Протест срещу перките окупира Община Варна

Рибари настояха кметът да ги подкрепи в лична позиция, поискаха и оставката на пристанищен началник

Протест срещу вятърните паркове в морето блокира сутринта района на Двореца на културата и спорта във Варна, край който в хотел трябваше да се проведе кръгла маса по темата, организирана от Центъра за изследване на демокрацията -  идеен двигател на приетия на първо четене законопроект за енергия от възобновяеми източници в морските пространства. Събитието се проведе онлайн, но представители на туристическия бранш и десетки рибари отново изразиха позицията си против намерението за изграждане на перки в морето.

„От 3 месеца се борим, получихме политически уверения, че този закон няма да бъде приет, но действията на ЦИД показват, че опитите да бъде прокаран продължават. Стане ли това, няма да остане туризъм и риболов по морето“, обобщи Емил Милев, председател на Сдружение „Черноморски изгрев“. Той посочи, че перки може да има, ако са на дълбочина над 100 м и със сервитутни зони до 1 миля, а в картата на ЦИД подходящият район до Шабла е на 1 миля от брега, а пред Варна – на 300 метра. 

С трибагреници и табели „Протест“ автошествие премина по бул. „Княз Борис I” и стигна до общината. Там с тъпан, свирки и плакати хората поискаха среща с кмета Благомир Коцев и запълниха 250-местната зала „Пленарна“. На протеста и импровизираната среща бяха и депутатите Борислав Гуцанов от БСП, Коста Стоянов и Костадин Костадинов от „Възраждане“. Рибарите апелираха Благомир Коцев да ги подкрепи публично с позиция по законопроекта за перките, както направиха кметовете на други морски общини. „Такава декларация вече прие Общинският съвет и аз следвам решението му. Трябва да защитим местния интерес и ще го направим, макар и без правна стойност, защото това е национална политика“, отговори кметът. 

Той поиска 10 дни, за да вземе решение по второто искане на рибарите – за оставката на началника на отдел „Рибарски пристанища“ Лъчезар Братоев. Досега такава длъжност нямаше и от 5 г. работехме добре с администрацията, заявиха представители на бранша. Според тях договорите за ползване на едно от двете законни пристанища – „Варна“, се бавят трети месец. Молбите и за двата порта гледа 5-членна комисия и това е опит да ни държат в подчинение, коментираха морски вълци. Някои заподозряха, че ги тормозят заради частни апетити към местата, където пристават. „Вместо да ловим сега карагьоз, калкан и попчета, ние си губим времето и излиза, че сме незаконни. Ще докарам тук лодката си и ще я запаля“, заплаши гневен рибар. Негови колеги обаче отчетоха, че общината е задвижила работата по узаконяване на лодкостоянките и призоваха кмета да направи така, че да работят нормално. Те припомниха, че в края на февруари 7 рибарски сдружения са депозирали в общината искане за оставката на Братоев. 

„Няма да налагаме човек, който не е приет от бранша, но това не е Народен съд. Искам не сдружения и политици, а живи рибари с имената си да се подпишат под искането“, настоя кметът. Той увери, че в най-бърз порядък договорите за ползване на места в общинските пристанища "Карантината" и "Варна" ще бъдат подписани.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони