„Проект Чаган“: Как в СССР добивали нефт с ядрени взривове

През януари 1965 г. на територията на СССР избухва ядрен взрив, осем пъти по-силен от експлозията в Хирошима. Парадоксът е, че в този момент изпитателите, извършили експлозията, вярват, че нищо не заплашва жителите на страната. Експлозията е направена с икономически цели.

Лош модел за подражание

В онези дни, благодарение на специалните служби, съветското ръководство добре знае какво се случва в Съединените щати. Американската операция "Plusher" не остава скрита за тях - това е поредица от ядрени експлозии за работа с природни ресурси. Просто казано, използвайки мощни експлозии, е възможно да се разделят скали за извличане на ресурси, да се получат огромни кладенци и ями само за няколко минути.

Руснаците дори наричат американската операция със собственото си име - "Лемех". Американците стартират проекта през 1957 г., а през 1973 г. той е прекратен. Със сигурност те бързо разбират последствията, но съветските учени се хващат само за „изгодата“, без да навлизат в спецификата на „подводните камъни“.

„Тест 1004“ или „Проект Чаган“ е идея на учените Юрий Бабаев и Юрий Трутнев. До 1962 г. те подготвят доклад, в който очертават как да използват силата на ядрените оръжия в полза на националната икономика. Проектът включва бързо създаване на огромни ями. Фунията на експлозията, според учените, за няколко минути се превръща в огромен резервоар, който служи за напояване на близките земи, за къпане и дори за добиване на питейна вода.

Експлозия на реката

И така, на 15 януари 1965 г. на река Чаган гръмва експлозия с мощност 170 килотона. Иван Турчин, изпитател, и министър Славски са възхитени от зрелището. 10 милиона тона пръст излитат във въздуха, след което се образува огромна фуния. Реката в един момент прелива в нея, образувайки езеро.

Министър Славски дори се потапя веднага в езерото. Интересно е, че това не му нанася никакви вреди - Славски живее до 93 години. Но не всички хора, живеещи близо до мястото на експлозията, имат такъв късмет.

В този момент ръководството на изпитанието отбелязва само техния положителен ефект. И методът е пуснат в действие – направени са общо 124 експлозии. Целите са създаване на изкуствени резервоари, ускоряване на добива на минерали и нефт. Първата експлозия е извършена в района на Семипалатинск - там са разположени ядрени полигони и са осигурени мерки за сигурност. По-късно взривове се извършват в различни части на СССР - на север, в Кузбас, в Красноярск, в Далечния изток. И не винаги в условията на полигони.

Смъртоносни последици

Едва през 70-те години на миналия век изпитателите осъзнават, че над просторите на СССР се появяват ядрени облаци - последствията от "икономическите" експлозии. Хората в близките населени места започват да боледуват. Езерото Чаган все още е мъртво и до днес - естествени организми не живеят в него. На местата, където е извършен взрив, все още има следи от плутоний, чийто период на полуразпад е 240 хиляди години.

В крайна сметка нивото на радиация в резервоара надвишава допустимите стойности стотици пъти. Засегнати са и всички останали територии, където са провеждани рискови изпитания. Като цяло човечеството все още не е напълно готово за амбициозните начинания на мечтатели и философи. Е, или поне обхватът на тези действия на този етап е по-добре да се ограничи - поради изключителната разрушителност на вече изобретените оръжия.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Технологии