Проф. д-р Снежина Василева: Розацеята и акнето се влошават от слънцето

Проф. д-р Снежина Василева предупреждава хората с фотодерматози да избягват слънцето.

Светлината от екраните състарява кожата

Оцветената фотозащита е добро и съвременно средство

Когато говорим за защита от слънцето, обикновено имаме предвид физически здравите отпускари, които се припичат по плажовете, понякога в най-опасните часове, без да си дават сметка за възможните последици върху тяхната кожа. А какво очаква пациентите, които вече имат диагностицирано някакво кожно заболяване и също се излагат на слънце?

„Много голяма част от пациентите с диагноза, да не кажа половината от тези, които ни посещават за консултация, се притесняват и винаги питат дали това на кожата им е рак. Другата половина питат дали имат алергия. Много често се споменава слънчева алергия. Това е много обобщаващо понятие, включващо множество различни заболявания. Някои от тях нямат нищо общо с алергични механизми, а става въпрос за тежки генетични заболявания като ксеродерма пигментозум например. При нея не може да се възстанови увредената от ултравиолета ДНК. Много често болните страдат от рак на кожата по тази причина“, обяснява проф. д-р Снежина Василева, ръководител Направление по автоимунни булозни заболявания в Клиниката по кожни и венерически болести в УМБАЛ "Александровска“.

Има кожни заболявания, които са чисто възпалителни – например розацея, която изключително много се влошава от слънцето, и посестримата й – акнето, както ювенилното, така и другите видове.

„Трябва да добавим и групата на съединително-тъканните заболявания като лупус еритематозус (вълчанка), дерматомиозит, автоимунни заболявания, които имат сериозно влошаване от слънцето – допълва проф. Василева. - Да не говорим, че има и други автоимунни болести като пемфигус, булозен пемфигоид, които също налагат пациентите да избягват излагане на слънце. Някои пациенти съобщават за ежегодна поява на обриви по цялото тяло през май, които изчезват през лятото, за да се появят следващата година. Това е т.нар. светлинна полиморфна ерупция, която също не е алергично заболяване, но се влошава от слънцето.“

Всички тези кожни заболявания изискват много старателна фотозащита, повече от един път на ден, така както се профилактира и ракът на кожата. От известно време към средствата за фотозащита се включиха оцветените фотоекрани, които се одобряват изключително много в САЩ. Те могат да паснат на всеки тен на кожата. Става въпрос за минерални екрани или фотоекрани, към които е добавен някакъв цвят и той може да се избере спрямо естествения тен. Това добро и съвременно средство подсигурява много добра фотозащита, препоръчва проф. Василева. Иначе минералните екрани, които по принцип съдържат цинк и талк, правят лицето бяло, като на гейша.

Има комбинирани продукти, които едновременно хидратират, съдържат фотозащита и са оцветени. Към някои от тях има включени и антиейджинг компоненти. Ако не разполагате с такъв, спазвайте следната последователност: първо се слага хидратиращата грижа, серумът, а отгоре се нанася фотозащитата. Ако тя се сложи най-отдолу, всичко отгоре може да я размие.

Механичната фотозащита е като огледало, тя отразява ултравиолетовата радиация, а не я поглъща в кожата. Химическата фотозащита поглъща кванта светлина, трансформира го на атомно ниво, след което този квант или фотон излъчва светлинната енергия като топлинна. И двата вида защита – механична и химична – са добри.

Най-често се говори за слънчевата светлина, а се пренебрегва тази от екраните на компютри, лаптопи и таблети. Тя също може да влоши някои дерматози, предупреждава проф. Василева. Особено вредна е синята светлина, която е причина не само за кожни проблеми, а в офталмологията е главната причина за развитие на катаракта при възрастни хора. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве