Проф. Николай Овчаров: Битката при Русокастро влиза в илюстрованата история на Средновековна България

Проф. Овчаров и кметът на Камено Жельо Вардунски

Потенциалът от гледна точка на културния туризъм на древната крепост Русокастро е сто процентов. Това заяви проф. Николай Овчаров, който посети разкопките на крепостта в община Камено и коментира, че ще предложи Русокастро да влезе в националната програма за финансиране на културния туризъм.
"В момента с проф. Пламен Павлов правим нещо уникално- илюстрована история на Средновековна България, с 36 картини, като 12 са образи на царе, 12- на царици и 12 на сражения. Едното от тях е битката при Русокастро", каза още проф. Николай Овчаров. Ще бъде направена битката за портата на Русокастро. Крепостта е свързана с цар Иван Александър. - "Това е най- голямата българска битка през XIV- ти век. Тя се провежда на 18. VI. 1332 година. Тогава 2000 татари помагат на осем хилядната българска армия. Битката е описана от двама византийски хронисти, от две различни гледни точки. Тя завършна с победа на българите които обсаждат крепостта и очевидно спират водата на града от откритата Водна кула при разкопките. Така градът е притиснат и византийския император, който се крие вътре, вдига бялото знаме.

Накрая, след като България си връща много крепости, българският цар Иван Александър казва "Годината има четири годишни времена, и това трябва да знаете: времето се мени". Това не е иносказателно съждение, а фактът че в четирите сезона след възцаряването му, са станали много събития.
За предстоящия сезон, шефът на Бургаския музей- Милен Николов, който води и разкопките в крепостта Русокастро,  съобщи, че предстои интересна програма- нощ на музеите, както и много изложби през лятото. Ще бъде представена експозиция, която е подготвяна осем години. Това е колекция от пясъци от цял свят. Около 60 държави и плажове ще бъдат представени, включително от плажа Копакабана.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони