Проверяват високите сметки за парно (обзор)

Омбудсманът иска данъчните да се намесят

Начислявали ДДС от 20 на сто вместо намалената ставка от 9 на сто

Постъпили са много жалби от София

Националната агенция по приходите (НАП) да направи проверка на топлофикационните дружества в страната заради високите изравнителни сметки, в които на потребителите е начислявано ДДС от 20 на сто въпреки гласуваната по-ниска данъчна ставка от 9 на сто, която влезе в сила от 9 юли. Това поиска омбудсманът Диана Ковачева. Тя изпрати препоръка до новия изпълнителен директор на НАП Борис Михайлов.

До омбудсмана са подадени множество жалби от потребители на парното на най-голямото предприятие в сектора - “Топлофикация София” ЕАД. Преглед на представените от гражданите фактури е показал, че дружеството е начислявало ДДС от 20 на сто в изравнителните фактури, издадени на 31 юли 2022 г., тоест 3 седмици, след като вече е в сила намалената ставка на ДДС от 9 на сто, действаща от 9 юли 2022 г.

Ковачева настоява проверката на НАП да обхване не само нарушителите на Закона за ДДС от “Топлофикация София” ЕАД, но и всички останали топлофикационни дружества в страната, както и газоснабдителните дружества.

Ковачева подчертава, че намаляването на ставката на ДДС за доставките на централно отопление и природен газ са антикризисна мярка срещу безпрецедентното им поскъпване, а топлофикациите са получили указания за прилагането є, с които би трябвало да са запознати.

Омбудсманът припомня и че според Закона за ДДС “всеки период, за който е уговорено плащане, се смята за отделна доставка и данъчното събитие за нея възниква на датата, на която плащането е станало дължимо”. Затова и начисляването на ДДС от 20 на сто в изравнителните сметки вместо на 9 на сто според Ковачева е незаконосъобразно и значително ощетява клиентите на “Топлофикация София” ЕАД.

Заради високите изравнителни сметки, както и заради факта, че през този отоплителен сезон парното в София ще струва с близо 40 на сто повече спрямо последните две зими, столичани масово се отказват от радиаторите. Това обаче ще повиши сметките на останалите потребители в жилищните сгради, както и сметките за топла вода, обясниха експерти за “Труд”.
В момента има истински бум в търсенето на климатици, а за някои модели дори се чака седмица-две за доставки, обясниха търговци за “Труд”.

Цената на най-масовите климатици започва от около 1000 лева, а тези с по-голям капацитет за по-просторни помещения и в същото време енергоспестяващи се продават 5 и 6 пъти по-скъпо. Според търговците при сегашните цени на парното и на тока за бита подобна инвестиция би се изплатила още през тази зима.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика