Проф. Владимир Чуков: Вратата за мигрантите най-неочаквано се оказва пробойната от страна на президента на Беларус

Анализ на ситуацията, свързана с миграционния натиск в Европа, показва, че пътят на бежанците се е променил. Отчетено е затихване през Балканският лъч, Италия, Либия, а също и през Испания и Мароко. Така вратата за мигрантите най-неочаквано се оказва пробойната от страна на президента на Беларус Александър Лукашенко. Това каза за БНТ арабистът проф. Владимир Чуков.

"Една много интересна статистика - ако от Багдад до Минск веднъж в седмицата е имало самолет от началото на годината, сега вече по няколко пъти в седмицата има от различни иракски градове до Минск. Беларуските туроператори в момента работят на пълни обороти. Много от бежанците, които са преминали границата имат фактурата от хотел в Минск. Повече от очевидно е, че режимът на Лукашенко ги стимулира. По границата между Полша и Беларус има военно напрежение. Около 10 хиляди представители на полските служби са разположени по границата, която е огромна - 400 километра. Твърди се, че някъде около 17 хиляди човека са били възпрепятствани, но се предполага, че толкова са преминали границата. Въпреки това ситуацията е несъпоставима с бежанската криза на Балканския полуостров от 2015 година. Тогава оттук минаха някъде около 1 милион и 200 хиляди мигранти“, допълни още Чуков.

"Това, което за мен беше сензацията от преди една-две седмици - кубинско семейство, което е пътувало от Хавана до Москва, от Москва до Беларус и отиват в ЕС. Т.е. виждате една шарена компания. Гърците приеха много интересна поправка в тяхното законодателство, по силата на която всеки който е преминал гръцката граница автоматично отива на съд. Децата обаче не подлежат на изправяне на съд - ето защо при нас се появиха деца. Те са началото "индийска нишка" - целта е първо децата да бъдат прекарани. По нашите граници има засилен натиск. Основната цел на мигрантите, преминаващи през България, е да стигнат до Германия. Афганистанците са групата, която доминира. На 15-ти август Кабул беше превзет от талибаните и тогава европейските институции взеха решение да бъде замразена екстрадицията на афганистанци, на които са били отказани всякакви възможности за статут. Това замразяване беше от 3 месеца. Този месец това изтича, вероятно ще бъде продължено, защото няма готовност от ЕС за признаване на талибанското правителство. Това правителство трудно може да бъде признато, то не е демократично. В същото време обаче това отваря вратата на тези хора, за да получат някакъв статут, който те желаят от много отдавна", каза проф. Владимир Чуков.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят