Приемат на барабан изборен кодекс

От партията на Слави обещават мажоритарен вот, ама друг път

Още идната седмица промените могат да бъдат приети окончателно

Отхвърлиха 5 проекта за промени

На барабан са решили да приемат промените в Изборния кодекс “Има такъв народ” и подкрепящите идеите им партии - “Демократична България” и “Изправи се! Мутри вън!”. Вместо 7 дни между първо и второ четене ще има едва 3 дни са внасяне на промени от парламентарните групи. Това означава, че още в четвъртък могат да се гласуват в зала на второ четене новите правила за вота.

В последния работен ден от седмицата депутатите отхвърлиха идеите в пет законопроекта, внесени от ГЕРБ, БСП, “Демократична България” и “Изправи се! Мутри вън!”. Приети бяха на първо четене единствено промените, предложени от “Има такъв народ” (ИТН). Те предвиждат следното:

- Създаване на избирателен район “Чужбина”
- Гласуване по пощата
- Гласуване само с машини в секциите с над 300 избиратели;
- Експериментално електронно дистанционно гласуване на президентските избори тази година;
- Увеличаване броя на секциите извън ЕС, които сега са с лимит от 35.

От ИТН настояват за намаляване на 15 на членовете на ЦИК и за назначаването на комисията с указ на президента. Още в правна комисия обаче бе отхвърлена идеята ЦИК да се назначава от президента, а не от парламента.

От “Изправи се! Мутри вън!” настояват за активна регистрация при съставяне на избирателните списъци, но предложението им бе отхвърлено.

Не бе приет и законопроектът на “Демократична България”, в който се предлага дистанционното електронно гласуване да се осъществява в период не по-рано от 7 дни преди и не по-късно от три дни преди деня на вота.
ГЕРБ отново приканиха “Има такъв народ” да изпълнят обещанието си към хората, подкрепили референдума на Слави Трифонов и да подкрепят, внесения от тях проект за мажоритарно гласуване. От “Има такъв народ” обещават да има мажоритарно гласуване, ама друг път.

Практиката в Европа

Проверка на практиките на страните от ЕС и Европейската икономическа зона - Швейцария, Исландия, Норвегия - показва че едва три европейски държави са въвели машинното гласуване и все още го използват - Белгия, където гласуването е задължително за всички граждани на страната, Швейцария, която провежда редовни референдуми и системата на вота комбинира едновременно дигитални устройства и интернет, и Франция, която използва устройствата в ограничени случаи, предимно за гласуване в презморските си територии.

Четири европейски страни са въвели и след това премахнали електронното и други видове дистанционно гласуване от началото на века насам - това са Германия, Финландия, Холандия и Норвегия - всеки път по съображения за сигурност и на основание гарантиране на демократичния процес. Мнозинството от държавите членки на ЕС - 21 от тях, никога не са въвеждали или използвали дистанционно гласуване под каквато и да е форма.

След скандал махат бонуса от 25%

БСП пак искат замразяване на заплатите

Факсимиле от текста за бонусите, който бе гласуван в четвъртък вечерта.

Бонусът в размер на 25% от депутатската заплата ще бъде премахнат, увериха днес вносителите на текста от Демократична България. Повод за решението им да се премахнат допълнителните пари стана скандал, придружен от твърдение, че депутатите се вдигат и без друго високите заплати и че ще вземат по близо 10 000 лв. месечно.

Всъщност в четвъртък, в късния следобед бе гласувана промяна в правилника на НС, която гласи: при реализиране на допълнителни задачи, възложени с решение на НС, депутатите имат право на допълнително възнаграждение в размер на 25 на сто от основното месечно възнаграждение по чл.5. На практика депутатите си намаляват бонусите, които са еднократни със 75%. Народно представители коментираха пред “Труд”, че текстът е от времето на Георги Пирински, но досега никога в НС не са получавани бонуси.

В момента брутна депутатска заплата е 4803 лв. Към нея се добавят парите за прослужено време, както и 15% за участие в комисии, както 2/3 от тази сума за представителни разходи.

От БСП поискаха заплатите на депутатите да бъдат замразени на нивото от края на 44-то НС. Също така да се премахне и механизмът заплатите им да се актуализират на всеки 3 месеца. От “Изправи се! Мутри вън!” съобщиха, че вече са внесли в НС проект за решение, с което заплатите на депутатите да бъдат силно намалени до 1400 лева, колкото е една средна заплата в страната, вместо сегашните 3 средни работни заплати плюс надбавки.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика