Първата лекарка у нас се хранела в сребърна посуда

Музеят в Габрово се сдоби с уникални вещи на д-р Тота Венкова

Регионалният исторически музей в Габрово притежава уникален комплект за хранене, който е принадлежал на първата българска лекарка. Уредниците оценяват вещите на д-р Тота Венкова като безценно съкровище.

Шестте вилици, шестте лъжици и шестте ножа са със сребърно покритие, носят инициалите на д-р Венкова. Името й е изписано и върху запазената сувенирна порцеланова чиния от Искрецкия санаториум . Върху дръжките на приборите, от лицевата страна е гравиран вензел - кръстосани стилизирани буквите “Т” и “В”.

Покривката, която пази музеят в Габрово, е ръчно бродирана и е подарена от първата родилка на д-р Тота Венкова след специализацията й в Русия. Сред вещите е и личен печат с квадратна форма с инициалите “Т. В. Д-р”. Дръжката е покрита с цветни камъчета, запечатани в смола.

Д-р Тота Венкова е крупен благодетел. В края на живота си дарява на Искрецкия санаториум за белодробно болни “Цар Фердинанд I” (близо до Своге) 500 000 лв. Габровското девическо училище също получава 500 000 лв, а Софийския университет “Св. Климент Охридски” - 40 000 лв.

“Тота Чехларова Венкова не е родена в лукс и едва ли на някого в онова далечно време му е изглеждало, че момиченцето е галениче на съдбата. Тота идва на бял свят през 1855 г., расте в бедно занаятчийско семейство и рано остава сираче”, разказват историци от Габрово.

Те смятат, че д-р Венкова става благодетел вероятно защото е имала добри примери на благородни хора в ранните години от живота си. Поради липсата на средства да продължи образованието си в Габровското петокласно училище, женското благотворително дружество “Майчина грижа” поема издръжката й. След завършването си Тота Венкова е назначена за учител в същото учебно заведение. По време на Руско-турската освободителна война (1877-1878 г.) се грижи за ранените в създадените болници.

След Освобождението Дамското благотворително дружество в Санкт Петербург й отпуска стипендия, за да следва медицина. Поради тежко белодробно заболяване тя се връща, за да се лекува в България. Когато се стабилизира, продължава образованието си в Русия.

През 1886 г. се завръща в България като дипломиран медик. Работи последователно в Русенската болница, във Велико Търново, Варна и София. През 1893 г. Тота Венкова специализира детски и вътрешни болести в Санкт Петербург, а през 1895 г. гинекология и акушерство във Виена. След завръщането си в България участва в организирането на първите акушерски курсове в Александровска болница. Поради влошено здравословно състояние тя се насочва към частна практика.

В дома си, в София, тя открива безплатни акушеро-гинекологични консултации за бедни жени и бъдещи майки. Тота Венкова умира на 23 декември 1921 г. в София.

През 1997 г. нейните мощи са пренесени в Габрово и положени в двора на някогашното кино “Майчина грижа”. По повод 150 години от нейното рождение през 2005 г. е обявена за почетен гражданин на Габрово.

В годините родствениците й запазват някои нейни лични вещи, снимки и документи, които предават на дружество “Майчина грижа” в Габрово. Със съдействието на председателката на дружество “Майчина грижа” Мария Семерджиева част от тях са дарени на музея от д-р Иван Несторов. Той е внук на племенника на д-р Тота Венкова, а днес живее със семейството си в Сиатъл, САЩ, и работи като изследовател по фармакокинетика. Д-р Несторов пък предава целия събран от баща му архив на дружеството “Майчина грижа” през 2005 г.

“В сърцата на признателните потомци д-р Тота Венкова живее преди всичко като голям човек и патриот, който е изпълнил честно гражданския си дълг. Още преди Освобождението тя прокарва пътя на жената и дава пример как в безпросветно време, при тежки условия от различен характер - робство, закостенели разбирания и нестабилно здраве е намерила сили и амбиция да се докаже”, категорични са историците.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лица