Проф. д-р Ваня Юрукова: Туберкулозата не си е отишла

Откриването на туберкулозата се забавя заради пандемията от коронавирус, смята проф. д-р Ваня Юрукова.

Зачестяват случаите на деца с тежка форма на болестта

Откриват бацила при хора с вирусни пневмонии и COVID-19

От години цивилизованият свят си мисли, че е забравил туберкулозата, но се оказва, че тя не ни е забравила. Лекарите не само у нас, а и в другите страни отчитат ръст на скритата заболеваемост от туберкулоза заради пандемията от COVID-19, която почти спря профилактичните прегледи и диагностиката на заболяването. Рязко е спаднал броят на лекуващите се.
В България във възрастовата група до 17 г. включително през 2019 г. са заболели 204 деца,  а през 2020 г. - 164. При възрастните през 2019 г. броят на новооткритите случаи и на рецидивите е бил 1289 души, а през 2020 г. - едва 901, което е с около една трета по-малко в сравнение с предходната година. Но това не означава, че туберкулозата си отива, напротив – има я, но случаите се откриват прекалено късно.

„Проблемът не е само в числеността, а и в тежестта на заболяването при неговото откриване. Зачестяват случаите на деца с тежки форми на туберкулоза - инфилтративно-пневмонична, фиброзно-кавернозна и др. - алармира проф. д-р Ваня Юрукова, началник на Втора клиника по неспецифични белодробни болести и зам.-директор на МБАЛББ „Света София“. - При възрастни също доминират тежките случаи, пациентите късно търсят лекарска помощ. Наблюдават се големи абсцесни кухини – каверни - с т.нар. „букетна инфекция“ - на Mycobacterium tuberculosis, микотична инфекция и други патогенни бактерии.“

С повишен риск от развитие на туберкулоза са хора, които в миналото са боледували от нея, както и тези с хронични белодробни болести (хроничен бронхит, бронхиална астма, ХОББ и др.) Неваксинираните или с некачествено проведена ваксинация също са застрашени. До повишен риск от туберкулоза водят всички заболявания, предизвикващи намален имунитет: захарен диабет, язва и други болести на стомашно-чревния тракт, чернодробна цироза, анемия, рак. Хората, които са с понижени защитни сили в следствие на недохранване, гладуване, диета, след бременност или кърмене, тежки вирусни инфекции, лоши социално-битови условия, обитаващите затворени колективи също са изложени на по-голям риск. 
Симптомите на туберкулозата не са много специфични и често се неглижират. Те могат да бъдат отпадналост, слабост, загуба на апетит, суха кашлица (промени в „тютюнджийската кашлица“), наличие на храчки, в някои случаи кръвохрачене, субфебрилна температура, нощно изпотяване, бодежи в гърдите, отслабване на тегло, изброява проф. Юрукова.

„В момента в клиниката имаме пациенти с вирусна пневмония, COVID-19 положителни и едновременно с това установихме и бацилоотделяне за туберкулоза – казва проф. Юрукова. - Поводът да дойдат при нас е вирусната инфекция, която протичаше с висока температура. При направената рентгенография имаше изменения, които не бяха типични за COVID-19 и това ни накара да направим микробиологично изследване за туберкулоза. В повечето случаи чрез микроскопско изследване на храчка се установява кои болни са бацилоотделители, за което са необходими само 30 минути. В други случаи се изчакват посевките и са необходими поне 14 дни, а понякога и повече от месец. При по-трудните клинични случаи може да се налага фибробронхоскопия с изследване на бронхоалвеоларна течност и биопсия.“

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве