Путин спря войната в Нагорни Карабах (обзор+инфографика)

Армения и Азербайджан подписаха споразумение

Празненства в Баку, яростни протести в Ереван

2000 руски миротворци вече са разположени в анклава

Армения и Азербайджан приеха инициираното от Русия споразумение за прекратяване на бойните действия в оспорвания анклав Нагорни Карабах. То бе подписано късно във вторник от арменския премиер Никола Пашинян и президентите на Азербайджан и на Русия - Илхам Алиев и Владимир Путин.

“Споразумението трябва трябва да открие пътя към трайно политическо споразумение на конфликта, отнел живота на хиляди хора, прокудил от родните им места още много, и заплашващ с военен пожар целия регион”, посочи Путин.

Той уточни някои параметри на договора - въоръжените сили на двете Армения и Азербайджан ще се спрат на заетите от тях позиции, а в анклава ще бъде разположен руски миротворчески контингент. Той ще наброява почти 2000 души с 470 единици бойна техника и ще остане на терена поне пет години (виж графиката).

Часове след подписването руските войници вече бяха разположени в планинския анклав - международно признат като азербайджанска територия, но управляван от етнически арменци от 1994 г. Тогава бе сключено примирие между враждуващите страни, но не и мирно споразумение. Боевете за региона бяха подновени за пореден път през септември.

Пашинян призна, че текстът на новото споразумение е “невероятно болезнен за мен лично и за нашия народ”. Но определи тази стъпка като най-добрата при дадените обстоятелства и подчерта, че прекратяването на бойните действия не е победа, но не е и поражение.

Илхам Алиев от своя страна похвали споразумението като такова от “историческа важност” и допълни, че то представлява капитулация на Армения.

Постигнатата договорка предизвика празненства в Баку и яростни протести в Ереван, където недоволни щурмуваха правителствени сгради.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят