Промените в учебните програми още се чакат

Снимка: Булфото
Проф. Сашо Пенов обясни, че най-честите искания за промени били да се увеличи броят на часовете по даден предмет.

Година по-късно ще има общественото обсъждане 

По история и цивилизации не се предлагали никакви изменения

Едва ли ще се стигне до писане на нови учебници

Резултатите от големия анализ на учебните програми предстои да бъдат оповестени, а проектите за промени в тях да бъдат обнародвани за обществено обсъждане. Това обяви министърът на образованието и науката проф. Сашо Пенов, след като мина повече от година от началото на мащабния преглед с участието на ученици, учители и родители, завещан от министър Николай Денков. Сроковете за промените, които трябваше да предложат конкретни редакции в програмите, няколко пъти  се променяха, като последно се чакаше измененията да бъдат обявени през октомври миналата година.

Още към края на 48-ото НС проф. Пенов в отговор на въпрос на председателя на образователната комисия Красимир Вълчев посочи, че промените в програмите едва ли ще са такива, че да се налага писане на нови учебници и вероятно ще засегнат само за някои класове в гимназията.

При откриването на кръгла маса на тема “Образованието - ключ към историческата памет, родолюбието и просветеното общество” днес министър Пенов отново отчете, че като цяло сериозни възражения срещу учебните програми нямало. Дори по редица предмети, в т. ч. история и цивилизации, не се предлагат никакви, каза той.

Прегледът показал, че се смесват учебна програма, която задава очакваните резултати, и учебник (авторска реализация и избор на конкретни факти, задачи, казуси за усвояване на учебното съдържание). Най-честите искания по всички предмети са за увеличаване на броя на часовете и/или атаки защо не се учи всичко или не се учи подробно, без да се отчита, че увеличаването на часовете по един предмет означава намаляване по друг, каза министърът.

През тази година се обсъжда предлагането на нови национални програми, насочени към “съхраняване и утвърждаване на българската национална идентичност и българското национално самосъзнание”, допълни той. Такива са Национална програма “Неразказаните истории на българите” и Национална програма “Български образователни маршрути”, както и за изучаване и съхраняване на традициите и историите на българската армия, уточниха от МОН.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование