Проф. Алексей Савов: Раковите клетки са терористи

Проф. Алексей Савов е убеден, че генетичните изследвания са неотменна част от съвременната диагностика на рака.

Биомаркерите дават ключа към съвременното персонализирано лечение

Карциномът е генетично заболяване

Биомаркерите са ключът към съвременното персонализирано лечение на рак на белия дроб. Генетичният отпечатък, който се търси във всеки тумор, може да определи най-успешната терапия за пациента. Това обясниха наши водещи специалисти по време на дискусия на тема „Съвременни методи за скрининг и лечение на рак на белия дроб“.

„Ракът започва от нещо съвсем дребно, невидимо – една малка ракова клетка. Тези клетки са непредвидими, опасни, особени. Определено мога да ги нарека „терористи“ в нормалната жива система – казва генетикът проф. Алексей Савов, директор на Националната генетична лаборатория. - Защо те не спазват правилата, живеят и се размножават по по-различен начин, не умират тогава, когато е редно да го направят? Всички тези особености на раковата клетка занимават специалистите от много време. Разбирайки ги, ние реално ще имаме много по-добра възможност да им се противопоставим.“ 

В огромната част от случаите една ракова клетка се развива като такава, защото нещо не съответства на правилата, объркано е и в дъното на това неминуемо стои генетиката. Можем да кажем, че ракът всъщност е генетично заболяване, обобщава проф. Савов. 

Той условно групира генетичните изследвания на три. Първата цел е да се използват генетични маркери за пряка диагностика на раковите клетки, но това невинаги е възможно. В днешно време все повече генетиците се насочват към една доста авангардна идея – да използват биологични маркери в кръвна проба, която може да открие някои малигнени изменения много рано, дори преди образната диагностика.

Втората цел е, ако се открие ракът, генетиката да даде отговор какво можем да очакваме от него - кога ще бъде по-агресивен, по-склонен да метастазира, т.е. как ще се развива заболяването.

След поставянето на диагнозата идва въпросът може ли да бъде лекуван този пациент, къде са слабите места на „терористичните“ клетки. Точно тук непрекъснато медицината открива нови терапевтични подходи въз основа на генетичната специфика. Това означава, че ако се намери генетичната причина, която прави една нормална клетка ракова, би могло да се направи опит да се спрат тези процеси.

„По отношение на рака на белия дроб такива маркери съществуват и те са част от лечебния процес – казва проф. Савов. - Биологична проба от туморната тъкан може да бъде насочена към генетична лаборатория. Такива изследвания се извършват в Националната генетична лаборатория и те са потвърдени добре в клиничната практика. Профилирането на туморната тъкан дава възможност да разберем дали тя отговаря на критериите за терапия с конкретни медикаменти. Това не предопределя факта дали пациентът ще може да се лекува или не. Съществува мнението, че ако един медикамент не е приложим, няма лечение. Не е така, просто преценяваме какъв терапевтичен подход би бил ефективен при конкретния човек. Генетиката е неотменна част от лечението на пациентите с тази диагноза“, убеден е проф. Савов.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве