Проф. Михаил Константинов, пред “Труд”: Правителството пада, избори през септември

В 47-ото Народно събрание едва ли ще може да се състави друго мнозинство и предсрочните избори ще са през есента, прогнозира пред “Труд” проф. Михаил Константинов.

Нинова до последно иска да стои във властта, Христо Иванов моли ИТН да се върнат за преговори

Петков търси 12 депутати за ново мнозинство

Предсрочните парламентарни избори ще са най-късно в края на септември, в краен случай - първите дни на октомври. Това заяви пред “Труд” експертът по изборни процеси у нас проф. Михаил Константинов в специален коментар по повод на изявлението на лидера на ИТН Слави Трифонов, че изтегля министрите си от правителството и напуска коалицията.

“Продължаваме промяната” ще бъде бламирана от Народното събрание, но има парламентарни процедури по завъртане на рулетката и затова ще избираме нов парламент най-късно в ранната есен”, обясни ситуацията проф. Константинов.

“Все още не сме в парламентарна въртележка, ако правителството бъде бламирано, а то ще бъде бламирано, защото министрите са назначавани от парламента, не ги е назначавал Кирил Петков, най-вероятно той ще бъде бламиран и влизаме в парламентарна рулетка, когато мандатът се дава на най-голямата партия и т. н., но никой няма интерес да задържа мандат и тогава президентът Румен Радев трябва да назначи служебен кабинет и да се започне подготовката за предсрочни избори.

По-рано през деня стана ясно, че трима от министрите на “Има такъв народ” напуснали сърдити на коалиционните си партньори заседанието на Министерския съвет. Външната министърка Теодора Генчовска, регионалният министър Гроздан Караджов и спортният министър Радостин Василев не били съгласни с парите по актуализацията на бюджета, трябвали са им повече за техните ведомства и затова демонстративно не дочакали края на съвещанието при премиера Кирил Петков. Четвъртият министър от квотата на Слави Трифонов в правителството - Александър Николов, не присъствал на редовното заседание на правителството.

Според депутати от управляващата коалиция и опозицията, все пак в 47-ото Народно събрание ще бъде направен опит да се гласува “някаква актуализация на бюджета”.

При изявлението си Слави Трифонов специално отбеляза, че “депутатите от “Има Такъв Народ” ще подкрепят актуализацията на бюджета в частта на социалните мерки и пенсиите на хората. Но няма да подкрепят останалата част, защото е вредна и води страната към разруха”. Пак избраници напомниха, че промените в изборния кодекс за въвеждането на гласуване по избор на хората с хартиени бюлетини или машини, е важно да бъдат направени преди разпускането на парламента.

“Тласкаме България към избори, към хаос, към управление с плаващи мнозинства”, заяви лидерът на ДП Христо Иванов и призова ИТН да се върнат на масата на преговори.

“Готови сме на правителство на малцинството”, заяви на извънредна пресконференция премиерът Кирил Петков и обяви, че търси 12 депутати, които да подкрепят правителството. “Промяната” имаше общо 134 депутати, но с излизането на ИТН стават 109. За мнозинство са необходими 121 гласа. Петков се закани, че още в четвъртък ще бъде внесен проектозаконът за изменение на КПКОНПИ в парламента и призна седмица по-късно след публикации, че за шеф на мегакомисията против корупцията иска вътрешния министър Бойко Рашков.

Последна от коалиционните партньори направи изявление Корнелия Нинова, която обяви, че в неделя свиква извънреден Национален съвет на БСП. Но предварително обяви, че ще предложи на пленума “пълна подкрепа за Бойко Рашков като шеф на КПКОНПИ” и даде да се разбере, че до последно ще стои в правителството.

Из изявлението на лидера на ИТН Слави Трифонов: Петков захвърли националния интерес на България спрямо Северна Македония и ни води към фалит!

Причините, поради които тази коалиция не работи и поради които ние нямаме място в нея, са две - Македония и фактът, че в държавата вече няма пари. По отношение на Северна Македония, министър-председателят води друга външна политика, различна от политиката на Министерство на външните работи, различна от политиката на Парламента и различна от политиката, декларирана на консултативния съвет при президента. Министър-председателят си има друг външен министър.

Той се казва Весела Чернева. Министър-председателят е обещал на различни лидери от Европа и света, че ще вдигне ветото пред Северна Македония и прави всичко възможно това да се случи, въпреки че огромната част от българските граждани искат Северна Македония да започне преговори, чак когато изпълни договора между двете държави, подписан през 2017-та година. По този начин Кирил Петков грубо, безпардонно и едностранно нарушава подписаното коалиционно споразумение. Македония е важна част от нашата история и нашата душа и никой няма право да взема еднолични решения против волята на българския народ. Това се нарича най-простичко - национално предателство.

По отношение на бюджета и парите на държавата. Откакто Асен Василев е финансов министър, в държавата хвърчат едни милиарди нагоре-надолу. Никой няма право да експериментира с тях. Еднолично. Да ги харчи, както намери за добре и да прави каквото си иска, ако ще не да е завършил Харвард, а да е завършил Междугалактическия институт. Имам достатъчно информация, за да ви дам факти:

• Никой не знае за какво се изхарчи най-голямата сума в историята на България - 9 милиарда лева за 9 дни през декември 2021 г.

• Четири милиарда се източиха от енергетиката и се изхарчиха за текущи нужди. Тоест, вземаха се пари от енергетиката и се харчеха, защото няма достатъчно други приходи.

• Милиард и двеста милиона от държавните дружества се взеха, за да се купи зърно. Но зърно няма, а и милиард и двеста няма. Къде са?

• Повечето т. нар. “мерки”, планирани за актуализацията на бюджета, само ще увеличат инфлацията и ще обезценят и малкото останали пари на хората.

• Къде е борбата с мръсните пари, които така щедро щяха да ловят? Къде са осветлените корупционни схеми на предишното управление? 

• Къде са онези 8 милиарда кражби от бюджета и защо не са в държавата тези пари? 

• Как ви звучи намерението на Асен Василев да изтегли нов дълг - над 10 милиарда лева само за тази година? Кой мислите, че ще ги плаща - той или ние и нашите деца?

В крайна сметка, освен захвърлянето на националния интерес на България спрямо Северна Македония, министрите на “Продължаваме промяната” водят държавата, тоест всички нас и към фалит.

Заради моралния избор не направих правителство, когато имах най-много депутати. Заради моралния избор и сега, сам, доброволно излизам от управлението. Ако целта беше облаги - щях да стоя усмихнат и ояден в тази коалиция. Само че, за разлика от “Продължаваме Промяната”, аз не съм такъв.

Така че изтеглям министрите на “Има такъв народ” и слагам край на тази коалиция и на тази агония.

Конституционалистът проф. Пламен Киров пред “Труд”: Това не е емоционално изявление, това е рационално поведение

Министрите участват в правителството в лично качество, така че те не могат да бъдат изтеглени от политическия лидер на политическа партия, от името на която те участват в правителството. Тоест за да имаме промяна в състава на Министерския съвет, те трябва да подадат оставка. Оставката е личен акт, от която настъпват правните последици, че министър-председателят трябва да предложи на тяхно място други министри, които трябва да бъдат одобрени с гласуване от Народното събрание. От това политическо изявление на Слави Трифонов, разбира се, настъпват правни последици и ако някой си мисли, че това изявление е емоционално, не е така - това е рационално поведение. В случаите, когато един от коалиционните партньори остава излъган в очакванията си, че е неговите мнения ще се чуят и ще бъдат отчитани в политическата коалиция, която е излъчила правителството, когато той не може по никакъв начин да влияе върху правителствената политика, а на него е отредена ролята само да подкрепя инициативите на правителството в парламента и неговите министри да участват в дейността на изпълнителната власт, съвсем логично е тази политическа сила да напусне коалицията, защото от дейността на правителството тя трупа само негативи. Това никоя политическа сила не би искала да се реализира, защото рано или късно идват избори и всяко поведение е ориентирано към това.

Борислав Цеков, д-р по конституционно право, пред “Труд”: Съсипаха всичко и в 12 без пет се опитват да са невинни, но са съучастници

В така създалата се ситуация, министрите, които са излъчени от партията на Слави Трифонов, трябва да подадат оставка. С това няма да падне правителството, тоест, изтеглянето на славитрифоновите министри не означава автоматично падане на правителството, то ще продължи да съществува и след оставката на министрите, те ще имат статута на министри в оставка, докато парламентът не избере или съответно не успее да избере нови министри. Въпросът е дали в Народното събрание може да се сформира мнозинство за нови министри, които да застанат на мястото на тези от ИТН. Но кабинетът не пада автоматично с оставката на тези министри. Това е съвсем нормална политическа ситуация, едни министри, по-скоро партийният им началник е решил, че повече не може да са министри. От тук нататък те трябва да спазят конституцията, а тя повелява да подадат оставка. Парламентът влиза във функциите си и трябва да избере нови министри. Ако успее да избере и да събере мнозинство. Това е един опит за измиване на ръце от страна на партията на Слави Трифонов. Те участваха във всички безобразия до сега, които докараха България пред прага на фалит, съсипаха всичко и сега в 12 без пет решиха да се правят на ангели невинни. Не са невинни, съучастници са. По конституция, всеки министър в оставка е длъжен да изпълнява функциите си до избора на нов. Но понеже сме забелязали, че конституционната и политическата култура на тези хора съвсем не е висока, допускам, че те може да спрат да ходят на работа. Ако го сторят, то тогава до избора на нови министри от парламента правомощията на съответните министри ще се изпълняват от някои от заместниците им. Има няколко месеца, всичко зависи от парламента. Ще видим дали това правителство на Кирил Петков ще оцелее след тази правителствена криза, която се създава, или не.

Стойчо Стойчев, Политолог, пред “Труд”: Върви се към нов кабинет на малцинството като на Любен Беров

Коалицията остава без един член, което оттук насетне прехвърля решение към останалите партии в коалицията какво ще правят при това положение. Само трите партии нямат достатъчна парламентарна подкрепа, за да гарантират устойчиво управление. Това не означава, че пада правителството или ще има предсрочни избори, а означава, че момента правителството е в криза, в която трите оставащи партии трябва да решат. Единият вариант е, че ще карат така известно време като правителство на малцинството, другият е да решат да търсят някакъв вид подкрепа от друга партия. Макар да не виждам коя да е тя - ГЕРБ, ДПС или “Възраждане”. Става въпрос за официална подкрепа, защото ако е неофициална, пак е същата хипотеза на правителството на малцинството. Следващият вариант е някаква пътна карта към нови предсрочни избори. Да решат да са с местните избори наесен или в друго време. Аз обаче предполагам, че ще се съберат трите парии и ще си кажат, че е тъжно, че ИТН напускат, но понеже е много сложна ситуацията, тежка е кризата, много ги настъпва мафията, те няма да дестабилизират правителството и ще продължат да управляват така и ще се търси парламентарна подкрепа за всяко отделно законодателно решение. Ще е нещо като нов кабинет на Любен Беров. Малцинствен с три партии, които уж носят отговорност, но решенията ще се договарят с този и онзи. Ще избутат донякъде. Като и по онова време темите са газ и ток. Сега газът е в окото на бурята, стига се до плаващи мнозинства.

Доц. Антоний Гълъбов, политолог пред “Труд”: Не е моментна реакция, а конфликт за свръхконцентрацията на пари

Изявлението на Слави Трифонов изглежда емоционално на пръв поглед, но не е. Особено през последните седмици, ИТН даваше много сигнали за това, че става дума за натрупване на напрежение и противопоставяне в тази посока. Така че първото нещо, което ми се струва важно е, да оставим настрани обяснението за моментна реакция. Нещо повече, отговорът, който последва от брифинга на “Продължаваме промяната”, показа истинската дълбочина на конфликта, който всъщност излезе на повърхността само преди часове. Друго нещо важно е, че конфликтът не е с Кирил Петков. Това, което повтаря “Има такъв народ” от повече от три месеца, е за свръхконцентрацията на управлението на парите. Това отношение за Северна Македония, обвиненията за двойствена политика са по-слабият аргумент. Силният аргумент е противопоставянето срещу управлението на Асен Василев.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения