Проф. д-р Боряна Делийска: Билките могат да бъдат токсични за бъбрека

Проф. д-р Боряна Делийска препоръчва спортуващите, които приемат добавки, да изследват урината си веднъж годишно.

Блокират ензим в черния дроб, чрез който се усвояват лекарствата

Жълт кантарион и грейпфрут вече не се препоръчват заедно с медикаменти

Едва ли има човек, който да не е наясно с основните рискови фактори, които влияят на изключително важния орган – бъбрека: високо кръвно налягане, диабет, холестерол, първично бъбречно заболяване.

Има обаче фактори и навици, които не са толкова популярни, но също се отразяват, понякога сериозно, на бъбречната функция. За тях предупреждават специалистите от Клиниката по нефрология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.

Едно от скритите неща, които могат да увредят бъбреците, са билките. Приготвени в неправилна пропорция и в комбинация с традиционни медикаменти, те могат да бъдат токсични за бъбрека. Често на етикетите пише за многото им полезни свойства, но никъде не се изреждат вредните. „Имала съм пациент, който приемаше едновременно 12 билки, включително смола, бял трън и тамян. Той дойде при нас в крайно тежко състояние и сериозна токсикоза“, обяснява проф. д-р Боряна Делийска, която е била дългогодишен началник на Клиниката по нефрология в ИСУЛ.

Оказва се, че билките могат не само да неутрализират действието на даден медикамент, а дори да го направят токсичен. Съществува ензим в черния дроб, чрез който лекарствата се метаболизират, за да се усвоят от организма. Част от билките също се усвояват чрез този ензим и ако той се блокира, лекарството може да стане или токсично, или да не действа.

Една от първите билки, за които има вече официална препоръка да не се приема в комбинация с определени лекарства, е жълтият кантарион. За него е доказано, че може да блокира въпросния ензим в черния дроб. Друг природен продукт с подобно действие е грейпфрутът, който също е препоръчително да не се приема заедно с лекарства.

Младите хора, активно занимаващи се със спорт, фитнес или бодибилдинг, са изложени на опасност от високопротеиновите диети, приема на огромни дози витамини, анаболи и хранителни добавки като креатин, енергийни напитки. Прекомерният прием на протеини може да увреди бъбреците дори на напълно здрав, млад човек.

Проф. Делийска дава пример с младеж, който в продължение на 5 години е тренирал усилено и е подпомагал процеса на трупане на мускули с прием на „конски“ дози витамини и други хранителни добавки. Тъй като бъбрекът е тих орган, който страда безмълвно, спортуващият не разбрал, че е болен и дошъл в клиниката на петата година с повишен креатинин. Бъбрекът му работел само на 30%. Тогава борбата е да се спасят поне тези 30%, които са останали, но и това не винаги е възможно, обяснява нефрологът. Затова проф. Делийска призовава младите хора да не превръщат фитнеса в мания, а тези, които приемат добавки, поне веднъж годишно да изследват показатели като  креатинин, пикочна киселина и урина. Те общо струват около 10 лева, но ще помогнат своевременно да се диагностицира евентуално бъбречно заболяване, когато ефектът от лечение ще е по-добър.

Третият, малко известен фактор, който има голямо значение за състоянието на бъбреците, е възрастта. Няма как да очакваме, че бъбрекът е някакъв екзотичен орган, който не е подвластен на времето. След 40-ата година бъбречната функция спада с 1 единица всяка година. Предизвикателството пред лекарите е да разграничат кога намалената бъбречна функция е при „здрав остаряващ бъбрек“ или това е „болен и стар бъбрек“.

„Според световните препоръки при възрастни хора основното е да се запази храненето“, убедена е проф. Делийска. Няма причина, дори ако възрастният има доказано хронично бъбречно заболяване, да му се налагат ограничаващи диети, които по-често само биха му навредили, причинявайки недохранване.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве