Пълнолуние засенчва красотата на Персеидите

Снимки: Пенчо Маркишки и Булфото
Персеидите се виждат добре от 30 юли и така ще е до 9 август във втората половина на нощта, когато Луната залязва, казва астрофизикът Пенчо Маркишки.

Пикът е в събота - 13 август

Чакаме следващ поток от падащи звезди през декември

Част от праховата опашка на кометата Суифт-Тътл

Блясъкът на пълната Луна тази година ще засенчи красотата на едно от най-популярните небесни явления - Персеиди. Пикът на метеорния поток ще е на 13 август, но ще могат да го видят само най-търпеливите и подготвени наблюдатели, защото пълнолунието ще създаде светъл фон и ще изтрие романтиката на проблясващите в тъмното небе ярки падащи звезди. Ако искате да видите такава и да си намислите желание, моментът е сега. “Персеидите се виждат добре от 30 юли и така ще е до 9 август във втората половина на нощта, когато Луната залязва. Подходящи места за наблюдение са планините и всички места, далеч от осветените градове, така че отпускарите там могат да наблюдават метеорния поток. На 13 август той ще е видим за кратко - от 4 ч до разсъмване”, обясни пред “Труд” астрофизикът Пенчо Маркишки, който е оптик в Института по астрономия и Националната обсерватория “Рожен” при БАН и в катедра “Астрономия” в СУ “Св. Климент Охридски”.

Според него в момента са активни още два по-слаби метеорни потока - южни делта-Аквариди и алфа-Каприкорниди. И трите са породени от частиците, отделени от комети и са кръстени на съзвездията, върху които попада радиантът им.

Атрактивните Персеиди са част от праховата опашка на кометата Суифт-Тътл, която преминава през вътрешната част на Слънчевата система през 133 г. За последно това се е случило на 11 декември 1992 г. Праховата ѝ опашка, формирана от частици с различна големина, обаче се разсейва в продължение на много години, а Земята преминава през този метеорен рой ежегодно между 17 юли и 24 август. Тогава любители и туристи могат да се радват на небесната атракция в безлунни нощи.

За пропусналите да видят Персеидите, тази година предлага още един шанс - метеорният поток Геминиди. Негов родител не е комета, а астероидът 3200 Фаетон. През декември Земята ще премине през облаците от космически частици, отделени от него. Максимумът ще е на 14 декември, но и тогава има пълнолуние, посочи Маркишки. Затова той съветва желаещите да гледат зимния метеорен поток в последните часове на нощите от 15 до 17 декември.

Извън любителите и романтиците, в България има няколко запалени фенове с възможности, които са се снабдили с мощни камери и чрез сървър се включват в европейска мрежа, чийто специализиран софтуер прави анализ на метеорите, летящи над даден район в определено време. “Така може да се открие нов метеорен поток. През май дори имаше съмнения, че ще видим атрактивен метеорен дъжд, но той се оказа слаб”, каза Пенчо Маркишки. И обясни, че за дъжд от падащи звезди говорим, ако те са над 1000 на час. Най-зрелищните метеорни дъждове по нашите географски ширини през две десетилетия са наблюдавани през 2002 г. Тогава на небето са се виждали по 2200 падащи Леониди на час. Следващият им пик се очаква около 2035 г.

На 25 октомври - слънчево затъмнение

Третото за тази година частично слънчево затъмнение ще бъде видимо на 25 октомври от Европа, Западна Азия и Североизточна Америка, а от България ще се наблюдава най-добре в ранния следобед. В София подходящото време е между 12,27 ч и 14,45 ч, като в 13,36 ч ще се скрие над 1/3 от слънчевия диск. Във Варна близо 40% от него ще е закрит в 13,42 ч, а затъмнението ще е видимо от 12,29 до 14,54 ч.

Учени припомнят: За да наблюдавате, отидете на високо и тъмно

Едно от най-подходящо места за наблюдение е Шуменското плато, където е и Астрономическата обсерватория.
Снимка: Астрономическа обсерватория - Шумен

Цветелина Георгиева,
ТРУД, Шумен

Метеорните потоци се наблюдават с невъоръжено око, не са нужни телескопи. Достатъчно е да отидете на високо и тъмно място, за да се насладите на тази красота. Трябва обаче да сте далеч от градските светлини, най-добре е в планината.

Това поясняват астрономи от Шуменския университет “Еп. Константни Преславски”. За района те посочват като най-подходящо място за наблюдение Шуменското плато, където е и Астрономическата обсерватория.

Дори в нощта пик на “Персеидите”, много важна за добрата им видимост, ще бъде метеорологичната обстановка.

2 лв. за ученици, 6 лв. - за възрастни 

Поскъпва входната такса за обсерваторията във Варна

Таксата за посещение на Националната обсерватория “Николай Коперник” във Варна се повишава. Входът за ученици, студенти и пенсионери ще е 2 лв., а за възрастни - 6 лв. Досега те плащаха 4 лв., а малчуганите в предучилищна възраст влизаха срещу 1,50 лв. В добавка наблюдението с телескоп за ученици и пенсионери ще струва 1 лв., а за възрастни - 2 лв.

Цените не бяха променяни от 2009 г., а корекциите са необходими заради разходите за монтиране на нов цифров многопроекторен планетариум, за съвременни мултимедийни демонстрации и за осъвременяване на постоянната експозиция около звездната зала. Новите такси бяха одобрени от постоянната комисия “Финанси и бюджет” към Общинския съвет.

Безплатно остава посещението в обсерваторията на подрастващи в рамките на часовете, включени в учебната програма.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България