Проф. Емил Паскалев, нефролог: Бъбреците винаги страдат при диабет

Проф. Емил Паскалев съветва диабетиците редовно да проследяват бъбречната си функция.

Изследване на креатинин и албумин веднъж годишно ще предотврати тежко увреждане

С възрастта организмът филтрира все по-малко кръв

Хората с поставена диагноза захарен диабет у нас са около 500 хиляди, но вероятно броят им е много по-голям - около 800 хиляди. Обикновено диабетът се свързва с увреждане на сърцето и кръвоносните съдове, по-рядко се говори, че той в повечето случаи засяга и бъбреците.

Един от трима диабетици има или ще развие хронично бъбречно заболяване (ХБЗ), каза проф. д-р Емил Паскалев, председател на Българското дружество по нефрология, по време на десетата среща “Часът на диабета”, която този път бе с акцент върху бъбрека. България е на едно от челните места в Европа по честота на бъбречните заболявания - 13% от населението, или 1 на всеки 8 човека. Ако ХБЗ се открие рано и се лекува адекватно, не е задължително увреждането на бъбреците да стане необратимо и да се стигне до хемодиализа или трансплантация на бъбрек. Напротив, има възможност процесът да стане обратим. За целта обаче трябва редовно да се проследява бъбречната функция, а това става чрез рутинно изследване на креатинин и албумин в урината веднъж годишно. Хората, които знаят, че имат диабет, би трябвало да правят това изследване на 6 месеца. То се заплаща от НЗОК.

Бъбреците имат важната функция да филтрират кръвта в организма и така да пречистват тялото от ненужни продукти. На денонощие през тях преминават около 1500 литра кръв. Когато тази им способност намалее под определено ниво и това продължи 3 и повече месеца, говорим за ХБЗ. Ако увреждането не се лекува, то прогресира и може да се стигне до хронична бъбречна недостатъчност. По-често обаче ХБЗ води до увреждане на сърдечната функция, защото бъбрекът и сърцето са неразривно свързани. Хората с ХБЗ е 6 пъти по-вероятно да загинат от сърдечно-съдово заболяване, отколкото да развият бъбречна недостатъчност.
Най-важните причини за ХБЗ са захарният диабет (38%) и артериалната хипертония (28%). Диабетът задължително атакува бъбрека, въпросът е кога във времето ще се случи това, подчерта проф. Паскалев. Той направи разлика с намаляването на функцията на бъбрека, което става с напредването на възрастта. При хората над 75 г. тази функция се снижава естествено, но това не е болестно състояние.

На срещата бе представена новата секция в сайта диабет.бг, създадена специално, за да дава полезна информация на хората с диабет как да се грижат за бъбреците си - какви изследвания да правят, за какви симптоми на ХБЗ да следят, как да се хранят правилно.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве