Проф. Коручко Иванович: Създаваме Изследователски център за изучаване на мултидисциплинарни науки в Беларус и България

Заслуги за двустранното сътрудничество имат проф.Венелин Терзиев от българска страна и зам.ректорът по научните изследвания на беларуския ВУЗ доц д-р Владимир Климук

Създаваме Изследователски център за изучаване на мултидисциплинарни науки в приоритетни области на иновационното развитие на Беларус и България. Това заяви пред „Труд“ проф.Коручко Василий Иванович, ректор на Бароновичкия държавен университет в Беларус. 

Ученият има завидна биография. През 1973 г. Василий Кочурко успешно завършва Белоруската селскостопанска академия в Горки със специалност „Агрономия“. През 1982 г. защитава докторска дисертация., а през 2002 г. защитава степен доктор на селскостопанските науки. През 2003 г. става професор по специалност „Агрономия“. От 1967 до 1968 година работи в Мебелния завод в Кобрине, а  след това е главен агроном в в Стопанството в един от районите. От 1976 г. вече е директор на Експериментална база „Погодино“ и още същата година е издигнат за първи заместник началник на управлението по селското стопанство в Област Могильов.От юли 2004 г. е ректор на Бароновичкия държавен университет в Република Беларус. Има повече от 170 научни публикации  научноизследователски разработки. През 2009 г. е награден с почетен медал „За заслуги“, а през 2014 г. е удостоен с публична благодарност на Президента на републиката.През 2015 г. му е присъдено почетно звание „Заслужил работник“ в сферата на образованието в Република Беларус. През 2019 г. е удостоен със званието „Почетен професор“ на Бароновичкия държавен университет.

Проф.Иванович представи Държавния университет в Барановичи, Република Беларус като отличен пример за регионална институция, който е създаден през 2004 г. в съответствие с президентския указ.

"През 16-годишния период на своето съществуване учебното заведение се управлява от ректора в мое лице. Университетът се превърна в мултидисциплинарен комплекс за обучение на специалисти по икономически, правни, технически и технологични, информационни технологии, селскостопански, педагогически профили, икономика на труда и др. Създаден е център за научни изследвания и иновации. Особено значение отделяме на развитието на международни, културни и социални дейности. Университетът има пет факултета и център за специализирано следдипломно обучение, Институт за иновативни изследвания, Селскостопански колеж, Център „Конфуций“ и Център за трансфер на технологии", споделя проф. Иванович.

Ректорът разкрива и кои области на развитие са приоритетни за беларуското висше училище. 

„През последните пет години учените и изследователите от нашия университет активно участват в национални и международни научноизследователски и иновативни проекти в областта на икономиката, екологията, индустрията, информационните технологии и педагогиката. Работим активно и в разширяваме кръга от реални международни контакти, като осъществяваме сътрудничество със 134 научни и образователни организации в чужбина. Тази година благодарение на усилията и стремежите на нашите учени са установени контакти за сътрудничество с институции в България. Основната роля от страна на вашата страна беше изпълнена от професор д.н. Венелин Терзиев, който има изключителни заслуги  за активизиране на беларуско-българското сътрудничество заедно с мен и заместник-ректора по научните изследвания доц д-р Владимир Климук", подчертава проф. Иванович.

Ректорът допълва, че е планирано университетът скоро да реализира ползотворно  сътрудничеството с българските учени. 

"През декември тази година провеждаме международна научна конференция, на която проф. Венелин Терзиев и негов колега ще изнесат ключови доклади на пленарната сесия. Специално ще определим 3-4 области на сътрудничество в областта на науката, културата, образованието с достъп до съвместни проекти", информира проф. Иванович.

Той допълва, че с пряката подкрепа на институциите в Република България и Република Беларус той и екипът му планират реализирането на мащабен проект. Той предвижда създаването на Изследователски център в базата на Бароновичкия държавен университет за съвместно изучаване на мултидисциплинарни теми в приоритетните области на иновационното развитие на Беларус и България. 

В резултат на този проект ще се осъществява  подготовката на научни статии във водещи наукометрични бази, провеждане на съвместни научни конференции и семинари, както и организиране на съвместни научни и иновативни . Има идея и за организиране на периодични летни културни и образователни училища в двете страни, фокусирани върху учители, ученици и всички, които проявяват интерес.

"Планираме да разширим сътрудничеството с български институции с цел търсене на иновативни идеи в областта на образованието, науката, културата, съвместното им разработване и внедряване в нашите страни, което ще повиши конкурентоспособността на самите институции и ще активира нивото на научна и иновационна активност на страните партньори“, разкрива още проф.Иванович.

Той подчертава, че двустранното сътрудничество се реализира с усилията и съдействието на проф.Венелин Терзиев от българска страна и зам.ректорът по научните изследвания на беларуския ВУЗ доц д-р Владимир Климук. 

Проф. Венелин Терзиев е доктор на науките по Национална сигурност и Икономика. Редовен професор е във Военната академия „Г.С.Раковски“ и в Русенския университет “Ангел Кънчев”. Научните му интереси и публикации са свързани с проблематиката на икономиката, националната сигурност и социалното управление.

Владимир Климук е доцент и доктор по икономика. През 2010 г. завършва Барановичкия държавен университет със специалност „Икономика и организация на производството“, а две години по-късно завършва и второто си висше образование със специалност: „Банково дело“.През 2015 г. защитава докторска дисертация на тема: „Разработване на инструменти за оценка на ефективността на използването на материалните ресурси на индустриалните предприятия“.

От 2010 до 2016 година работи като преподавател-стажант и старши преподавател в катедра „Икономика и организация на производството“. Работил е и като икономист в планово-икономическия отдел в Мебелна фабрика„ Лагуна “.От 8 август 2016 г. е началник на учебно-методически отдел, като едновременно с това е асистент в катедрата по теоретична и приложна икономика.

Има публикувани над 200 научни, образователни, образователни и методически трудове, включително 18 монографии, 12 научни трудове в списания, индексирани в Scopus и Web of Science, 111 научни статии във водещи рецензирани научни списания на Република Беларус и в чужбина.Той е заместник главен редактор на научно-практическото списание „Бюлетин на БарДУ“ и заместник главен редактор на електронното научно списание „Научни тенденции“. Ръководи десетки научноизследователски проекти, като: „Изследване на сложността на социалноикономическото развитие на регионите на Република Беларус в посока на ефективното използване на материалните ресурси“ (2015-2017 г., BRFFR); „Феноменът на нарастване на доброволческото движение като социална иновация и фактор за модернизация на икономическите отношения“ (2017-2019 г., BRFFR); „Моделиране на проектните дейности на учениците в образователен клъстър по проблемите на виртуалното пространство на Интернет“ (2019-2021, BRFFR); „Проектиране на модели на младежкото предприемачество във висшите учебни заведения на Република Беларус“ (2020 г., Министерство на образованието) и др.

Има почетна грамота на Министерството на образованието на Република Беларус „За специален принос в развитието на науката и иновациите“ през 2017, както и специална благодарност на министъра на образованието на Република Беларус „За специален принос в развитието на науката и иновациите“ през 2019.
Носител е на стипендията на Президента на Република Беларус за талантливи млади учени през 2017 г.

 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони