Путин: Еднополюсният свят на Запада има уродливи очертания (обзор)

Москва благодари на Пекин за позицията по Украйна

Китай и Русия готови да изведат света по пътя на устойчивото развитие

Приятелството ни остава непроменено в бързо променящ се свят

Руският президент Владимир Путин заяви, че опитите за създаване на еднополюсен свят напоследък придобиват “уродливи очертания”. Той заяви това на среща с китайския лидер Си Дзинпин в рамките на започналата днес в Узбекистан среща на върха на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС), предаде РИА “Новости”.

“Опитите за създаване на еднополюсен свят наскоро придобиха абсолютно уродлива форма и са абсолютно неприемливи за огромното мнозинство държави на планетата”, каза той.

Руският президент Владимир Путин заяви, че Русия “цени високо” позицията на Китай по отношение на Украйна.

“Ние разбираме вашите въпроси и вашите опасения по този въпрос, по време на днешната среща, разбира се, ние ще обясним подробно нашата позиция по този въпрос - въпреки че сме говорили за това и преди”, каза той.

По време на изявлението си Владимир Путин настоя, че търговският оборот между Русия и Китай ще достигне нови рекордни нива до края на 2022 г., а в бъдеще ще надхвърли 200 милиарда долара, съобщи още РИА Новости.

Многостранните връзки между Руската федерация и Китай се развиват активно, отбеляза Путин.

Според президента през 2021 г. търговията се е увеличила с 35%, надхвърляйки 140 милиарда долара, а през първите седем месеца на 2022 г. е нараснала с още 25%.

“Убеден съм, че до края на годината ще достигнем нови рекордни нива и в близко бъдеще, както се договорихме, ще увеличим годишния търговски оборот до 200 милиарда долара или повече”, каза руският президент.

По време на срещата с китайския лидер Си Дзинпин, Путин добави че приятелството между Русия и Китай остава непроменено в един бързо променящ се свят.

“Светът се променя бързо, но само едно нещо остава непроменено: приятелството между Китай и Русия”, каза той.
Според Путин страните продължават да укрепват “добрите” двустранни отношения.

Президентът отбеляза, че от последната среща на двамата лидери, състояла се преди шест месеца, са минали много събития.

Китайският президент Си Дзинпин заяви, че Пекин е готов, заедно с Москва, да изведе променящия се свят по пътя на устойчивото развитие. Държавният глава каза това по време на среща с руския президент Владимир Путин в кулоарите на Шанхайската организация за сътрудничество.

Според него Китай иска да даде пример за “отговорна световна сила” заедно с руските си колеги и да играе водеща роля.
Си Дзинпин също обяви готовността си да обмени мнения с Путин по международния дневен ред и по въпроси от общ интерес.
Русия твърдо се придържа към принципа “Един Китай” и осъжда провокациите на САЩ в Тайван, заяви от своя страна руският президент Владимир Путин.

“Ние твърдо се придържаме към принципа на един Китай. Ние осъждаме провокациите на САЩ и техните сателити в Тайванския пролив”, отбеляза Путин.

Аналена Бербок иска бързо решение в интерес на “човешките права”

Германия разединена за доставката на танкове за Украйна

В “решителната фаза, в която Украйна се намира в момента, не мисля, че това е решение, което да се отлага дълго”, заяви Аналена Баербок. Тя бе на второ посещение в Киев в събота, 10 септември.

Германският външен министър Аналена Бербок каза в четвъртък, 15 септември, че иска бързо решение относно възможната доставка от Берлин на бойни танкове, поискани от Украйна, предаде АФП. Канцлерът Олаф Шолц е критикуван в Украйна, но също и в рамките на управляващата коалиция за предполагаемото му нежелание да достави бойни танкове на Киев, в разгара на контранастъпление срещу руските сили, коментира френската агенция.

Тези доставки, по-специално на танкове “Леопард-2”, “очевидно много ясно” ще помогнат за “спасяването на човешки животи”, отбелязва министърът в интервю за всекидневника “Франкфуртер Алгемайне Цайтунг”. “Външна политика, ръководена от правата на човека”, трябва “постоянно да се пита как можем да помогнем за освобождаването на още повече села и следователно да спасим животи” чрез нови оръжейни доставки, посочва Бербок.

Германският външен министър иска да обсъди с оръжейната индустрия възможността за създаване на производствени линии за боеприпаси, например за ПВО-установките “Гепард”.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят