Променят характера на пенсиите, ще трябва да вдигат осигуровки

От 1 юли пенсията се превръща в нещо между пенсия и социално подпомагане. Това заяви Ася Гонева от КНСБ по време на обсъждане на актуализацията на бюджета на Държавното обществено осигуряване в бюджетната комисия към парламента. Приносът на хората към осигурителната система се заличава, а от 1 октомври това ще продължава, обясни тя.

За да бъдат осигурени средства за повишаване на пенсиите трябва да нараснат приходите от осигуровки, смята Ваня Григорова от КТ „Подкрепа“. Тя обясни, че трябва да бъдат повишени минималните и максималния осигурителни прагове. Дора Андреева от Фискалния съвет също изрази притеснения за устойчивостта на публичните финанси. През настоящата година осигуровките покриват само 54% от разходите за пенсии. 

Изчисленията на НОИ показват, че ако парламентът приеме предложенията на правителството, разходите за пенсии през настоящата година ще нараснат с 1,386 млрд. лв. За 2023 г. ща бъдат необходими допълнително 3,7 млрд. лв., а през 2024 г. - още 4,253 млрд. лв. Разходите за пенсии през настоящата и следващата година ще бъдат около 10,4% от Брутния вътрешен продукт на страната, показват изчисления на Министерството на финансите. Средно за страните от ЕС разходите за пенсии са 12,7% от БВП. Но в повечето страни от ЕС и осигуровките са по-високи.

Против предложените от правителството промени в пенсиите се изказа и председателят на АИКБ Васил Велев. Според него с предложените промени половината от пенсиите остават на минималното ниво, което демотивира хората да се осигуряват на реалните си доходи - тези, които се осигуряват на минимални и на средни доходи ще получават еднакви пенсии. Имаме съмнения дали бюджетът може да понесе увеличените разходи за пенсии, каза още Васил Велев.

Въпреки отправените критики, депутатите от бюджетната комисия подкрепиха на първо 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Вашите пари