Продават козметика с опасен химикал

Изтеглените партиди включват масови продукти за коса, кремове и дезодоранти. Няма яснота дали са попаднали у нас, но производителите вече изтеглят количествата. Потребителите могат да сверят по баркода, ако имат от посочения продукт вкъщи, дали принадлежи към опасната партида.

Предупреждения през системата на ЕС за нехранителни продукти Safety Gate

Партиди от шампоани, балсами и душ гелове на световни марки се оказаха вредни за здравето, изтеглят ги от пазара

Търговците връщат стойността на покупката

Забраниха партиди от масова козметика на световни брандове заради опасен химикал. Изтеглянето от пазара в ЕС на шампоани, балсами, душ гелове, кремове и друга козметика, в която е открит забраненият за влагане пропионалдехид, започна, след като случаите са били докладвани през системата за бързо предупреждение на Европейския съюз за опасни нехранителни продукти Safety Gate.

Потребителите трябва да преустановят употребата им и могат да си поискат парите обратно, обясни пред „Труд news” основателя на онлайн платформата “Ние, потребителите” Габриела Руменова. Част от опасните продукти са произведени на територията на съюза и са на световноизвестни марки като Elvive by L'OREAL PARIS, Garnier, PANTENE, Tesori d'Oriente, Leocrema и др. Откритото в техни козметичните серии съединение е в забранителния списък на наредба, която следва правилата на евродиректива.

Пропионалдехидът е безцветна, запалима течност, със сулфиден аромат, лесноразтворим в алкохолни разтворители, обясни пред “Труд news” проф. Ваня Куртева, директор на Института по органична химия към БАН. Химикалът се използва като синтетичен аромат, в производството на пластмаса и каучук, както и като дезинфектант и консервант. Той може да доведе до алергии, нарушаване на зрението и други здравословни проблеми.

За количествата от опасните партиди не са посочени данни, но са посочени кодовете на всеки един от тези продукти, за да могат потребителите, когато ги видят, да се ориентират. “Защото опаковките по нищо не се различават от останалите партиди, с които няма проблем на тези марки. Но по баркода могат да се ориентират хората кои са засегнатите партиди с този химикал, който е вреден, и ако случайно в търговската мрежа са останали някакви неизтеглени количества, или хората вече са ги купили и ги имат в домовете си, могат да проверят и да преустановят употребата им. Те могат да отидат там, откъдето са ги купили, и да си поискат обратно парите за продуктите, за които е доказано, че са опасни. Трябва да имат документ, с който да удостоверят покупката, но ако нямат запазена касова бележка и са платили с карта, биха могли с извлечение от онлайн банкиране да докажат покупката”, даде съвет Габриела Руменова (виж баркодовете на опасните продукти в таблицата).

По думите ѝ детайлна информация дали част от тези опасни партиди са постъпили в България няма, те са в регистъра на ЕК, където са оставени данни, за да могат потребителите да се въздържат от употребата на въпросните продукти.

Производителите трябва да изтеглят опасните си продукти обратно по веригата за доставка, като отговорността е споделена. Тя е между търговците на дребно и производителите.

Това е пореден случай с откриването на въпросния химикал и мерките преди са били същите - изтегляне от пазара. “Тези опасни съединения не водят толкова бързо до увреждания на здравето, които сме описали, по-скоро стават с натрупване, така че няма как от еднократно ползване да се стигне до увреждане на репродуктивна система, бъбреци и пр.

противопоказания, но за спокойствие биха могли хората да се посъветват с дерматолог, за да ги успокои”, посочи Руменова.
Междувременно забранителният списък с опасните, допустимите за влагане в известни количества и разрешени съставки за производството на различни продукти непрекъснато се обновява.

Сред последните включени е също титановият диоксид. “Това е вид белило, влагано в козметични продукти и храни. Вложен в сирене, например, го прави бяло и без мляко. Вече има опити на производители да го заменят с друга съставка, за да заобиколят ветото”, обясни доц. д-р Теменуга Стойкова, основател на Центъра за качество и потребителска защита към Икономическия университет във Варна.

Доц. Д-р Теменуга Стойкова пред “Труд news”: Най-чести са количествените фалшификации

Даниела Фархи,
Труд news, Варна

Количествените фалшификации са най-честите нарушения, на които експерти се натъкват при проверка на съдържанието на козметични и хранителни продукти, предлагани на пазара у нас. Това съобщи пред “Труд news” доц. д-р Теменуга Стойкова, основател на Центъра за качество и потребителска защита към Икономическия университет във Варна и вещо лице по дела, свързани с потребителска защита.

В пасти за зъби, например, се влага повече вода за сметка на активното вещество, даде пример тя. При проверка изстискано количество от поне 2 см не може да издържи 30 секунди, без да се разтече. Подобен трик се ползва и при производството на кремове, с вода се “помпат” и хранителни продукти. Асортиментна фалшификация се засича най-често при парфюми, които всъщност са тоалетни води. В тях вместо 12-18%, парфюмната концентрация е едва 2%, а останалото е етилов алкохол и вода. В тези случаи потребителят е ощетен, защото плаща по-скъпо за евтин продукт.

Към катедра “Стокознание” в Икономическия университет във Варна работи модерна, оборудвана лаборатория, в която докторанти и магистри от единствената в страната специалност “Качество и експертиза на стоките” правят изследвания, свързани с идентификацията, безопасността на различни храни и промишлени стоки и могат да откриват фалшификати. Лабораторията обаче не е акредитирана да издава протоколи за опасни съставки, законно право за това има Регионалната здравна инспекция, уточни доц. Теменуга Стойкова.

Габриела Руменова, основател на проекта “Ние, потребителите”, пред “Труд news”: Стоки от големите онлайн платформи не отговарят на съдържанието си

В законните брандове се случва да има отклонения, но по-често рискът е при продукти, за които не е известна страната на произход, производителят. Това е случаят със стоки от трети страни, защото те могат да съответстват със стандартите на страната, в която се произведени, но не покриват по-високите изисквания на европейското законодателство. Именно затова напоследък изникват въпросите за големите онлайн платформи, които предлагат такива стоки.

В Италия са взели проби от такива козметични продукти именно от двата най-големи такива сайта и се е оказало, че някои от съставките, които се съдържат в пробите, изобщо не са описани на опаковката, а други не са в количествата, които са посочени. Така че периодично се появяват такива рискове и в момента актуалното са именно големите сайтове, които предлагат стоки от трети страни и за които сe оказва, че посоченото съдържание и информация не са верни. Единственото, което потребителите могат да направят, е да четат информацията и да внимават. Няма регулации и хората трябва да знаят, че когато стоките са от трети страни, те могат да не покриват всички изисквания за качество и безопасност. Можем да следим регистъра на ЕК Safety Gate.

Много често в информацията срещу тях стои страна на произход неизвестна и производител неизвестен. Когато стоката е от трета страна, задължително тя трябва да има представител в страна от ЕС, който да отговаря за това, че продуктът съответства на всички европейски стандарти.

Предизвикват алергии, кожни проблеми, провокират и рак

Съставките, които трябва да избягваме

Всеки ден използваме различни видове козметика и почти не се сещаме, че част от продуктите съдържат опасни за здравето съставки. Тези съставки влияят на ендокринната система и могат да причинят различни проблеми като алергии, проблеми с кожата и хормоналната система, трудности със забременяване и да провокират дори рак.

По закон цялото съдържание на всеки козметичен продукт трябва да е отбелязано на етикета. Въпреки че са изписани с най-дребния шрифт и на най-скритото място, ние все пак можем да открием вредните субстанции и да изберем дали да ползваме съответния козметичен продукт или не. Ето кои са най-вредните химикали, които трябва да избягваме на всяка цена:

• Парабени - Добавят се в спрейове за тяло, дезодоранти и продукти против изпотяване. Освен това се съдържат в почти всички препарати за почистване. Изключително опасни са за дамите, защото може да провокират хормонален дисбаланс, а оттам нарушения в цикъла, рискова бременност, проблеми с метаболизма. Те са и силни алергени и могат да доведат до появата на обриви и зачервявания при хората с чувствителна кожа. Те са силни консерванти, използват се и в кремове, лакове и продукти за коса. Особено вредни са като съставка в рол-он дезодорантите, защото се нанасят под мишниците, близо до гърдите и по този начин увеличават оnопасността от рак на гърдата

• Триклозан - Активна съставка в сапуни, шампоани, дезодоранти, душ гелове, пасти за зъби, кремове, лосиони за тяло, продукти против акне, пяна за бръснене. Триклозанът нарушава действието на ендокринната система. Може да доведе до проблеми с храносмилането, срив в имунната система и дори резистентност към антибиотици. Според ново изследване тази съставка може да предизвика дори сърдечна недостатъчност и инфаркт.

• Фталати - Съдържат се в множество препарати за почистване, за полиране, антистатични спрейове, лепила и бои. Добавят се в дезодоранти, спрейове за коса, лакове за нокти, но също така и в предмети в дома - пластмаси, кожи, фолиа, кожени дрехи и аксесоари, дори детски играчки. Те са особено опасни за ендокринната система. Според най-новите изследвания фталатите могат да окажат вредно действие дори върху структурата на ДНК, да доведат до безплодие, както и да увредят плода при бременност.

• Титаниев диоксид - Добавя в дезодоранти, парфюми, лакове за коса, както и в над 80% от продуктите против слънце. Под влиянието на топлината по-лесно прониква в кожата и нанася своите вреди. Може да провокира алергични реакции, дразни очите, уврежда кожния слой, пречи на отделянето на токсините от тялото, затруднява работата на бъбреците. Вреден е, когато се съдържа в продукти, които се пръскат, защото лесно се вдишва и така уврежда и белите дробове.

• Триетаноламин и диетаноламин - Съдържат се в шампоани, пяна за бръснене, лосиони за лице, фон-дьо тен-и, спирали, дори и бебешки кремове. Добавят се също в домакински препарати, които образуват пяна, омекотители, препарати за почистване на фаянс, на под и на прозорци. Смята се, че водят до алергии, отслабен имунитет, както и кожни проблеми.

• Алуминий - Използва се в някои дезодоранти, защото помага против изпотяване. Той обаче прониква през кожата и крие множество рискове за организма. Смята се, че може да предизвика хормонален дисбаланс, алергични реакции нарушения на централната нервна система, дори деменция и рак на гърдата.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения