Професор Нина Дюлгерова, експерт по геополитика, пред „Труд“: България е инструмент на САЩ срещу Русия

От 24 юни до  28 юни 2022 г. България беше в центъра на две скандални решения.

Европа се разрушава чрез икономическите санкции – те правят по-силна Русия, но разграждат икономиките на Стария континент. В енергийния 21 век санкциите поставят на сериозно изпитание всяка една държава членка на ЕС, свързана с конвенционалните източници – нефт и газ, които продължават да бъдат сериозен дял в енергийния микс на всяка една държава от Европа. Отказът от руски нефт и газ, в отсъствието на реална енергийна алтернатива поставя обществата пред бъдещи много сериозни изпитания. Това казва пред „Труд“ професор Нина Дюлгерова.

- Професор Дюлгерова, изгонването на 70 дипломати и служители на руското посолство предизвика противоречиви реакции. Какъв е вашият прочит на това събитие, което няма аналог в историята ни?
- България е държава, в която народът независимо от политическите промени в историята и съвременността си има една устойчива положителна визия към Русия – няма значение дали говорим за империя, за съюз или федерация. И независимо от пропагандата, независимо от външни влияния и конюнктура тази устойчивост на русофилството е доказан факт. Наскоро излезе едно изследване на Евростат, където отново, за пореден път, бе потвърдена тезата, че над 60 % от българите са с положително отношение към Русия. И за мен това абсолютно незаконно и недоказано решение на премиера в оставка Петков е еманация на незачитането на правни норми и на законите. Трябва да се уточни, че не става въпрос само за дипломати – повечето са служители на посолството и семейства на дипломатите. Обществената реакция тепърва ще се засилва заради лъжите, недобрата формулировка и отсъствието на убедителни аргументи за шпионаж от страна на руските служители. 

- Кирил Петков се позова на Виенската конвенция от 1961 г., заговори и за обосновани предположения свързани с шпионаж...
- Ако трябва да се прилага буквално Виенската конвенция, то трябва да се закрият всички дипломатически служби не само в Българя но и по света. Откакто съществуват държави дипломатическите служби работят за разширяване и утвърждаване на икономически отношения, но и за създаване на политически формат за водене на успешни в полза на интересите на обществата преговори. Не случайно се казва, че когато се прекъсне диалога започва войната и да се говори за шпионаж по отношение на конкретно  дипломатическо представителство означава на преден план да се постави конфронтацията и да се влезе в спиралата на неразбирането и конфликта. Това може да се приложи към представителството на всяка една държава, която има акредитация в приемащата страна. Практиката е доказала, че обвинението в шпионаж на дипломати е най-висока оценка за техния професионализъм и начин за елиминиране, за да да останат по-слабите.

- Може ли да се вярва на премиера в оставка който твърди, че с дейността руските дипломати са нанасяли вреди на България?
- Ако разглеждаме решението на Петков, свързано с конкретния измислен казус, процесът може да се моделира. За един много кратък период от време  от 24 юни до  28 юни 2022 г. България беше в центъра на скандални решения – първото беше по време на срещата на върха на ЕС, а второто бе по време на срещата на върха на НАТО. В първия случай, българският парламент, след драматично заседание, взе решение за сваляне на забраната за  започване на преговори за еврочленство със Северна Македония. Това решение бе взето в разрез с правилата на самия ЕС за започване на подобни процедури. Скандално е решението за започване на преговори с Украйна и Молдова, защото още преди известно време, когото под егидата на българското европредседателство се постави въпроса за бъдещо членство на страните от Западните Балкани, тогава се подчерта, че не бива да има междудържавни проблеми по границите като този Косово-Сърбия и спора между София и Скопие. Украйна не е държава в истинския смисъл на термина, тъй като на нейна територия се водят военни действия и има спорни граници с Руската федерация. Молдова от своя страна има т.нар. „замразен конфликт”, а това е Приднестровието. Това е гаранция за тлеещи конфликтни зони и бъдеща категорична нестабилност – и политическа и икономическа. Тези политически решения на върха на ЕС за пореден път доказват реалната невъзможност в бъдеще да се осъществи разширяването както към Западните Балкани, така и към Украйна и към Молдова. Подобни политики на европейския елит и взетите на 24 юни решения поставят началото на края на ЕС. На 28 юни, на срещата на върха на НАТО се случиха две неща – първото е, че Турция се отказа  от ветото си за членство на Финландия и Швеция. Второто е, че България беше включена в натовския сценарий срещу Русия с безпрецедентното изгонване на 70 служители на руското представителство. И в единия и в другия случай, България бе съществена част от геополитическите процеси в Европа. Страната ни е използвана като инструмент на Алианса срещу Русия.

- Това случайно съвпадение на събития ли е или  допускате нещо друго.
- Склонна съм да приема, че това е част от предварително подготвени ситуации, свързани с решенията на Алианса за засилване и укрепване на Източния фланг с увеличаващ се брой военни подразделения на ниво бригада. България беше включена в натовските планове с фрапиращия факт – изгонването на руските дипломатически служители от страната.  Изводите, които се налагат са следните: Първо, че военната ситуация в Украйна не е в полза на Киев, САЩ, НАТО и Европа. И второ, че София бе посочена като субектът, който трябва да понесе негативите от провалящия се военен сценарий за разрушаването на Русия. Отново се повтаря изтърканата мантра за руските шпиони. Поставя се въпроса: тогава можем ли да определим като шпиони дипломатите на всички останали посолства и консулства, или да приложим поговорката, крадецът вика дръжте крадеца.

- Кой стои зад подобен сценарий, ако въобще има такъв?
- Аз съм привърженик на теорията на конспирацията, защото за да вървят подобни процеси те имат своето начало. Винаги има сценаристи, в международните отношения сценарият никога не е с положителна посока. Винаги има елемент на разграждане и на разрушение и в случая съм склонна да приема, че атаките са и срещу Русия и срещу България.  Освен това, в последните години САЩ  винаги са били субектът, който определя, направлява и поставя акцентите и насочва към утвърждаването на Вашингтон като неоспорим световен лидер. В този контекст приемам, че действа англо-саксонското задкулисие, което е ориентирано към разрушаването на Европа. Европа се разрушава чрез икономическите санкции – те правят по-силна Русия, но разграждат икономиките на Стария континент. В енергийния 21 век санкциите поставят на сериозно изпитание всяка една държава членка на ЕС, свързана с конвенционалните източници – нефт и газ, които продължават да бъдат сериозен дял в енергийния микс на всяка една държава от Европа. Отказът от руски нефт и газ, в отсъствието на реална енергийна алтернатива поставя обществата пред бъдещи много сериозни изпитания. Политическият елит категорично работи в ущърб на интересите на собствените си народи и всъщност осъществява чужд сценарий. Би било нелогично да приемем, че решенията, които взема европейският елит са в защита на националните интереси на обществата, предвид резултатите, които виждаме от техните решения.

- Кирил Петков обяви, че със отказа от газовите доставки от Русия, България вече е енергийно независима. Това така ли е?
- Къде е тази енергийна независимост? Официалната информация за митичните танкери с втечнен американски газ е, че единият уж е пристигнал, а другият не знаят къде е. Задава се големият въпрос. Те наясно ли са, че харчат ентусиазирано народни пари с чувство за пълна безнаказаност. Как точно Петков ни е освободил от руската енергийна зависимост, при условие че нямаме алтернатива? Отказът на Европа от руският нефт и газ поставя своеобразен край на амбициозната програма за „зелен преход” и връща отново вредния въглеводород като източник на енергия. 

- Каква е ролята на САЩ в тези процеси? Доскоро сякаш България не бе интересна за САЩ, а напоследък нещата се промениха.
- България има два основни компонента, които винаги са били част от интересите на империите. Първо, територията е стратегическа зона и второ, българите са в основата на съвременната цивилизация. САЩ в момента, чрез Украйна правят опит да ударят и Русия, и България. Преди месец и половина Порошенко каза една определяща ситуацията фраза: Защитавайки Украйна, ние защитаваме Европа и България. Казусът Украйна е създаден от САЩ. Случайни неща няма, когато се говори за политика.  България е ключова стратегическа зона в Европа, която в момента концентрира големия експеримент наречен „Разрушаване на Европа”. Разрушавайки Европа, разрушавайки Русия чрез Украйна, която е измислена държава, подобна на Северна Македония, се формират условия за реализирането на два проекта. Единият е на финансово-спекулативния капитал, а другият е на индустриалния капитал. В първия случай, чрез чрез високите технологии, чрез икономическите санкции и чрез разрушаването на Европа се преследва унифицирането на света. Целта е унищожаването на държавите, заличаването  на етносите и религиите чрез изтриване на историческата памет. Вторият проект, който не бих казала, че е по-добър от първия  е свързан с азиатския геополитически вектор – Русия-Китай-Индия. Този вектор е на индустриалния капитал. През декември Москва-Делхи и Пекин подписаха серия от споразумения и договори, с които утвърдиха сътрудничеството в икономическата, в енергийната и военната област. В резултат на това проектът има големи възможности да бъде реализиран. Едва ли първият проект,  съществена част от който е украинският президент  Зеленски с  непрекъснатите му искания за оръжия и санкции срещу Русия ще може да бъде осъществен. Това означава вероятна реализация на втория проект, свързана с политическо и икономическо преструктуриране на глобалното пространство. Не трябва да се забравя, че върви паралелен процес за формирането на регионалните ценови зони, свързани с решенията от 29 март 2019 г. в Базел. Тогава златото измести долара. 

- България къде се намира в този динамичен пъзел?
- Вероятно ни е отредено пак да влезем в руската сфера, тъй като в новия световен ред  се прогнозира светът да се подели между Русия, САЩ и Китай. Пекин със сигурност измества Лондон в тази конфигурация. Какво ще е бъдещето зависи от военните действия в Украйна, от договарянията Москва-Вашингтон, от многозначните интереси на всяка една от Великите сили и разбира се, от креативните възможности на лидерите

- Ще ви върна към темата от началото на разговора ни. Какви ще са последствията за България от изгонването на руските дипломати и служители на посолството?
- Надявам се, че на едноличното решение на Кирил Петков, подсказано му отвън ще бъде погледнато със снизхождение и разбиране от Москва. Бъдещето ще покаже отново, че България не казва сбогом на Русия чрез този абсурд.

Нашият гост
Нина Дюлгерова е професор по международни отношения, доктор на икономическите науки (енергийна сигурност), доктор по нова и най-нова обща история. Специализирала е в Русия, Италия, Полша, САЩ, Холандия, Азербайджан. 
Автор на няколко книги и десетки статии.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта