Путин: Енергийният преход в света не трябва да бъде придружен от санкционни ограничения

Световната общност трябва да бъде заинтересована енергийният преход да не бъде придружен от санкции или други ограничения, се казва в приветствието на руския президент Владимир Путин по повод откриването на срещата на върха на Форума на страните износителки на газ, предава ТАСС. Текстът на поздрава беше публикуван на сайта на Кремъл във вторник.

"Енергийната модернизация изисква балансирани подходи, внимателно отчитане на националните специфики. Основната задача е да се осигури универсален достъп до евтини, устойчиви и модерни енергийни източници", посочва Путин.

„Убедени сме, че в интерес на световната общност е да гарантираме, че енергийният преход няма да се превърне в средство за прокарване на политическите и икономически интереси на отделните играчи и освен това не е придружен от санкции или други ограничения“, се казва още в поздрава.

Държавният глава допълни, че последните години не са били лесни за глобалния енергиен сектор, който е усетил напълно икономическите последици от пандемията от коронавирус. Бързото възстановяване на тази ключова индустрия, извеждането й на качествено нов етап на развитие е невъзможно без активно международно сътрудничество“, смята президентът.

Като цяло Путин отбелязва, че Форумът на страните износителки на газ е авторитетна многостранна структура, която обединява водещи държави износителки на гориво.

Путин каза, че Русия възнамерява да продължи непрекъснатите доставки на газ. Както отбеляза руският лидер, разширяването на използването на природен газ като един от най-екологичните видове гориво става много популярно в периода на енергийна модернизация.

„Русия от своя страна възнамерява да продължи непрекъснатите доставки на тази суровина, включително LNG (втечнен природен газ), на световните пазари, да подобри съответната инфраструктура и да увеличи инвестициите в газовия сектор“, увери Путин.

Президентът отбеляза, че Русия отдава голямо значение на укрепването на партньорствата в рамките на Форума на страните износителки на газ, координирайки усилията за насърчаване на законните интереси на износителите на газ на световните енергийни пазари, за разработване на оптимални решения, които могат да осигурят устойчиви, надеждни и ефективни функциониране на газовата индустрия при постигане на целите за климата.

Путин пожела успех на участниците в срещата, като изрази увереност, че ще успеят да проведат конструктивни дискусии и да очертаят перспективни форми и механизми за съвместна работа.

GECF е междуправителствена организация, обединяваща водещите световни износители на газ. В момента в него членуват 11 държави: Алжир, Боливия, Венецуела, Египет, Иран, Катар, Либия, Нигерия, Тринидад и Тобаго, Русия, Екваториална Гвинея. Тези страни контролират около 70% от световните запаси на газ, 51% от световния износ на втечнен природен газ и 52% от доставките на тръбопроводен газ. Най-големите световни запаси от това гориво са в Русия (около 25%). Следват Иран (около 17%) и Катар (около 12%).

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Русия