Пристрастените към смартфони деца и психозата

Проучване, публикувано от Американската медицинска асоциация JAMA Psychiatry

Участват 2120 хлапета от Канада, родени през 1997 и 1998 г.

Деца, които са пристрастени към смартфони, таблети и видеоигри, са по-склонни да страдат от психоза в по-късен етап от живота си, сочи проучване, пише „Дейли мейл“. Изследването е публикувано в изданието на Американската медицинска асоциация JAMA Psychiatry.

Учените са установили, че употребата на смартфони и социални мрежи в юношеска възраст е свързана с параноя, заблуди, халюцинации и „странни идеи“. Това може да продължи, докато човек навърши 23 години.

Според проучването самата техника не е причина за проблема. По-скоро пристрастяването на детето към устройства може да е предупреждение, че то вече е уязвимо към психични заболявания.

„Злоупотребата със социални мрежи и проблемите с психичното здраве изглежда имат общи рискови фактори, които могат да бъдат самота, тормоз и влошени отношенията между родители и деца“, уточни канадският екип, провел проучването.

Насилственото принуждаване на пристрастените младежи да се откажат от екрана, като внезапно ги лишат от него, няма да помогне и е вредно.

В проучването участват 2120 канадски деца, родени през 1997 и 1998 г., като се разглеждат техните навиците в социалните мрежи и психопатичните им преживявания. Учените установяват, че дори тези, които драстично са намалили употребата на компютри, все пак са имали по-чести психотични преживявания в зряла възраст, дори след като са взети предвид други лични преживявания.

Използването на интернет е силно свързано с депресия, в сравнение с прекомерното игране на видеоигри или гледането на телевизия. Игрите дори могат да подпомогнат при емоционалната регулация и развитието на социални умения в по-голяма степен, отколкото „пасивните“ форми на технологии като телевизията.

Хората, които искат да помогнат на децата, на първо място трябва да се замислят каква е причината пристрастяването да се появи.

Прекомерното използване на цифрови технологии в юношеска възраст може да бъде по-скоро ранен маркер, отколкото причина за по-късни проблеми.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Технологии