Путин: Санкциите водят до кризата с храните

В телефонен разговор с Макрон и Шолц

Предупреди за опасността от доставки на оръжия за Украйна

Франция и Германия настояват за прекратяване на огъня

Наложените на Русия санкции и погрешната икономическа и финансова политика на западните страни са реалните причини за настоящата продоволствена криза. Това заяви руският президент Владимир Путин в телефонен разговор с френския си колега Еманюел Макрон и германския канцлер Олаф Шолц, предаде пресслужбата на Кремъл.

Пред събеседниците си Путин изразил готовността на Москва да помогне за безпрепятствени доставки на зърно, включително и украинско от черноморските пристанища на страната.

“Русия, от своя страна, е готова да помогне за намирането на варианти за безпрепятствен износ на зърно, включително износа на украинско зърно от пристанищата на Черно море”, уверил руският президент.

Почти една трета от световните доставки на зърно идват от Русия и Украйна. Русия също така е важен износител на изкуствени торове, а Украйна е водещ износител на царевица и слънчогледово олио.

Путин освен това заявил пред Макрон и Шолц, че Москва е готова да увеличи износа си на изкуствени торове и селскостопански продукти, условието за което обаче е да бъдат премахнати санкциите срещу Русия.

Преди дни руският президент отправи подобни искания и към лидерите на Италия и Австрия.

Путин отбелязал и че Москва е готова да поднови преговорите с Киев. “Особено внимание беше обърнато на състоянието на преговорите, които са замразени заради Киев. Президентът Владимир Путин потвърди готовността на руската страна за възобновяване на диалога”, съобщиха от Кремъл.

Германският правителствен говорител Щефен Хебещрайт каза, че в разговора Шолц и Макрон са призовали Путин към преки преговори с украинския президент Володимир Зеленски.

“Канцлерът и френският президент настояха за незабавно прекратяване на огъня и изтегляне на руските войски. Те призоваха руския президент към сериозни преки разговори с украинския президент и търсене на дипломатическо решение на конфликта”, заяви говорителят.

По думите му разговорът, посветен на уреждането на ситуацията в Украйна, се е състоял по инициатива на Шолц и Макрон и е продължил 80 минути.

Според изявлението на Кремъл относно разговора на Путин с Макрон и Шолц руският държавен глава е отправил предупреждения срещу доставките на тежко оръжие за Украйна. Той е подчертал, че доставянето на по-мощни оръжия крие риск от по-нататъшна дестабилизация на ситуацията и от обостряне на хуманитарната криза.

Интервю на руския посланик в Лондон

Москва няма да използва ядрени оръжия

Посланик Андрей Келин нарече изфабрикувани представените данни за руски военни престъпления в Буча.

Посланикът на Русия във Великобритания Андрей Келин не очаква страната му да използва ядрени оръжия във войната в Украйна.

Това заяви Келин в интервю днес за Би Би Си, като посочи, че съгласно руските военни правила прибягването до ядрени арсенали може да се случи единствено, ако е застрашено съществуването на Русия.

“Това няма нищо общо с настоящата операция (в Украйна)”, добави посланикът. И в отговор на въпрос отхвърли възможността президентът Владимир Путин да обмисля нападение срещу Великобритания с ядрени оръжия в случай на разрастване на конфликта.

Келин коментира и обвиненията срещу Москва за военни престъпления в украинския град Буча. Посланикът подчерта, че според Русия всичко това е инсценирано, за да се прекъснат преговорите за мир.

“Според нас това е изфабрикувано. Това се използва просто за прекъсване на преговорите”, каза Келин. По време на интервюто той многократно обвини украинските сили в убийства на цивилни в Донбас.

Засилват атаките срещу Северодонецк

Руските сили завзеха Лиман

Русия засилва настъплението срещу Северодонецк, след като завзе ключовия град Лиман.

Руските сили са поели пълен контрол над украинския град Лиман, който е стратегически важен железопътен възел в източната Донецка област, съобщи отбранителното министерство в Москва, цитирано от Ройтерс.

Смята се, че овладяването на града ще спомогне за следващия етап от подготовката на руската офанзива в Източна Украйна. Лиман се намира на 40 км западно от Северодонецк - най-големият град в Донбас, който все още е под украински контрол и е обект на ожесточени руски атаки в последните дни.

Овладяването на Лиман освен това отваря пътя към други по-големи градове в региона като Славянск и Краматорск.

След завземането на Лиман руските военни засилиха атаките си срещу съседния град Северодонецк. Губернаторът на Луганска област, която заедно с Донецк съставлява целия регион на Донбас, каза, че руските войски са влезли в Северодонецк, който е фокус на главната руска офанзива. Настъплението на руснаците показва промяна в динамиката на войната, сега те бележат постоянен напредък в Донбас.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа