Проф. д-р Красимир Антонов: Излишно се бави лечението на вирусните хепатити

Проф. д-р Красимир Антонов вижда сериозен проблем в бавното отпускане на лечение.

Докато се изчакват 6 месеца за проследяване, инфекцията уврежда черния дроб

Безинтерфероновата терапия води до излекуване в 96% от случаите

Ако България иска да постигне целите си за елиминиране на вирусните хепатити, трябва до 2030 г. годишно да лекува 8700 души за хепатит С и 45 000 за хепатит В. Тези цели са поставени в Националната програма за контрол и превенция на вирусните хепатити в България 2021–2025 г., която беше приета преди две години. 

У нас по официални данни 87 000 са инфектираните с хепатит С, 226 000 са тези с хепатит В. Диагностицираните обаче са едва 10% от инфектираните, като годишно само 1% от тях се лекуват поради ниското ниво на скрининг и бавния процес по започване на лечението, беше съобщено на национален форум, посветен на елиминирането на хепатит B и С в България, състоял се в средата на февруари. 

„Не сме 1989 г., когато за единия от видовете хепатити казвахме, че е „нито А, нито В“. Сега сме 2023 г. и не само знаем кой е вирусът, но и имаме лечение за него – напомня проф. д-р Красимир Антонов, втори мандат председател на Българското дружество по гастроентерология и председател на Експертния съвет към здравното министерство по изпълнението на Националната програма за превенция и контрол на вирусните хепатити. – Осем години се борихме за Националната програма, имаме я и това позволява България да има национална политика в тази област. СЗО препоръчва лечение на всички диагностицирани с вирусен хепатит С на възраст над 12 години, независимо от стадия на заболяването. Имам информация, че вече могат да се лекуват и малки деца – над 3-годишна възраст.“ 

Продължителността на безинтерфероновата терапия е от 8 до 12 седмици, успеваемостта – над 96%. Тя е универсална – и за хепатит С, и за цироза, не зависи от възрастта и стадия на заболяването. Предишната интерферонова терапия се понасяше тежко от болните - с инжекции и проверка на кръвната картина всяка седмица. Те имаха потиснат имунитет, което създаваше опасност от бактериални инфекции. Съвременното лечение е толкова мощно, че 24 часа след като се вземе първото хапче, вече няма вирус в кръвта, твърди професорът. 

„У нас беше направено много за двете години от приемането на програмата. Разполагаме с най-съвременните медикаменти за лекуване на вирусната С инфекция – казва проф. Антонов. - Диагностиката ни също е на световно ниво. Проблемът е друг - смени се терапията, но критериите на НЗОК за диагностиката останаха непроменени. Според изискванията на касата за отпускане на лечение при хепатит С нелекувани пациенти или такива, които не са отговорили на лечението с антивирусна терапия, трябва да се проследяват в продължение най-малко на 6 месеца. Това го няма никъде по света. То е копи-пейст от изискванията за лечение на вирусен хепатит В, което никой през годините не се е сетил да промени. Важи и за тези, които са неуспешно лекувани. При тях се получава така, че трябва да чакат 12 месеца.“ 

Изискването за задължително 6-месечно проследяване на пациентите с хепатит C и за биопсия при хепатит B са абсурд, който води до непростимо отлагане на терапията с всички тежки последици от това. Никой, който знае, че има антитела за хепатит С, няма да чака 6 месеца, без да знае защо. Той внася документите си в НЗОК, където се чака още два месеца за отпускане на лечение. През това време, ако тестът е направен по-рано, резултатите му изтичат, защото те важат 6 месеца, и всичко трябва да се повтори отначало. Пациентът се приема отново в лечебно заведение по клинична пътека и се правят същите изследвания… 

Тези 6 месеца чакане крият риск много други хора да бъдат заразени, особено в общности като затворите. Да не говорим, че за този период настъпват сериозни увреждания на черния дроб, най-вече ако човекът продължава да пие алкохол. Инфекцията може да се усложни и да се стигне до първичен рак на черния дроб, предупреждава проф. Антонов. 

Консенсусът на Българското дружество по гастроентерология е, че пациенти с нелекуван или неуспешно лекуван с антивирусна терапия хепатит С подлежат на лечение без забавяне с най-съвременните средства, с каквито нашата страна разполага.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве