Проф. Александър Оскар: Само за три месеца децата качват с до 2 диоптъра при късогледство

Снимки: Александровска болница и Pixabay

Проф. Александър Оскар от Александровска болница съобщи стряскащи данни за скоростното развитие на късогледството, особено при децата.

„Направихме изследване, в рамките на 3 месеца, в което бяха включени 160 деца. Резултатът показа, че има прогресия при късогледството с до 1,5 - 2 диоптъра. Това е така заради прекомерната употреба на мобилни устройства, децата дори учат от телефоните“, каза проф. Оскар по време на  на форум, посветен на иновациите в болниците, апаратурата и медицинските изделия.

„Децата развиват зависимост и е все по-трудно. Те стават агресивни, както е при лишаването от наркотик. Трябва да се създаде хигиена при употреба на устройствата – да не се дават телефони, а по възможност настолни компютри, лаптопи или таблети, които обаче да гледат от 50 см разстояние. Тогава натоварването от зрителната и нервната система не е толкова голямо“, уточни проф. Александър Оскар.

Той съобщи, че до 2050 година се очаква половината от населението на Земята да бъде диагностицирано с късогледство. „В момента Сингапур е водеща страна в това отношение. В България също има скоростно увеличаване на късогледството, особено при децата“, каза още той.

„Късогледството не може да се премахне, то може само да не прогресира, т.е., да не се увеличава диоптърът. Много често е следствие от работа в затворено помещение и употреба на дигитални устройства, както и по наследствен път“, каза още офталмологът, който бе обявен за "Лекар на годината" през 2020-а. 

Относно контрола и ограничаването на употреба на мобилни телефони, проф. Оскар посъветва да се спазват няколко основни неща:

- Добра осветеност в работното помещение (не добре осветените класни стаи са риск за късогледство)
- Прием на витамин D – особено при децата в есенно-зимния период (от 1 септември до 1 май)
- Прием за около 2 години (еднократно вечер)на  разтвор, силно разреден атропин, при децата, които са обременени
- Очила с периферен дефокус (при деца с късогледство) 

„80% от информацията, която възприемаме постъпва чрез зрителната система. Човешкото око функционира като една дигитална камера. Зрението е единственото сетиво, което започва да се развива след раждането. Бебетата започват да разпознават първо светлината, след това силуети, а после и по-груби предмети. Този процес продължава до 8-10 години и родителите трябва да обърнат внимание, ако забележат проблем, тъй като децата не могат да установят такъв, когато са по-малки“, каза професорът.

Той подчерта, че в ранна възраст може да се получи „амблиопия“ или това е т.нар. „мързеливо око“, често срещан проблем при много деца. Това е състояние, при което съществува нарушение на зрението, без видими очни изменения.

Проф. Оскар отбеляза още, че хора, които имат нарушено зрение, са застрашени с до 3 пъти от по-голяма честота от ПТП, както и по-често състояние на депресия. Също така при тях има и два пъти по-висок риск да паднат докато се придвижват. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве