Проф. Николай Овчаров: В Министерство на културата цари хаос, спряха парите за археологически разкопки

В Министерството на културата "цари хаос" и средства, които всяка година се отпускат като целеви субсидии от Министерството на финансите за проучване на обекти, сега очакваха "да" от Министерство на културата, без парите да са от неговия бюджет. То каза обаче "Не". В момента сме лишени от тези средства. Надявам се това правителство, не знам колко време му остава, да вземе решение и да ни се дадат поне част от тези средства, за да можем да закърпим годината. Ние сме сезонни работници - в средата на лятото сме, а още не сме започнали да работим. Това каза в интервю за БНР археологът проф. Николай Овчаров.

"Често ругаят европейските проекти, а те за културния туризъм са като преливане на кръв на пострадал човек. Българската държава няма възможност да обгрижва тези 43 хиляди обекта (археологически - б.р.), които са регистрирани, камо ли да ги превръща в обекти на културния туризъм. затова дойдоха тези европейски проекти, благодарение на които се направиха страшно много обекти - и старите столици, и тракийските гробници, които са десетки. Европейските проекти плюс финансирането от държавата дава възможност полека-лека да настигаме другите държави, които имат богати паметници и да развиваме културния туризъм у нас", допълни професорът.

Той обясни, че проектите от ЕС са структурирани така, че в тях няма пари за разкопки: "Предполага се, че всяка страна трябва да има достатъчно достойнство, за да може сама да финансира проучването на своите обекти. ЕС поема консервирането, инфраструктурата и т.н., което е много по-скъпо, т.е. те поемат основната част, но първо трябва да разкрием тези обекти, за да можем да кандидатстваме по тези проекти".

Археологът посочи, че Община Кърджали печели вече 7 европейски проекта за Перперикон, които се надграждат и са за над 18 млн. лева: "Така постепенно Перперикон се превръща в това, което е, и което искаме да бъде. Още около 3-4 години са необходими и с тези проекти вече ще имаме един град от типа на Ефес в Турция".

"Разкриването на археологическите обекти е много дълга и сложна работа. Вече 22 години работим по Перперикон, напреднали сме много - над 2/3 от града е разкрит. Работата на подобен тип обекти си е за един цял човешки живот. ... Систематичното разкриване на големите антични и средновековни градове е много сложна задача и затова с нея не се хващат много хора", обясни той.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България