца от 6 до 14-годишна възраст. Включват учене и запознаване с различни особености в планината, оцеляването, техники за първа помощ, уроци по фотография, езда, боравене с компас, уроци за палене на огън, разпъване на палатки, скално катерене, походи и др. 

Предвижда се изхранване на децата, застраховка, лекар и транспортни разходи. Прави се отстъпка, ако едно семейство изпрати двете си деца. Това смъква сумата с около 200 лева общо. Има и лагери за по 4 дни, които струват около 450 лв. Те пак предлагат походи в планината и преподаване на различни умения, необходими за планинарството. Детските лагери се калкулират по 100 лева минимум на ден за дете на възраст от 6 до 15 години. 

Родителите признават, че сумите са солени спрямо доходите им. А и става по-трудно, ако искат след това да направят и семейна ваканция на море. Затова избират безплатната лятна академия в Благоевград, която осигурява по 8 часа на ден занимания за децата. Повечето родители казват, че децата се изпращат на село при баба и дядо, а през уикендите заедно ходят в планината, било то на бунгало или хотел, или пътуват до Гърция за ден. 

Ако пък трябва да се наеме гледачка на дете почасово, цените започват от 10 лева на час. В Пиринско масово родителите водят децата си през уикенда на плаж в Сапарева баня, Симитли, Добринище или Сандански. Цената на вход за плаж почва от 12 лева нагоре за човек.

Родители броят от 250 до 500 лв. за градски лагери във Варна

Цените набъбват при записани курсове по езици, спорт и изкуство

Цените винаги са по-ниски при ранни записвания.

Даниела Фархи,
Труд news, Варна

От 250 до 500 лв. струват двуседмичните градски лагери или занимални във Варна това лято. Таксите са за 10 дни, защото в събота и неделя няма занимания, в цената не влиза и храненето. Някои предлагат кетъринг за обяд срещу 6-7 лв. дневно, в други детето трябва да си носи храна от дома. Цената обикновено покрива заниманията на открито - плаж, разходки в Морската градина, както и посещения на музеи и крайградски екоселища. На много места организират и курсове по английски, ментална аритметика, различни видове спорт, танци и др., но те се заплащат отделно - по 10-15 лв. на занимание.

Градските лагери масово са за деца от 6 до 12 год., но има и зелени, които приемат подрастващи до 14 год. В тях програмите включват ориентиране с компас и карта, опъване на въжен мост и на палатка, игри за оцеляване в природата и работа с естествени материали, като условието е да не се носят мобилни телефони и таблети.

Независимо от вида им, градските лагери започват от 8 ч и приключват в 17,30 ч. Повечето организатори дават отстъпки при ранно записване, които свалят цената с от 20 до 40 лв. В занималните има и месечни пакети. За най-малките - от 3 до 5 год. струват около 500-600 лв. без обяда, за по-големите варират от 460 до над 700 лв. Има и дневни оферти, които са от 24 до 30 лв.

Родителите, които нямат финансова възможност да запишат децата си в градски лагери, могат да разчитат на безплатните занимания, които общината традиционно организира. За това лято до момента обаче графикът им не е обявен.

Големите ще се цанят на работа по морето

В Бургас на лагер без пари отиват само отличниците

Отличници отиват безплатно до Банско и на плаж.

Мария Кехайова,
Труд news, Бургас

Третокласниците отличници от Бургас отиват на безплатен лагер. Той е петдневен и се провежда за поредно лято, след пандемията от COVID-19. Квотите се отпускат от Министерството на образованието, а училищата вече са направили своите предложения.

“Става дума за летен лагер с 5 нощувки. За нас, родителите, чиито деца са одобрени, е безплатно. Смятам да дам на сина си само джобни, около 100 лева”, обясни бургазлийка. Майката уточни, че миналата година детето е било на същия лагер в Банско и е останало доволно и впечатлено.

Вече никой не прави едновремешните дълги лагери, коментират бургазлии. Сега те траят най-много 6 дни, като цената им е около 900 лева. Независимо дали е морски или планински, с преходи по хижи и др., родителите трябва да извадят хилядарка.
По-големите ученици се стягат да изкарват пари като персонал по заведения и хотели, тъй като кадрите от Непал и Бангладеш все още се чакат. Затова хотелиерите заявиха, че ще наемат и ученици.

Младежите предпочитат да са рецепционисти, пикола, бармани.

“Само да не ги наемат за сервитьори”, коментират още в Бургас. Очевидци разказват, как миналата година отишли в елитен комплекс в Слънчев бряг и сервитьорите били направо деца. “За малко не изляха таратор върху ми”, оплака се един от компанията, която седнала да обядва в едно от заведенията.

Иначе за малките, към Младежкия дом в Бургас, ще има школи по танци и различни изкуства. Традиционно, бабите и дядовците ще бъдат впрегнати да помагат през летните месеци и да водят внуците на плаж.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения