Проф. д-р Красимир Минкин, неврохирург: Пациенти се отказват от лечение на напреднал Паркинсон

Дълбоката мозъчна стимулация е напълно безплатна от 2019 г., сега ще струва 6000 лв.

Решението на Здравната каса засяга и тези, на които предстои подмяна на батерията на вече поставено устройство

Имплантирането на устройство за дълбока мозъчна стимулация (ДМС) при напреднал Паркинсон вече ще се доплаща от пациентите, реши Здравната каса. Устройството генератор подава по електроди към мозъка нискочестотен ток, който въздейства на определени центрове и тушира неприятните симптоми на паркинсона. Болните имат по-добър живот и по-дълго остават независими от чужда помощ.

Методът е въведен у нас през 2013 г. и след упорита борба на лекари и пациентски организации стана напълно безплатен за болните от 2019 г. Сега той ще им струва 6000 лв. Хората с вече имплантирани устройства ще заплащат същата цена при подмяна на батерията, което се налага на всеки четири години. Новината шокира пациенти и породи отказ от лечение поради невъзможността им да си го позволят финансово. Затова по повод 11 април – Световния ден за борба с болестта на Паркинсон, лекари и пациенти призоваха Здравната каса да промени становището си.

Решението е изненада и за медиците. То не е коментирано предварително и е дошло съвсем неочаквано. В УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ – водещата наша болница при лечението на болестта на Паркинсон с метода ДМС, са получили писмо с решението след 1 януари т.г. Наложило се вече одобрени пациенти, знаещи, че лечението е безплатно, да бъдат информирани пост фактум, което им се е отразило крайно негативно, информира проф. д-р Красимир Минкин, специалист-неврохирург. Именно неговият екип въвежда дълбоката мозъчна стимулация в България през 2013 г.

„Получихме официално писмо от НЗОК, че медицинските изделия вече не са в списъка с изделия, които се реимбурсират напълно. Причината е, че производителите на устройствата са увеличили цените им с 10%. Имаше различни варианти да се запази стабилността на НЗОК, но да не бъдат карани пациентите да доплащат – например да се намали годишният лимит процедури. Не бяхме предварително информирани, никой не се допита до лекарите, до пациентите. Взимането на такива решения без участието на лекарите, пациентите и пациентските организации, само от страна на НЗОК, без обсъждане, води до това един от методите, какъвто е ДМС, да бъде дискриминиран спрямо другите методи на лечение и съответно да бъдат дискриминирани и пациентите“, коментира проф. Красимир Минкин.

Болницата възразява пред касата и посочва, че методът е най-старият и утвърден в цял свят при борба с напреднала Паркинсонова болест. Той е и най-евтин в сравнение с други два метода на лечение с медикаменти и доказано с най-малко усложнения. Въпреки това засега положителен отговор от НЗОК няма, но лекарите се надяват на диалог за премахване на доплащането поне през следващата година.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве