Проф. д-р Мая Константинова: Сензори и помпи контролират диабета по-добре

Проф. Мая Константинова съветва пациентите да се насочат към по-модерните методи за контрол на диабета.

У нас децата с тип 1 са три пъти повече в сравнение с 80-те години

Страдащите българи са над половин милион

Над 537 млн. възрастни в света страдат от диабет. Прогнозите са до 2030 г. броят им да нарасне до 643 млн., а до 2045 г. - до 783 млн. Над 9 млн. деца и млади хора на планетата живеят с диабет тип 1 - инсулинозависим. Броят на диабетиците в България е над 503 000. Тези данни бяха изнесени на информационната среща “Живей свободно с диабет”.

Проф. д-р Мая Константинова, председател на Българското национално сдружение по детска ендокринология и един от лекторите на срещата, отбеляза, че у нас са достъпни почти всички инсулинови препарати, използвани в световната практика. Не само видът на инсулина, но и начинът на неговото приложение са важни за предпазване от късните усложнения на болестта, които могат да засегнат очите, бъбреците, сърцето, нервната система и реално всички органи. Това е от ключово значение за децата и подрастващите с диабет.

Новите технологии подобряват качеството на лечението и живота с диабет, като свеждат до минимум риска от усложнения. Сензорите за проследяване на кръвната захар например показват ясно ефекта от инсулина, храната, спорта, което прави живота на пациентите предвидим и контролиран. Те са модерна преносима технология, която следи и предава нивото на кръвната захар на всеки 5 минути. Устройството се поставя на подходящо място на тялото и чрез специална технология може да се свърже с няколко мобилни устройства - телефон, таблет или компютър. При някои от най-съвременни устройства тази информация може да бъде споделена с мобилните устройства на най-близките членове на семейството. При рязка промяна (покачване или спад) на кръвната захар технологията алармира пациента по-рано, за да има време да предприеме необходимите мерки. По този начин родителите на децата с диабет могат непрекъснато да следят нивото на кръвната им захар. Сензорът е подходящ дори за новородени.

Инсулиновите помпи пък осигуряват най-физиологичното дозиране на медикамента. Помпата изисква само една доза инсулин на 72 часа (докато настъпи смяна на инфузионния комплект). Тя е по-точна и прецизна от стандартното прилагане на инсулин. Помпите подобряват качеството на живот на пациентите и удовлетворението от лечението. Чрез тях диабетът може да се контролира амбулаторно и не се налага приемане в болница.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве