Проф. Антоанета Христова, политически психолог, пред „Труд news”: Габриел бе грешка на Борисов, още една ще бъде, ако подкрепи ППДБ за втория мандат

Гешев е много ядосан на лидера на ГЕРБ, посланието му е: защо го направихте?

Загубихме еврокомисар, който беше добро лице на България в Европейския парламент

Тотален хаос настана в държавата, след като номинираната за премиер от ГЕРБ-СДС Мария Габриел като точка първа от приоритетите си обяви, че ще иска оставката на главния прокурор Иван Гешев. Неговият отговор не закъсня, той нападна директно лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Сбърка ли Борисов с номинацията на Габриел? А искането за оставката на Гешев беше ли реверанс към ППДБ за съвместно правителство? Възможно ли е все още да има такова? По тези въпроси разговаряме с политическия психолог проф. Антоанета Христова.

- Според вас, професор Христова,  правилно ли беше това, че номинираната за премиер от ГЕРБ-СДС Мария Габриел каза, че първият ход на нейното правителство ще бъде нейният министър на правосъдието да поиска отстраняването на главния прокурор Иван Гешев поради уронване престижа на съдебната власт?
- Това е най-голямата грешка в тази ситуация, допусната от ГЕРБ. Изказването на Габриел беше формулирано много остро и категорично, използвайки име на конкретна личност, а не принципи и аргументи. Освен това, когато говореше за приоритети, тя ги изреди толкова много и пожелателно, че прозвучаха напълно нереалистично в   рамките на една или две години, колкото реално можеше да се направи правителство с мандата на ГЕРБ. Т.е. нейното говорене беше изключително неподготвено, нереалистично и празно откъм съдържание. Политическото говорене трябва да решава проблеми, а не да облича проблемите в кухи фрази с неясна перспектива. А темата за Гешев беше единственото конкретно, което и предизвика лавината след това.

- Защо според вас?
- Това беше грешка, защото се използва директно името на Иван Гешев, а има два аргумента защо не трябва да се използва неговото име при водене на разговор по темата съдебна реформа. Първият е, че досега не са представени съдържателни доводи за искането на оставка. Доводите, които се представят, са несъдържателни, неубедителни, звучащи тенденциозно. Може и да има доводи, но не са представени. Второ, защото винаги, когато прилагаш сложна формула за излизане от политическа криза, трябва да си изчислил всички фактори, които определят крайния резултат.  В тази формула един от основните фактори е Гешев. Ако ти познаваш фактора „Гешев“, ти трябва да познаваш характера, профила му и да разиграеш възможните последствия. Когато не си го разиграл, това показва, че никой не го е калкулирал, не се е постарал да го вземе предвид. Или се е поддал на стари практики за това как един човек би могъл да реагира в подобна ситуация на натиск. Но ако един политически лидер малко се е постарал да си направи профила на Гешев и да прогнозира ситуацията – говоря за професионално прогнозиране, както се прави в по-цивилизованите държави, тогава щеше да знае, че ще реагира бързо, категорично, без отстъпка.  И че това ще удари политически лидера, политическата партия и ще взриви надеждата на толкова много хора. Защото ГЕРБ-СДС бяха и все още са надежда.

- Но няма ли да се отрази всичко това на рейтинга на ГЕРБ и на неговия лидер?
- В момента това повлиява изключително негативно на ГЕРБ. В момента има мобилизация да се успокояват с неубедителни аргументи твърдите избиратели. Там в момента жужи от разтревожени хора. Моята хипотеза е, че намеренията на Гешев бяха ясно изразени – той иска да си остане и да си изкара мандата като главен прокурор. В голяма степен вярвам в искреността и реалността на това намерение. От това следва, че той няма да влезе в политическото поле като конкуренция. Защото ако влезе, той ще изтегли част от избирателите на ГЕРБ. На мястото на ГЕРБ, аз не бих го провокирала да влезе в политиката. Но в тази ситуация това означава, че полето център-дясно ще остане поосвободено, като избиратели от там ще се прибавят към групата на негласуващите, или ще пуснат някаква бюлетина за по-малка партия, само за да отиде някъде гласът им.  Постъпката на Борисов е много непремерена, не знам кой „експерт“ повлия за това решение, но искам да кажа много ясно – този, който е консултирал, въобще не си е свършил професионално работата, което е възмутително. 

- Ами значи трябва на Борисов да сте ядосана, защото от него дойде това решение...
- Аз съм убедена, че Габриел не действа сама. Но смятам, че Бойко Борисов все пак живее в някаква среда на експертиза. Не знам коя е тази експертиза, която му повлия, че това ще бъде полезен ход. Но Борисов трябва да се освободи на часа от този човек, който е попречил на взимането на правилното решение. 

- Изявлението на Мария Габриел за оставката на Гешев все пак не беше ли пас към ППДБ за правителство? Ето, махаме Гешев, както вие искате, давайте да правим кабинет...
- Естествено, че и така може да се чете и че вероятно това е било знак. Но би могло да бъде и лоша комуникация между Борисов и Габриел. Примерно, ако те са обсъждали темата за сериозната реформа на съдебната система, в която ще бъде преразгледана фигурата на Гешев и че би било добре той да бъде отстранен, за да бъдат привлечени ППДБ, за да се направи правителство. Нека си представим един такъв разговор. И последното послание от него е – добре, щом като толкова искате, ще махнем Гешев. Само че тя го изказа без нюанси, каза го категорично, остро – край, точка. Така не се подготвя за преговори и публично говорене човек, който идва отвън и няма уменията да говори в България. Тя говори по европейски, декларативно. Не говори съдържателно в съответствие с политическата национална култура, ако щете – на ГЕРБ културата. Затова не мога да знам дали  не сбърка и дали бъгът не е резултат от „изгубени в превода“. Или наистина някой е извършил на практика предателство към ГЕРБ. 

- Според вас жертваха ли Мария Габриел? Тя си подаде оставката и като еврокомисар...
- Не знам дали си я е подала или са ѝ я взели. Не забравяйте, че човек си подава оставката и когато му я поискат. За мен всички възможности са на масата за обсъждане. Не забравяйте, че срещу нея имаше оплакване, адвокат Димитров подаде оплакване до Европейския парламент за намеса на Габриел в работата на независимата съдебна власт в България. Много неща може да са се случили. Знам обаче, че ние загубихме еврокомисар, който беше добро лице на България в Европейския парламент. 

- А защо Гешев нападна само Бойко Борисов, както той правилно забеляза, но не и Радев за погазването на Конституцията за двойното гражданство на Кирил Петков, ПП за Джемкорп? Гешев засегна само лицето Бойко Методиев Борисов?
- Моят отговор е много прост - другите са ясни. Защо да губиш време в пресконференцията и да размиваш фокуса на говорене? Конкретното събитие, което предизвика реакцията на Гешев, е казаното от ГЕРБ чрез Мария Габриел. Отговорът е елементарен. Другите бяха ясни. Защото надеждата беше ГЕРБ-СДС и пак казвам – все още е. Надеждата да се противопостави на неолиберализма, да се противопостави на хората, които са инсталирани отвън в нашата политика, да се противопостави на евентуалния бъдещ опит за геополитическа преориентация на България. Другото нещо – защо Гешев си бил сложил вратовръзката на Републиканската партия в САЩ? Елементарно! За да ви покаже с кого комуникира. Това са консерваторите на Тръмп. Толкова смешни и несъдържателни аргументи чухме по нашите медии. За съжаление те само объркват избирателите, не им дават отговори.  

- И за кой ли път бе повдигнат въпросът за къщата в Барселона? Тенденциозно ли го направи Гешев, не подаде ли той топката към ППДБ, които години наред говорят за къщата, пачките, кюлчетата?
- Смятам, че във фокуса на ядосването на Гешев – а той е много ядосан – в момента е Бойко Борисов. Това беше част от посланието му – защо го направихте? Всеки си задава въпроса – защо удариха Гешев? Сериозен отговор няма до този момент, в който разговаряме с вас. И защото няма отговор, изникват всички хипотези за втори и трети план, за онези там, горе, дето се бият за техни си интереси и буквално не ги интересува обществото и бъдещето на държавата. Заради това хората са отчуждени от политиката в България и на следващите избори ще гласуват още по-малко. 

- Войната главен прокурор – заместник главен прокурор, Гешев-Сарафов, до какво може да доведе, според вас? Как би завършила?
- Това вече е въпрос и на професионална интуиция, но мисля, че Гешев ще оцелее. Може би не за дълго, но ще оцелее в момента. Битката ще бъде много тежка, но той няма да се даде много лесно,  смятам, че той е боец.

- Той говори в името на България, в името на народа?
- На мен това за народа ми идва малко в повече. Бих принизила нивото на абстракция на по-реалистично ниво. Но, от друга страна, той може така да го чувства, може и да е част от профила му.  Не случайно казах, че човек трябва да познава профила на този, с когото води битка. Може да предположим, че Борисов е искал на практика да постигне едни смислени цели чрез оттеглянето на Гешев. Затова казвам, че реализацията на битката не беше съобразена нито с играчите, нито с времето, нито с продължителността на тази битка.  Тогава, когато си на боксовия ринг, битката продължава кратко време. Тогава публиката знае кой е победителят на финала. В рамките на час-два резултатът е известен и публиката не критикува победителя. Но когато си в политиката, битката може да продължи много дълго време и публиката да се разотиде. 

- И въпреки всичко има ли отворена врата за правителство ГЕРБ-СДС – ППДБ? 
- О, отворена врата от страна на ГЕРБ-СДС има. Какво ще стане оттук нататък, е много важно. Има някаква вероятност  ГЕРБ да подкрепи ППДБ във втория мандат, и това ще бъде следващата грешка, защото неолиберализмът и непрофесионализмът ще се настанят с цялата си „прелест“ в управлението на страната. 

- Но ППДБ това и искат – да не подкрепят първия мандат на ГЕРБ, а ГЕРБ да подкрепи техния втори...
- Е, това може и да не бъде грешка  – може тотално да се срине цялата тази конструкция на ППДБ през следващите два-три месеца, с присъствието си в изпълнителната власт и тогава ГЕРБ да излезе от кризата, в която сами се поставиха. Но не забравяйте, че в тази ситуация ППДБ ще контролира МВР и местните избори.

- От целия този хаос все пак има един доволен и това е президентът Радев? Доста ехидно заяви на Габриел при връчването на мандата, че я очакват доста пречки за съставяне на правителство...
- О, да! Унижението на политическата система го устройва. Но истината е, че политиците сами си го правят. Ако са умни, ще си оправят тактиката за постигане на цели по начин, който първо да е професионален, и второ – да е политически. Защото политическият начин задължително изисква първи план, освен останалите. Политическият начин означава да можеш да обясниш на избирателите си какво правиш и защо го правиш. И с какво и как ще доведеш живота на тези избиратели до там, че да бъдат доволни. Всеки компромис може да бъде изговорен в името на ефективното управление и излизане от криза. Политиците се отказаха от този вид комуникация с избирателите. По-голямата част от тях се чувстват отчуждени от партиите и политическите лидери. Засега не виждам политически действия за справяне с този проблем. А може би наистина е дошло време за промени, които няма да са превантивни и умно управлявани, а принудителни и болезнени.

Нашият гост
Проф. Антоанета Христова е политически психолог с фокус на интересите върху формиране на политически имидж, политическо говорене, управление на кризи, процеси на взимане на решение, политическо лидерство. Завършила е СУ “Св. Климент Охридски”,  специалност „Психология“ и е получила докторска степен в Института по психология при БАН. Специализирала е в Лозана, Швейцария и политическа психология в Университета в Охайо, САЩ към ISPP. Главен редактор на сп. Психологични изследвания, ръководител на департамент „Психология” на Институт за изследване на населението и човека към БАН.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта